Hoşgeldiniz  
.................................................................................. ................................................................................... .................................................................................

Erkan Ilik | 12 Mart 2020 | Genel, Güncel, gundem, Kültür, Siyaset, siyasi A- A+

GURURLA KUTLADIK SAYGIYLA ANDIK

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma günü Fethiye Özel Sena Fen Lisesinin düzenlemiş olduğu programla kutlandı. 12 Mart İstiklal Marşımızın kabulünü gururla kutladık ve “Allah Bu Millete Bir Daha İstiklal Marşı” yazdırmasın diyen Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygıyla andık. Türk Milleti’nin bağımsızlığa ve kutsal değerlerine olan inancını destanlaştıran İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ‘Milli Marş’ olarak kabul edilmesinin 99’uncu yıl dönümü Fethiye’de de büyük bir gururla kutlandı. Programda; günün anlam ve önemini en iyi anlatan kompozisyon, şiir ve resim dalında dereceye giren öğrencilere, ödülleri Kaymakam Muzaffer Şahiner, Fethiye Belediye başkan vekili  ve Meclis Üyesi Metin Sevinç, Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Kurtca Eker, Fethiye Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Rüştü Şen, Fethiye Emniyet Müdürü Cemil Emre Süel, Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya  tarafından sunuldu.

Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi salonunda  Fethiye Kaymakamlığı ile Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü  tarafından düzenlenen Fethiye Özel Sena Fen Lisesi tarafından hazırlanan programa Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı Oğuz Bolelli, Fethiye Belediye Meclis Üyesi Metin Sevinç, Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Kurtca Eker, İlçe Emniyet Müdürü Cemil Emre Süel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya, daire amirleri, kurum müdürleri, siyasi parti ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Anma programı saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Fethiye Özel Sena Fen Lisesi Okul Müdürü Vijdan Yılmaz, “Milletimiz canını, dinini, namusunu, geleceğini kısacası her şeyini kurtarmak için milli mücadeleyi başlattı. Yıl 1920’ler, sefaletler ve imkansızlıklarla devam eden kurtuluş savaşı yüz binlerce şehit verilmesiyle kazanıldı. Ve ülkemiz düşman işgalinden kurtulup bağımsızlığını kazanmış oldu. Meclis kurulduktan sonra da her bağımsız milletin olduğu gibi bizim de birlik ve beraberliğimizi sağlayacak, ordumuza güç verecek, vatanımızı kurtarmak için çektiğimiz acıları ve gösterdiğimiz kahramanlıkları hatırlatacak bir marşımız fikri ortaya çıktı. Bunun için büyük bir şiir yarışması düzenlendi. Yarışma sonunda o günleri bizzat yaşayan ve yaşananları en güzel şekilde anlatan Mehmet Akif Ersoy’un şiiri 1. olmuştu. Mehmet Akif Ersoy bu şiiri milletimize armağan etmiştir. İşte bu şiir 12 Mart 1921 tarihinde resmen İstiklal Marşı olarak kabul edilmiştir” diye konuştu.

 

 

4341 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,2915
EURO 8,5355
BIST 1,1787
ALTIN 477,20

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle