Hoşgeldiniz  
..................................................................................

3 Ayda 372 Yabancı Tedavi Edildi

admin | 20 Eylül 2011 | Güncel A- A+

Sağlık Bakanlığı tarafından haziran ayında yayınlanan genelge ile turizm hastanesi olan Fethiye devlet hastanesinde yabancılar için Turizm Sağlık Birimi kuruldu. Özellikle yabancı dil bile doktor ve personellerin görevlendirildiği birimde 3 ay içerisinde 372 yabancı tedavi edildi.

Türkiye genelindeki 19 ilde bulunan 32 devlet hastanesi turizm hastanesine çevrilerek özel hastane gibi hizmet yabancılara hizmet vermeye başladı. Turizm hastanesi kapsamında Muğla’da Fethiye, Marmaris ve Bodrum turizm hastanesi olarak hizmet vermeye başladı.

Fethiye Devlet Hastanesi Başhekimi Birol Durukan, 8 Temmuz’dan itibaren turizm hastanesi ilan edilen Fethiye Devlet Hastanesi’ne 2,5 ayda 372 yabancı hastanın başvuruda bulunduğunu söyleyerek, Turizm Sağlık Birimi kurulmadan önce yabancı hastaların tedavi için özel hastanelere gitmek zorunda olduklarını, yeni uygulama ile devlet hastanelerinin özel hastanelerin verdiği her türlü hizmeti vermeye başladığını belirtti. Tatil yapan turistlerin devlet güvencesi altında bütün tedavi işlemlerini yaptırabildiklerine dikkat çeken Durukan, “Fethiye Devlet Hastanesi Turizm Sağlık Birimimiz 7 personelle hizmet vermeye başladı. Turizm Sağlık Biriminde şuan için 4 ayrı dil bilen 5 yardımcı personel bulunuyor. Ayrıca hastaların muayene edilmesi için 5 dil bilen bir doktorumuz ve 3 dil bilen bir tane hemşiremiz yine bu birimde görev yapıyor. Birimimizde temmuz ayında 96, ağustos ayında 199 ve eylül ayının 20 gününde 77 hastaya hizmet verilmiştir. Bu uygulamanın ülkemiz açısından iki kazanımı olacak. Birisi sağlıktaki iyileşmelerle birlikte sağlık turizminde önemli bir adım atılacak. İkincisi de kamu hastanelerimiz yabancılara da hizmet vermiş olacak. İlerleyen günlerde sigorta şirketleriyle yapılacak olan anlaşmalarla, Sağlık Turizmi’ndeki işleyişin hız kazanması bekleniyor. Yapılacak bu anlaşmalar sayesinde, hastanede yatarak veya ayaktan sağlık hizmeti alan turistlerin sağlık sigorta şirketleriyle kurulan bağlantılar yoluyla ödemelerinde kolaylık sağlanması hedefleniyor.”dedi.

344 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8614
EURO 9,4329
BIST 10,5029
ALTIN 450,74

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle