Hoşgeldiniz  
--------------------- ------------------- ------------------ ------------------

TURGAY ÖZTÜRK GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

Erkan Ilik | 06 Nisan 2021 | Genel, Güncel, gundem, Siyaset, siyasi A- A+

TURGAY ÖZTÜRK GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

AK parti Fethiye ilçe yönetimi parti merkezinde değerlendirme toplantısı düzenledi.  AK parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk ile yönetim kurulu üyeleri ve MHP Fethiye İlçe Başkanı Osman Cura’nın katıldığı toplantının gündeminde; Fethiye Belediyesi Nisan ayı olağan toplantısı ile Fethiye Belediyesinin 2020 yılı faaliyet raporu vardı. AK parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk açıklamasında; AK Parti hükümetinin Fethiye’de yapmış olduğu yatırımlar hakkında da bilgi verdi.

“BÜYÜK KONGREMİZ HAYIRLI OLSUN”

AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk açıklamasında “Bir yıla yakın süredir 7. Olağan Kongre takvimini  gerçekleştirmekte olan partimiz Fethiye’miz ve Muğla’mızın diğer ilçelerinde olduğu gibi tüm Türkiye’de Ana Kademe; Kadın ve Gençlik Kolları kongrelerini tamamladı. Son olarak da 24 Mart 2020 tarihinde Ankara’da  büyük kongremizi yaptık. Kongreler bizim için bir bayram, bir tazelenme, güç toplama yeni bir şahlanış dönemleridir. Büyük kongremizi karlı ve soğuk bir Ankara gününde sıcak ve coşkulu bir atmosferde gerçekleştirdik. Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 2023 ve 2024 hedeflerine doğru durmaksızın yola devam kararı aldık. Kongremiz sonucunda Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üye sayımız 50’de 75’e çıktı. MKYK’da Muğla’mızı temsilen önceki dönem il başkanı ve milletvekilimiz, 2019 yerel seçimlerinde Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız sayın Mehmet Nil Hıdır seçildi. 7. Olağan il, ilçe ve Büyük Kongremizin Fethiye’mize, Muğla’mıza ve Türkiye’mize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“NİSAN AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI DEĞERLENDİRİLDİ”

Açıklamasına devam eden Turgay Öztürk “Geçtiğimiz hafta 1 Nisan 2021 Çarşamba günü Fethiye Belediyesi Olağan Nisan ayı Meclis Toplantısını yaptık. Gündemde 14 madde vardı. Bir madde gündem dışı olarak geldi. Bildiğiniz gibi Nisan ayı meclis toplantımızın gündemi diğer ay yapılan toplantılardan biraz farklıdır. Bu toplantıda bir önceki yıl faaliyetlerinin değerlendirmesi amacıyla Belediye Başkanı tarafından Faaliyet Raporu meclise sunulur, İhtisas komisyonlarının seçimi yapılır ve  Denetim Komisyonunun raporu mecliste okunur.  Perşembe günü yapılan meclis toplantımızda; Denetim Komisyon Raporu okundu. Belediyenin 2020 faaliyet raporumuzda yapılan belediyemizin yaptığı  rutin işleri  bir belediyemiz personeli tarafından okundu. Daha sonra gündem maddelerine geçildi. Meclis Başkan Vekillikleri, Katip Üyelikler, Encümen Üyeleri, İhtisas komisyonları seçimi yapıldı. Geçtiğimiz iki yılda olduğu gibi mevcut başkan muhalefet grubu olarak Cumhur İttifakımızı temsilen hiçbir üyeye Encümen, Katip üyelik ve Meclis Başkan vekilliklerinde temsil imkanı vermediler. İhtisas komisyonlarında mevzuatın zorunluluğundan dolayı Cumhur İttifakından ikişer üyemiz yer aldı. Cumhur İttifakı üyeleri; Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi olarak ortak  kendi adaylarımızı çıkarttık. Oy çokluğu ile CHP meclis üyelerinden oluşan Encümen,  katip Üye ve Meclis Başkan Vekillikleri seçilmiş oldu. Hayırlı olmasını diliyoruz.

