Hoşgeldiniz  

ADD’NİN 1. ABDÜLMECİT TEPKİSİ

admin | 17 Kasım 2011 | Güncel A- A+

Atatürkçü Düşünce Derneği Fethiye Şubesi başkanı Ayşe Mine Deniz TBMM Başkanlığı, 17 Kasım 2011 Perşembe günü, TBMM çatısı altında “I.Abdülmecit’in 150. Ölüm Yıldönümünü Anma Toplantısı” düzenlemesine tepki gösterdi. Deniz açıklamasında, “ Türk Ulusu, Batı Emperyalizminin hem yurdunu paylaşmak, hem de kendisini tutsaklaştırmak girişimine Ulusal Kurtuluş Savaşıyla karşılık vermişti.

Bu süreçte, Türk Ulusu, kendi oluşturduğu TBMM eliyle ulusal egemenliğini “kayıtsız ve şartsız” kullanmaya başlamış, Batı Emperyalizminin işbirlikçiliğine soyunma alçaklığına düşmüş Osmanlı Hanedanının saltanatına da son vermişti. Sonuçta, tarihsel niteliklerine de uygun olarak, bağımsız ve özgür yaşama yolunu seçmişti. Artık Türk Ulusu, yaşamını bir çağdaş insan ve yurttaş topluluğuna yakışır biçimde kendi iradesiyle düzenleyecek ve sürdürecekti. Bilindiği gibi, özellikle çok partili yaşama geçiş sonrasının siyasal iktidarlarınca kimi olumsuz uygulamalara araç edilmiş olsa da, TBMM özünde Türk Ulusunun egemenliğini temsil sorumluluğunu onurla taşımıştır. Ancak, şimdi bu sözde “anma” toplantısı, hem TBMM’nin hem de Cumhuriyet Tarihimizin bir kırılma noktasına geldiğini göstermektedir. TBMM, hem Ulusal Kurtuluş Savaşının öncü Gazisi, hem de Türk Ulusunun tam bağımsızlık ve özgürlük çatısı olma işlevine karşıt bir amacın araçlığına Meclis Başkanlığınca sürüklenmiştir.  TBMM, “Egemenlik Kayıtsız ve Şartsız Milletindir” makamı niteliğini ortadan kaldırarak, varlığının meşru sonucu olan “Osmanlı Saltanatını Kaldırma Kararı”nı da yalamış duruma düşürülmektedir. Bu girişim göstermektedir ki, Türk Ulusunun Cumhuriyete çağdaş yurttaşlık temelindeki bağlılık ve birlikteliğinin yerine, ümmetliğe ve “Yeni Osmanlıcılık” özlemleriyle dillendirilen saltanata dönüş hevesleri hem de TBMM çatısı altında ortaya konulmaktadır. “Egemenlik Kayıtsız ve Şartsız Milletindir” ilkesinin yazılı olduğu TBMM kürsüsünde oturan TBMM Başkanının, bu girişimiyle hem ulusal iradeye, hem de Anayasal sorumluluklarına aykırı bir konuma düştüğü açıktır.

Ulusal egemenlik, bağımsızlık ve özgürlükten yana olan tüm yurttaşlar, ulusal örgütler toplumu yüz yıl geriye götürme girişimine karşı güçlerini birleştirerek karşı durmalıdırlar. Tüm siyasi partiler ve siyasetçiler seçimlerini yapmalıdırlar. Ya bağımsızlık ve cumhuriyet değerlerinden yana olunacak, bunun için mücadeleye katılacaklardır ya da toplumu yüz yıl geriye götürecek bu girişimlere seyirci kalacak, sürecin vebalini omuzlarına alacaklardır. Başta Atatürkçüler olmak üzere tüm yurttaşların, gelişmeleri yakından izleyip olağan bir anma etkinliğiymiş gibi gösterilen, ama özünde Cumhuriyet ve Cumhuriyet kazanımlarıyla hesaplaşma amacı güden bu tür girişimlere karşı kararlılıklarını ortaya koymaları gerekmektedir. (Sultan 1. Abdülmecit 26 Haziran 1861 yılında vefat etmiş dolayısıyla, ölümünün 150. yılı bu yılın Haziran ayında geride kalmıştır. Bu anlamda 150. yıl anma etkinliği için belirlenen 17 Kasım Tarihinin seçimi Sultan Vahdettin’in ülkeyi terk ettiği tarihtir ve TBMM’nin saltanatın kaldırılması kararının hemen arkasından gerçekleşmiştir.)”dedi.

 

227 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,4065
EURO 8,9968
BIST 10,1324
ALTIN 442,30

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle