Hoşgeldiniz  
ford_940x100_courier

“YARIŞIN START’I KAYMAKAM TARAFINDAN VERİLDİ”

Erkan Ilik | 16 Ekim 2018 | Beldeler, Genel, Güncel, gundem, Mugla, Sağlık, Siyaset, siyasi

Bu yıl 4.kez gerçekleşen “Yaşam İçin Yarış” koşu etkinliği yoğun katılım ile gerçekleşti.  Her yıl Ekim ayında düzenlenmekte olan “Yaşam için yarış” etkinliğinin geliri; Kanser hastalarının tedavisi için kullanılmakta.  Elde edilen gelir ile her yıl kanser hastalarının tedavisi için Fethiye Devlet hastanesine  araç, gereç ve cihaz alınmakta…

“YARIŞIN START’I KAYMAKAM TARAFINDAN VERİLDİ”

FBKM önünde başlayan koşuya  bu yılda Fethiye’de yaşayan İngilizler yoğun bir katılım ve ilgi gösterdiler. Fethiye’ye yerleşmiş olan İngilizlerin,  Fethiye Turizm Tanıtım Kültür Çevre ve Eğitim Vakfı (FETAV) ile birlikte başlatmış olduğu ve bu yıl dördüncü kez yapılan “Yaşam İçin Yarış” etkinliği; Pazar günü Saat 10:00’da Beşkaza meydanında başlayarak, Denizatı Restoranın önünde sona erdi.  Etkinlik konuşmalar ile başladı. Konuşmalardan sonra müzik eşliğinde ısınma hareketleri yapıldı. Isınma hareketlerinden sonra yarışa katılanlar el ele tutuşarak büyük bir halka oluşturdular ve kanserden hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundular.  Yerli ve yabancı vatandaşların aileleriyle birlikte katıldığı yarışa; Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Fethiye İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Harun Reşit Yiğit, Fetav müdürü Dilek Dinçer ve yönetim kurulu üyesi Şemsi Toprak, Fethiye Belediyesi  meclis üyesi  ve Fetav yönetim kurulu üyesi Fercan Akçin, Fethiye Bedensel Engelliler Derneği başkanı Mustafa Bozbaş’da  katıldı. 3 bölümden gerçekleşen yarışın ilkinde engelliler, ikinci bölümünde çocuklar ve yarışın ana bölümünü oluşturan üçüncüsünde ise yetişkinler start aldılar. Yarışın startı Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner tarafından verildi.

“ENDOSKOPİ, BRONSKOPİ VE KEMOTERAPİ CİHAZLARI ALDIK”

“Yaşam İçin Yarış” etkinliğinin Fethiye’de öncülüğünü yapan İngiliz George Rimmer’ de yapmış olduğu konuşmada “Kanser, dünyada ölüme neden olan hastalıkların en başında geliyor. Kanser herkesi etkileyen bir hastalıktır. Genç, yaşlı, zengin, fakir, kadın, erkek,ve çocuk diye insanları ayırt etmiyor. Kanser hastanın kendisine, ailesine ve topluma büyük yük bindiren bir hastalıktır. Dünya’da her 6 insandan 1’inin ölümüne sebep olan bu hastalığın, kimi, ne zaman vuracağı bilinmez. Fethiye’de de düzenlediğimiz  “Yaşam İçin Yarış” etkinliği aynı zamanda; Birleşik Krallık’ta 200’ün üstünde çeşitli kanser araştırmaları için para toplayan bir etkinlik zinciridir. Fethiye’de de;  Yaşam İçin Yarış organizasyonu ilk 2015 yılında yapıldı, Yaşam İçin Yarış yaklaşık  5 km’lik bir yarıştır ve katılımcılar hızlı veya yavaş koşabilir ya da yürüyebilirler. Bu yarış Fethiye’nin artık geleneksel  etkinliği haline gelmiştir. Fethiye’de Devlet Hastanesinde sadece bir Onkoloji Bölümü var. Bu bölüm, çok sınırlı bir şekilde, 140 bin kişinin üstünde olan nüfusa hizmet vermektedir. 2015 ve 2016’da toplanan parayla bu Onkoloji Bölümü’ne ekipmanlar sağlanmıştır. 2015 senesinde toplanan parayla  Endeskopi cihazı alındı. Bu alet ile vücudun dışarıdan görsel olarak erişilemeyen organları taranıyor.  2016’da toplanan para ile Bronskopi cihazı alındı. Bu ince ve ışıklı aletle akciğerler ve solunum yolları içerden taranıyor. 2017’de toplanan para ile Kemoterapi cihazının yanı sıra, ihtiyaç olan sandalye, masa ve buzdolabı sağlanmış, aynı zamanda Endoskopi cihazının temizlenmesinde kullanılan bir cihaz alınmıştır” dedi.

“KAYMAKAM ŞAHİNER ETKİNLİĞE 1 NUMARALI FORMA İLE KATILDI”

Etkinliğe 1 numaralı forma ile katılan Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner açıklamasında “kanser hastalarına umut olan anlamı büyük bir etkinliğin dördüncüsünü gerçekleştirmekteyiz.  Bildiğiniz gibi bu yarışın geliri kanser hastalarının tedavisi için kullanılmakta ve Devlet Hastanemizin Onkoloji bölümüne ihtiyaç duyduğu araç ve gereçler ile cihazlar alınmakta. Duyarlılık gösteren insanlar bu etkinliğe her yıl katılıyorlar. Fethiye’de yaşayan İngilizler bu yarışa büyük bir ilgi göstermekteler.  Duyarlı  yerli  vatandaşlarımızda bu etkinliğe her yıl artarak ilgi göstermeleri sevindirici. Ben bu yarışa Fethiye’ye ilk geldiğimde  geçen yıl  katıldım,  bu yılda katılıyorum. Gönül isterdi ki İngilizler gibi bu etkinliğe  yerli vatandaşlarımızın da yoğun bir ilgi göstermeleri.  Bu anlamlı ve duyarlı etkinliği düzenleyen Fetav ve Fethiye’de yaşayan İngilizlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Haber/Foto:Hakan Çelikdemir

kanser için yarıştılar (2)_640_427 kanser için yarıştılar (3)_640_427 kanser için yarıştılar (4)_640_427 kanser için yarıştılar (6)_320_480

 

 

 

186 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu Fethiye * * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.