“BELEDİYE FAALİYET RAPORU DEĞERLENDİRİLDİ”

Belediyemizin 2020 Yılı Faaliyet raporu belediye başkanı ve yönetiminin bir yıllık karnesidir. Faaliyet raporunu belediye başkanı kendisi sunmalıdır. Başkan personelin sunmasını tercih etmiştir. Bizim için önemli olan 2020 yılında memleketimize yapılanlar ya da yapılamayanlardır. 2020 yılı faaliyet raporunun rakamlarını incelediğimizde gerçekleşen gelirler tutarı 149.448.944 TL’dir.  Bütçe gelirlerinin gerçekleşme oranı %76,3 ile son beş yıllık gerçekleşme oranı ortalaması olan %72,5 ‘in üzerindedir. Bütçe içerisinde 52.905.000 tl vergi gelirleri, 30.770.825 TL mülkiyet ve teşebbüs gelirleri, 61.157.796. tl diğer gelirler, 4.611.453 TL sermaye gelirlerinden oluşmaktadır. Diğer gelirler içindeki yaklaşık 55 milyon TL İller Bankasından gelen payımızdan oluşmaktadır.  Pandemide gelirlerimiz düştü açıklamalarının doğru olmadığını görüyoruz. Giderlerin gerçekleşmesi ise 139.000.744 TL  ve gerçekleşme oranı  % 68 dir.  Giderleri incelediğimizde  harcamaların % 85’i cari harcamalara, %12,74 ‘ü Yatırım Harcamalarına ödenmiştir.  Bütçe içerisinde yatırım harcamalarının gerçekleşme oranı % 37 dir. Bütçede gerçekleşen fiili harcamaların % 12,74 ‘ü yatırım için yapılmıştır.  Pandemiye rağmen gelirlerimizde artış olduğu halde yatırımlara çok küçük bir pay verilmiştir. Belediye kullandığı kredilerden dolayı 9,5 milyon borç halen belediye bütçesinde devam etmektedir.  Bu rakamların  bize gösterdiği gibi Fethiye Belediyesi olarak belediyecilik hizmetlerinde sınıfta kalındı. Cumhur İttifakı üyeleri faaliyet raporuna red oyu kullandık. Neticede 2020 belediyemiz Faaliyet Raporu CHP’li meclis üyelerinin  kabul oyu ile yani oy çokluğu ile mecliste kabul edilmiştir.

“KAYIKSEKİ MESİRE YERİ HALKIMIZIN KULLANIMINDADIR”

Yukarıda bahsettiğimiz konular evrak üzerinde, istatistiki olarak ortaya çıkan durumdur. Bizim için istatistiki bilgiler kadar Fethiye’mizde gözler önündeki durum önemlidir. Maalesef trafik sıkışıklıkları, otopark sorunu konusunda hiç bir ilerleme kaydedilmemiştir.  Turizm sezonu başlamak üzere. Plansız ve düzensiz kazılar esnaflarımızı ve vatandaşlarımızı bezdirmiştir. On-Onbeş gün içinde büyük tatil köylerimiz açılıyor. Pandemi yüzünden bir yıldır sıkıntı çekmekte olan esnafımız sezonun açılmasına günler kala altyapı çalışmalarındaki plansızlık, Programsızlık ve kirlilik yüzünden bize endişelerini dile getirmektedirler. Pandemi nedeniyle sıkıntılı aylar geçirdiğimiz bu dönemde ilçemizin, esnafımızın, turizmcimizin mağduriyet yaşamaması için bir an öne çalışmalar tamamlanmalı, ilçemiz yeni sezona hazır hale getirilmelidir. Geçtiğimiz günlerde bazı mesire yerleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ihaleye çıkarılmıştı. Bunlardan birisi de Karaçulha Mahallemizde bulunan C tipi Kayıkseki mesire yeri idi.  Karaçulha mahallemiz başta olmak üzere tüm Fethiyelilerin talepleri ve istekleri doğrultusunda vekillerimiz Sayın Yelda Erol Gökcan; Sayın Yavuz Mehmet Demir; il başkanımız Sayın Kadem Mete, Fethiye Kaymakamımız Sayın Eyüp  Fırat bey ile yaptığımız  istişareler  ile ihalenin iptalini sağladık. Sayın vekillerimize, il başkanımıza ve bakanlık yetkililerimize teşekkür ediyoruz. Hemşerilerimiz Kayıkseki mesire yerinde  önceden olduğu gibi rahatça piknik ve etkinliklerini yapmaya devam edeceklerdir.

