Hoşgeldiniz  

“YEREL KADIN ÇİFTÇİLER ATATÜRK ANITINA ÇELENK SUNDULAR”

Erkan Ilik | 05 Aralık 2018 | Beldeler, Genel, Güncel, gundem, Siyaset, siyasi A- A+

Atatürk Devrimleri’nin en önemlilerinden birisi olan kadınlarımıza  seçme ve seçilme hakkının tanınmasının yıl dönümü nedeniyle Beşkaza Meydanı Atatürk anıtı önünde tören düzenlendi. Büyük Önder Atatürk tarafından 5 Aralık 1934 tarihinde;  Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile kadınların ilk kez oy kullanmasının ve aday olabilmesinin önü açıldı. Bu yasa ile Türkiye Cumhuriyeti; Fransa ve İtalya’dan 11 yıl, Romanya’dan 12 yıl, Bulgaristan’dan 13 yıl, Belçika’dan 14 yıl, İsviçre’den ise 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımış oldu. 5 Aralık kadına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının kabulünün yıldönümü nedeniyle; Beşkaza Meydanı Atatürk anıtı önünde tören düzenlendi.  Törene yoğun bir katılım oldu.

“YEREL KADIN ÇİFTÇİLER ATATÜRK ANITINA ÇELENK SUNDULAR”

Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başlayan törene; Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye şubesi yönetimi ve üyeleri ile kadın çiftçiler, Türk Kadınlar Birliği, ADD,  ÇYDD Fethiye şubesi yönetimi ve üyeleri,  CHP Fethiye Kadın Kolları yönetimi  ve üyeleri, İYİ Parti Fethiye ilçe başkanlığı kadın temsilcileri katıldılar.  Törene; CHP Fethiye Belediye Başkan aday adaylarından Veli Pabuşçu ile Keramettin Yılmaz da katıldı. Türk Kadınlar Birliği, Cumhuriyet Kadınları Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Fethiye şubeleri tarafından Atatürk Anıtı’na çelenkler sunulduktan sonra Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşımız okundu. Cumhuriyet Kadınları  Derneğinin çelengini Fethiye’deki yerel tohum platformuna katılan kadın çiftçiler sundu. Çelenk sunumundan sonra günün anamla ve önemi hakkında konuşmalar yapıldı.

Türk Kadınlar Birliği Fethiye şubesi yönetiminden Hilal Yungucu Uğur yapmış olduğu konuşmada; 5 Aralık tarihinin  önemini  anlattı. Hilal Yungucu Uğur “Biz Türk kadınları toplumsal ve siyasi hayatta hak ettiğimiz yeri almalıyız. Önce Türk kadınlarını bilinçlendirmeli, eğitmeliyiz. Onlara daha fazla şey istemelerini ve bunlara nasıl ulaşacaklarını anlatmalıyız” dedi. Uğur  ‘”Amacımız Türkiye’de kadın ve erkek, toplumsal, siyasal ve ekonomik eşitliği diyorlardı. Nezihe Muhittinlerin çabası 1934’te meyvesini verdi.  5 Aralık 1934’te Atatürk bir kez daha tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncülük etti. Kadınların seçme ve seçilme hakkı için harekete geçti. Seçim kanununda yapılan değişiklikle bundan tam 84 yıl önce birçok Avrupa ülkesinden önce Türk kadınları en demokratik haklarına kavuştular” diye konuştu.

”KADINLARIMIZ TEMSİL EDİLEMEDİ”

Hilal Yungucu Uğur, ”Türkiye parlamentodaki kadın yüzdesi açısından 1935’te yüzde 4,6 oranıyla dünyada 21’inci sırada iken BM’lerin son verilerine göre kadın milletvekili ortalaması yüzde 22, bizim ülkemizde yüzde 17 oranla dünyada 90’ıncı sıradayız. Bu sayısal oranlar gösteriyor ki ülkemizde Fransa, İtalya, Belçika, İsviçre gibi birçok Avrupa ülkesinden önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasına rağmen 84 yıl içerisinde kadınımız aktif siyasette yeteri kadar temsil edilemedi. Türk kadını olarak tarihten gelen gücümüzle önümüze konan duvarları aşacak güçtedir. Yeterli inancımızı kaybetmeyelim. Ortak bir irade sağlayarak tüm siyasi partilerde kadın adaylara daha fazla temsil hakları vermelerini umut ediyorum” dedi.

“ATATÜRK’E MİNNETTARIZ”

Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye şubesi yönetimi tarafından törende bir ilk yaşandı. Törene katılan yerel kadın çiftçiler Atatürk anıtına çelenk sundular ve günün anlam ve önemi hakkında da konuşmalar yaptılar. Yerel Kadın Çiftçilerden Fatma Karataş ile Hatice Bozbaş Atlıdere konuşma yaparak Atatürk’e şükranlarını sundular. Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye Şubesi Yerel Ürün Üreticisi adına Fatma Karataş “Ata tohumlarımızı çoğaltmak istiyoruz. Bizim siyasetle bir alakamız yok. Bizim adımız Cumhuriyet Türk Kadınları. Biz Türk ailesi olarak vatana bir evlat saldıysak onların annesiyiz. Biz sadece çiftçilerimize, köylümüze destek istiyoruz. Atatürk sayesinde bugün bu yurtta, bu bayrağın altında yaşıyoruz. Atatürk’e minnettarız” dedi.  Yerel tohum üreticilerinden Hatice Bozbaş ise ”Atatürk’ü saygı ile anıyorum. Biz Türk kadını olarak yerli tohumlarımızın çoğaltılmasını, üretimin arttırılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“HAKLARIMIZI KISITLAYAN ZİHNİYETE, BİRLİKTE KARŞI KOYMALIYIZ”

Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Oğuzhan Yeter de “Kadınını yok sayan toplumların ilerlemesi mümkün değildir. Kadın erkek demeden, toplum olarak hep birlikte sahip olduğumuz haklarımızı korumak için mücadele etmeliyiz” dedi. Yeter; ”Cumhuriyetle kazandığımız haklarımızı kısıtlayan zihniyete, birlikte karşı koymalıyız. Hangi görüşten, düşünceden, etnik kimlikten, kültürden olursa olsun toplumun her kesiminden kadınların Mecliste söz sahibi olmaları için mücadele etmeliyiz. Buradan bütün,  siyasi partilere ve yerel yönetimlere sesleniyoruz. Kadınını yok sayan toplumların ilerlemesi mümkün değildir. Kullanılmayan, kullanılması için fırsat verilmeyen hakların sadece yazı da, özel günlerde söz de kalmasının bir anlamı yoktur. Bize özgürlüğümüzü, insan olma onurumuzu kazandıran önderimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm devrim şehitlerimizi saygıyla anıyoruz” diye konuştu. Törenin sunumunu yapan Seval Kurnaz ise Anadolu’da kadın hareketlerinin tarihçesini anlatıp, ”Kadına seçme ve seçilme hakkının verilmesini sağlayan Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e minnettarız. TBMM’de ve yerel seçimlerde daha fazla kadının parti tüzüklerinde değişiklik yapılarak seçilmesine fırsat tanınmalıdır” dedi.

Haber/Foto:Nur İlik

5 ARALIK-TÖREN (1)_640_427 5 ARALIK-TÖREN (2)_640_427 5 ARALIK-TÖREN (3)_640_427 5 ARALIK-TÖREN (4)_640_427 5 ARALIK-TÖREN (5)_640_427

 

 

260 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 6,8281
EURO 7,5935
BIST 8,4316
ALTIN 380,84

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2019 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle