Hoşgeldiniz  

Verdiği kilolar sayesinde hayallerine kavuştu

Erkan Ilik | 22 Eylül 2019 | Beldeler, Genel, Güncel, gundem, Kültür, Mugla, Sağlık, Siyaset, siyasi A- A+

 

 

Hemşire olan ve kiloları yüzünden çok istediği mesleğini yerine getiremeyen Kazım, verdiği kilolar sayesinde  ameliyat olduğu hastanede göreve başlayarak hayallerine kavuştu. Şimdi ise Kazım şifa bulduğu hastanede şifa dağıtıyor.

 

Fethiye’de ikamet eden 23 yaşındaki Kazım Ertemli 167 kiloyla Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesi Genel Cerrahi polikliniğine başvurdu. Op. Dr. Barış Gürcü tarafından yapılan muayene ve tetkiklerin ardından tüp mide ameliyatına karar verildi. Ameliyatı gerçekleştiren Op. Dr. Barış Gürcü:

 

“Hastamız bize başvurduğunda 167 kiloydu. Kiloları yüzünden genç yaşına rağmen birçok problemlerle karşı karşı geldiğini iletti. Kendisine yapılan muayene ve tetkiklerin ardından tüp mide ameliyatı olması gerektiği kararına varıldı. Başarılı geçen ameliyatının ardından Kazım 7  ay içerisinde 70 kilo verdi ve hastanemizde göreve başladı” diyerek açıklamalarına şöyle devam etti:

 

“Obezite basit kilo alımından ziyade çok daha fazlasına yol açmaktadır. Vücut yağının kaslara oranla fazla olması iç organlara zarar vermekle beraber kansere neden olan iltihaplanmayı da arttırmaktadır.Kilo Tip 2 diyabetin ana nedeni olarak kabul edilmekle birlikte hipertansiyon, uyku apnesi, inme, safra kesesi hastalıkları, kalp damar hastalıkları ve kanser, obez kişilerde daha sık görülmektedir.

 

Artık bölgemizde ve hastanemizde gerçekleştirdiğimiz mide botoxu ve tüp mide ameliyatları sayesinde obezite problemini ortadan kaldırabiliyoruz.Obezite tedavisi planlanırken hastaların psikolojik durumları da göz önünde bulundurulmalı ve obeziteye başka bir hastalığın neden olup olmadığı araştırmalıdır. Saptanan herhangi bir rahatsızlık yok ise yeme alışkanlıkları ve hareket kısıtlamalarına bağlı bir obezite ise önce diyet ve aktivite artışı önerilmeli, bunda başarı sağlanamayan ve belli bir kilonun üzerinde olan hastalar için cerrahi yöntemler önermekteyiz.

 

6 ayda 70 kilo kaybederek görenleri hayrete düşüren ve hayata yeniden başladığını ifade eden Kazım Ertemli:

 

“Küçük yaşlardan itibaren kiloluydum.O zamanları kilolarımı çok önemsemiyordum. Fakat sonra sosyal hayata adım atmaya başladığımda kilolarım yüzünden ciddi problemler yaşamaya başladım. Rahat hareket edemiyor istediğim kıyafetleri giyemiyordum. Defalarca denediğim diyet ve sporlarla başarısız kilo verme deneyimleri yaşamış verdiğim kiloları fazlasıyla geri alarak 167 kiloya ulaşmıştım.Artık bu kiloyla devam edemeyeceğimi anladım ve ilerisi için sıkıntı olacağını fark ettim.

 

Sonra bu sıkıntıdan kurtulmak için araştırmalara başladım Sağlıkçı olmam da araştırmalarımı titizlikle yapmama neden oldu. İkamet ettiğim yerde başarılı ameliyatların yapılabiliyor olması benim için büyük bir şanstı. Doktorum Barış Gürcü ve ekibi sayesinde ameliyatım başarılı bir  geçti. Kısa sürede ayağa kalkıp yürüyebildiğim, neredeyse acı çekmeden hareket ettiğim ve kilolarımla vedalaşacağım için çok mutluyum. Belkide hayatımda aldığım en güzel karar bu olacak. Kendimi daha rahat, özgür ve özgüvenli hissediyorum. İstediğim kıyafeti giyebiliyorum.Ve en önemlisi de  ameliyat olduğum hastanede çalışıyor ve hemşirelik görevimi yerine getirebiliyor geleceğe daha umutla bakabiliyorum. Kısacası hayata yeniden başladım.”dedi.

Haber/Foto: Hakan Çelikdemir

1_360x480 2_324x480 3_640x480 4_640x480

214 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,3547
EURO 8,9362
BIST 10,1081
ALTIN 440,55

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle