Hoşgeldiniz  

ZAN VE İFTİRA M. SAİD ÇELİK

4. M. Said Çelik | 01 Kasım 2018 | KöşeYazar

İnsanların üzerinde çok durmadığı ve önemsemediği bir konu olsa da zan, ayetlerde Rabbimizin kaçınmamız gereken bir tavır olarak bizlere defalarca hatırlattığı kesin bir emirdir.

Namaz kılmak, oruç tutmak konusunda gösterdiğimiz titizliği, zandan kaçınmak konusunda da göstermekle mükellefiz. Çünkü Rabbimiz,” Ey İman edenler! Zannın birçoğundan sakının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurlarını ve mahremiyetlerini araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. Herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz! Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir.” (Hucurat suresi 12) buyurarak bu konuda kesin hükmünü bize açıkça bildirmiştir.

Özellikle samimi olarak iman eden bir kimsenin tavırları örnek, kalbi ise tertemiz olmalıdır. Mü’minin, Allah yolunda olan kişiler hakkında aklından geçirdikleri ve hissettikleri Allah’ın sınırlarını aşmamalıdır. Mü’minlerin birbiri hakkındaki düşünceleri her zaman hüsn-ü zan (güzel zan) yönünde olmalıdır. Allah yolunda mücadele eden ve Allah rızası için yaşayan insanlar hakkında söylenenlere sorgu sualsiz itibar etmek, “ Onların (İftiracıların) da bu konuda dört şahit getirmeleri gerekmez miydi? Mademki şahitler getiremediler, öyle ise onlar Allah nezdinde yalancıların ta kendisidir.” (Nur Suresi 13) Şahit getirilmesi durumunda ise şahitlik eden kimselerin Kuran-ı Kerim ahlakı ile yaşayan insanlar olduğundan emin olmak gerekir. Zira Kuran-ı Kerim ahlakı ile yaşamayan insanlar, kalplerinde Allah korkusunu taşımadıklarından dolayı, Mü’minlere engel olmak, güç durumlara sokmak ve eziyet görmelerini sağlamak için her türlü iftiraya başvurabilirler. Yüce Rabbimiz mü’minleri fasıktan gelen habere itibar etmemeleri konusunda kesin olarak uyarmıştır.

“ Ey İman edenler, eğer bir fasık, size bir haber getirirse, onu ‘etraflıca araştırın.’ Yoksa cehalet sonucu, bir kavme kötülükte bulunursunuz da, sonra işlediklerinize pişman olursunuz.” (Hucurat Suresi 6)

Ayetten de anlaşıldığı üzere Allah rızası için yaşamayan insanlardan gelen haberler etraflıca araştırılmalı, İman eden şahitlerle gerçek ve kesin sonuca ulaşılmalıdır. Aksi halde cehalet sonucu mü’minlere zarar vererek bundan dolayı pişmanlık duyabilir. Mü’minin burada yapması gereken, elbette Kuran-ı Kerim ayetleri ışığında Allah’ın en çok razı olacağı tavrı göstermektir. Zanla konuşmak, İftira atmak veya hakkında bilgisi olmadığı halde bir konunun peşine düşüp bu konuyu yaygınlaştırmak, Mü’minin kaçınacağı bir davranış olmalıdır. Mü’min, Allah katında büyük bir suç olduğunu bilmelidir.

“O durumda siz onu (iftirayı) dillerinizle aktardınız ve hakkında bilginiz olmayan şeyi ağızlarınızla söylediniz ve bunu kolay sandınız; oysa o Allah katında çok büyük bir suçtur.” (Nur Suresi 15)

Kuran-ı Kerimin rehberliğinde duygu ve düşüncelerini terbiye eden insan, şüphesiz en doğru yola ulaşır. Ahirette ellerin, ayakların, derilerin ve tüm duyuların şahitlik edeceğini unutmadan bu geçici dünya hayatında hırslara kapılıp geri dönüşü olmayan hatalardan kaçınmak gerekir. Şeytana uyup yanlışa düşenlerin sonu, ahirette mühürlenmiş bir ağızla acz içinde iken, tüm uzuvların kendi aleyhlerinde şahitliğini çaresizce izlemeleri olacaktır. İşte o an Allah’ın Adil sıfatı bir kez daha tecelli edecek, dünyada aldıkları karşılığın çok daha ağırını ahirette alacaklardır.

“Bugün biz onların ağızlarını mühürleriz; (günahtan ve sevaptan yana) kazandıklarını, elleri bize söylemekte, ayakları (aleyhlerinde) şahitlik etmektedir.” (Yasin Suresi 65)

İman edip Salih amellerde bulunan insanların, şeytanın oyununa gelmeden Allah’ın huzurunda bu çaresiz aşağılanmayı yaşamamaları için, şu ana kadarki tüm hatalarından dolayı tövbe edip tekrar etmemek konusunda kararlı davranmaları gerekmektedir. Bakara Suresi 5. ayetinde; “ İşte bunlar, Rablerinden olan bir hidayet üzeredirler ve kurtuluşa erenler bunlardır.” buyrulmaktadır.

Selam ve Dua ile…

saidcelik-300x219

 

38 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu FethiyeOscar Rent A Car * * * * *
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklam? Gizle