“YAKLAŞIK İKİ YILDIR KONUNUN TAKİPÇİSİYİZ”

Son günlerde yine Karaçulha mahallemiz Kovanlık mevkiinde yapımı planlanan TOKİ ve Futbol sahası üzerine bazı spekülasyonları yapılmakta olduğunu, muhalefetin bir  İstanbul milletvekilini sanki bölge milletvekiliymiş  gibi konuyu incelettiklerine, bu konuda sosyal medya haksız saldırılar yapıldığına şahit olduk. Konu bazı basınımızda da yer aldı. Bu husus da vatandaşlarımız kaygı duymalarına gerek yok. Yaklaşık iki yıldır konunun takipçisiyiz. Bizim takip ettiğimiz kadarıyla bir sorun gözükmüyor. Önümüzdeki günlerde daha detaylı bilgileri alıp sizler ile paylaşacağız. Karaçulha mahallemiz Bölükçam mevkiinde bazı vatandaşlarımızın kullanımında bulunan 2b  alanlarının satışında sıkıntılar vardı ve  çözümü noktasında girişimlerimiz olmuştu. Sorunların bir kısmı çözüldü. Bir kısmı için de çözümü için çalışmalar devam ediyor.

“FETHİYE’YE YATIRIMLARIMIZ  DEVAM EDECEK”

Fethiye’mizde bazı yatırımlar tamamlandı, bazı yatırımlar devam ediyor, bazıları da önümüzdeki dönem için programa alındı. Bazı tesislerin kazandırılması konusunda taleplerimiz oldu. Esenköy Futbol sahamız tamamlandı, hizmete girdi.  Şehir merkezinde yer alan fakat taşınması konusunda sıkıntılar yaşanan Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi devletimizin 24 milyon yatırım ile gerçekleştirdiği Çatalarık okullar bölgesindeki modern binasına taşındı. Yapımı tamamlanan ve hizmete giren Nif Göleti’nden sonra Karacaören mahallemizdeki sulama Göleti inşaatı hızla devam ediyor. Yakacık Mahallemizdeki Sulama Göleti inşaatı yatırım programına alındı, önümüzdeki aylarda inşaatına başlanacak. Sayın vekillerimiz ve il başkanımızın girişimleri sonucunda Fethiye’mize 450 yataklı yeni bir hastane yapımının programa alınması hususunda Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın müjdesini vekillerimiz sayın Yelda Erol Gökcan ve sayın Mehmet Yavuz Demir kamuoyuna duyurmuşlardı. Sulama göleti konusunda yeni bir talebimiz oldu. İncirköy, Kızılbel, Koru,Söğütlü ve Üzümlü mahallelerimizde kırsal alanların sulanması için DSİ tarafından çalışma başlatıldı. Teknik raporlar hazırlanıyor. Bu konuda gelişme olduğunda sizler ile paylaşacağız. Fethiye iskele karşısında yer alan Telmessos Antik Tiyatrosu’nun restorasyonu müteahhit firma ile hukuki sorunlar yüzünden kesintiye uğramıştı. Bu konuda yakın bir zamanda çözüme ulaşılıp restorasyonu tamamlanarak Fethiye’miz turizmi hizmetine sunulacak. Kayaköy imar planı konusunda Çevre ve şehircilik Bakanlığımız tarafından imar planının bir an öce tamamlanması konusunda sayın milletvekillerimiz, il başkanımız ve bizler gerekli girişimleri yaptık. Kayaköy’de iki adet tarihi kilisenin restorasyonu konusunda Turizm ve Kültür Bakanlığımız ile  Muğla valiliğimiz gerekli çalışmaları başlattı. Fethiye’miz turizmine kazandırılıyor. Fethiye’mizde bir olimpik yüzme havuzu, dört tenis kortu ve bir halı saha kazandırmak istiyoruz. Bu konuda talebimizi Sayın vekillerimiz ve il başkanımıza ilettik.  Daha başkaca çalışmalarımız var, yeri geldikçe paylaşacağız” dedi.

266 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,2364
EURO 10,0327
BIST 11,5532
ALTIN 484,91

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle