Hoşgeldiniz  
..................................................................................

18 Mart Şehitleri Anma Günü

admin | 18 Mart 2012 | Güncel A- A+

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97. yıldönümü dolayısıyla Fethiye Şehitler Anıtı önünde tören düzenlendi. Buradaki törende Anıta çelenk sunulup, günün anlam ve önemi ile ilgili şiirler okundu.Fethiye Şehitler Anıtı önündeki Şehitleri Anma Töreni Fethiye Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Şehitler Derneği’nin anıta çelenk sunmasıyla başladı. Törene Kaymakam Mehmet Ali Karatekeli, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Halil Özçelik, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Namık Ünal, öğretmenler, öğrenciler, askerler ve görevliler katıldı. Anıta Çelenk sunumunun ardından Saygı Duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı söylendi. Törende daha sonra saygı 3 pare saygı atışı gerçekleşti. Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Namık Ünal Şehitler Günü dolayısıyla yaptığı konuşmada; “27 Şubat tarihinde Fethiye’ye adını veren Tayyareci Şehit Fethibey’i andık. 12 Mart tarihinde de İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’u andık. Bugün 18 Mart. Tarihimizin yazılmasında emeği olan aziz şehitlerimizi anmak için buradayız. Türk milletinin tarihi eskidir. Yüzyıllar boyu Türk Milleti kimsenin egemenliği altına girmemiştir. Türk milletinde büyük kahramanlar çıkmıştır. Bunlardan birisi de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Yakın tarihimizde Çanakkale Savaşı yaşandı. Burada Çanakkale geçilmezle bir kez daha batılı güçlere karşı zafer kazandık. Vatanımızın her karış toprağında şehit kanı vardır. 1919 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile başlayan özgürlük mücadelesi Ordular İlk hedefinin Akdeniz’dir ileri sözü ile sona ermiştir. Türk milleti Kore’de, Kıbrıs’ta yine başarı ile mücadele etmiş, kahramanlık göstermiştir. Bugün buradaki Şehitler Anıtı’nda 33 şehidimizin ismi yazmaktadır. Bunların 18’i Doğu ve Güneydoğu’da vatan topraklarını koruma görevindeyken şehit olmuşlardır. Geçmişimizi asla unutmayacağız. Şehit ve gazilerine önem vermeyen toplumlar hep geri kalmışlardır. Bu vesile ile tüm şehitlerimizi yad ediyor, gazilerimize, yakınlarına ve şehit yakınlarına sağlıklı günler diliyorum” dedi.

18 Mart Şehitler Günü dolayısıyla günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Jandarma Üsteğmen Engin Güzel yaptı. Güzel konuşmasında; “Türk tarihinde 18 Mart tarihinin çok büyük bir önemi vardır. Dünya tarihinin en önemli destanı Çanakkale’de yazılmıştır.Şehitlerimiz vatan topraklarını korurken, kefensiz gömülmüşlerdir….” Dedi.

Törende daha sonra; Şehit Gürcan Akan’ın oğlu İsmet Akan, Şehit Ferruh Zorlu’nun yeğeni Tuba Zorlu, Güneydoğu Şehitlerimizden Metin Pehlivan’ın kızı Dila Pehlivan ve Şehit Adem Şimşek’in kız kardeşi Havva Şimşek günün anlam ve önemi ile ilgili şiirler okudular. Şehitler Anıtı önündeki tören Fethiye Kaymakamı Mehmet Ali Karatekeli’nin şeref defterini imzalamasıyla sona erdi.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97. Yıldönümü kutlamaları Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen program ile devam edildi. Fethiye Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen programa protokol üyeleri katıldı. Etkinlikte günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Tarih Öğretmeni Nazmiye Mutluer yaptı. Ardından öğrenciler tarafından orotoryo ve drama gösterisi sunuldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

597 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8811
EURO 9,3504
BIST 10,5199
ALTIN 464,41

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle