Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

ADD Fethiye’den Kadınlar Günü Mesajı

Erkan Ilik | 08 Mart 2014 | Genel, Güncel A- A+

Atatürkçü Düşünce Derneği Fethiye Şubesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeni ile basın açıklaması yaparak “Toplumda kadına verilen değeri ve 30 Martta yapılacak olan yerel seçimler de adayların meclisinde kadınlara yer vermemesinden dolayı üzgünlüklerini belirttiler. Atatürkçü Düşünce Derneği Fethiye Şubesi binasında gerçekleşen basın açıklamasında Atatürkçü Düşünce Derneği Fethiye Şubesi Yönetim Kurulu Adına Nursel Türetken’in yaptığı açıklamada “Günlerden 8 Mart, yıl 1857, yer Amerika New York kenti. Bir dokuma fabrikasında emeğinin karşılığını alamayan 40000 işçi kadının, emeğini sömüren zihniyete karşı verdiği mücadeledir. Bir başkaldırıdır, hak arayıştır, ışıktır.

İnsan haklarının temelinde var olan sosyal, siyasi, ekonomik özgürlükleri elde edebilmek için çıkan yangında bu kadınlar hayatlarını kaybetmişlerdir. Bu acı olay sonucunda 1910 tarihinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında alınan kararla Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kabul edilmiştir. Mustafa Kemal Kurtuluş Savaşında cephede ve cephe gerisinde, meydanlarda canına can katarak çalışan Elifleri, Üsteğmen Kara Fatmaları, Satı Kadınları, Halide Edip Adıvarları, Üsteğmen Sabiha Gökçen gibi tüm kadınlar için “Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu Kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmek de Anadolu Kadını kadar emek verdim diyemez.” Aynı zamanda 1926’da Türk Medeni Kanunu ve 1934 Seçme ve Seçilme Hakkı ile hukuken güçlendirmiştir.

Ne yazık ki bugün kız çocuklarının okutulmaması kadın ve çocukların düşük ücret ile çalıştırılması, uçan gelinlerin çoğalması, yaşama hakkının eşi ve akrabaları tarafından elinden alınması. Aile içi şiddetin her geçen gün artması, eğitim yetersizliği nedeni ile ekonomik özgürlüğün olmaması, toplumumuzdaki kadının yerini bize göstermektedir. Yerel seçimler nedeni ile siyasi partilerin aday listelerine baktığımızda kadın adayların azlığı, listelerin arka sıralarında olması, kadın kontenjanlarının söz verildiği gibi olmaması. Türkiye Büyük Millet Meclisinde kadınların ve çocukların sorunlarını çözecek olan kadın milletvekilinin her geçen gün azalması, bu konudaki duyarsızlıkları çok üzücüdür. Türkiye’deki siyasetin kadının giysisi üzerinden yapılması, ayrıca başka bir yanlıştır. Sevgili bayanlar, sivil toplum kuruluşlarında ve siyasi alanlarda görev ve sorumluluk almaktan çekinmeyiniz. Sizin bilgi ve becerilerinize şefkatle kucaklayan kollarınıza, gülen yüzünüze her yerde ihtiyaç var. Kuva-yi Milliye ruhunu özümsemiş, “Bağımsızlık benim karakterimdir” diyen, Mustafa Kemal’in ilke ve devrimleri yolunda yürüyen, Laik sosyal hukuk devleti anlayışından yani Cumhuriyetin değerlerinden ödün vermeyen, İnsana insanca değer vererek yurt ve dünya barışına özen gösteren, Atatürkçü Düşünce Derneği çatısı altında buluşmak dileğiyle” diye belirtti.(FG)

 

 

499 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle