Hoşgeldiniz  
.................................................................................. ...................................................................

100.Yıl Dönümünde18 Mart Çanakkale Rehberimizdir

eroldolu | 17 Mart 2015 | KöşeYazar A- A+

                                      EROL DOLU

100.Yıl Dönümünde18 Mart Çanakkale Rehberimizdir

     Bugün 18 Mart. Bugün Emperyalist güçlere geçit vermediğimiz Çanakkale Savaşının 100. yıl dönümü. Bugün aynı zamanda Çanakkale Zaferinin başlamasıyla beraber Kurtuluş Savaşımızın da ön sözünün yazıldığı ve Türk Milletinin ismini tarihe yazdırdığı bir gündür.

     Dünya Haritasına baktığımız zaman Türkiye, Doğudan Batıya, Kuzeyden Güneye doğru Dünya üzerinde çok önemli bir konuma sahiptir. Yüzde 90 bölümü Anadolu Yarımadasında kalan, Üç tarafı Denizlerle çevrili, Türkiye’nin Dünya üzerinde stratejik önemi gözlerimizin önüne geliyor

Tarihimize geri dönüp baktığımız zaman, tarihimiz Türkiye’yi oluşturan ve yıllardır Millet olma özelliğini devam ettiren her türlü etnik gurubu oluşturan insanların 1919’da 1923 yılına giden Türkiye Cumhuriyetini yaratırken omuz omuza verdikleri mücadeleler ile doludur. Bunun en güzel örneklerinin başında Çanakkale Zaferi gelir. Bugün Çanakkale Deniz Zaferi günümüz Türkiye’sine de Örnek olması gerekir.

Çanakkale Savaşlarında bizlerin omuz omuza Emperyalist güçlere karşı verdiğimiz mücadeleyi kendimize rehber olarak görmeliyiz. Herkesin etnik kökeni ve Kültürü bu toplum için önemlidir ama bölücü tavırlar Emperyalizmin bir oyunudur. Çanakkale Savaşının gerçekleştiği yer olan Gelibolu yarımadasını birçoğumuz gördük. Türk, Kürt ve diğer etnik unsurların işgalci güçlere karşı beraberce mücadele ettikleri orada görülmektedir. Orayı gezen insanlar o manzara karşısında Türk Milletinin yaratıcı gücünü sergilemişlerdir.

Balıkesir, Edremit’ten Seyit Onbaşı’nın heykeli karşısında heyecanlanmamak mümküm mü? 276 Kiloluk Top Mermisini sırtına alarak atıp, işgalci güçlerin gemisine Çanakkale boğazında geçit vermeyen Seyit onbaşı’yı anmadan geçmek mümkün mü? İşte Çanakkale Zaferinin gerçekleştiği bölgede başarımız bugünlere örnek teşkil etmesi gerekiyor. Türkiye’yi bölünmeye götüren tavırlara karşı bizlerin rehberi Çanakkale Savaşları olmalıdır.

Türkiye’de bütün İlkokulu öğrencileri, Çanakkale Savaşları’nın gerçekleştiği Bölgeye getirilerek Ders olarak önemi yerinde anlatılmalıdır. Çanakkale Savaşları Türkiye’nin birlik ve bütünlüğüne de örnek teşkil edecek bir ortamdır. Çanakkale Merkezinden karşı tarafta Eceabat’a baktığımız zaman da Dağın Çanakkale Merkezine bakan tarafta bulunan, ‘DUR YOLCU BİLMEDEN GELİP BASTIĞIN BU TOPRAK, BİR DEVRİN BATTIĞI YERDİR, EĞİLDE KULAK VER BU SESSİZ YIĞIN, BİR VATAN KALBİNİ ATTIĞI YERDİR’ dizeleri Çanakkale’nin önemine Örnektir.

Çanakkale Zaferi, aynı zamanda Kurtuluş Savaşının da ön sözü olarak tarihe geçmiştir. Dünya da, Çanakkale Savaşında gördü ki Türk Milletinin kendisine saldıranlara karşı birlik ve beraberliğini de perçinleyerek yok olamayacağını da göstermişti.

 

 

 

 

758 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,2837
EURO 9,7571
BIST 1,1753
ALTIN 500,71

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle