Hoşgeldiniz  
.................................................................................. ................................................................................... .................................................................................

ÜRETİCELERİN YÜZLERİ GÜLDÜ

Erkan Ilik | 04 Temmuz 2020 | Genel, Güncel, gundem, Siyaset, siyasi A- A+

ÜRETİCELERİN YÜZLERİ GÜLDÜ

Üretimin devamlılığının son derece önemli olduğu bu günlerde, üreticilerimizi yalnız bırakmayarak sahada olmaya devam eden ve her zaman olduğu gibi üreticilerin yanında yer alarak ziyaretlerde bulunan Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak çiftçilerin sorunlarını dinledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen tarımda dijitalleşme adına çok önemli bir proje olan Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) programı hakkında görüşmeler yapmak için Milas ilçesinde üretim yapan çiftçilerle bir araya geldi.

üreticilerle ditab hakkında görüşmeler yapan Saylak; ” Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin talimatları doğrultusunda hayata geçirilen, ürettiğiniz ürünlerin tüketiciye masrafsız, aracısız ve güvenli ulaşması için Dijital Tarım Pazarı programına kayıt olmanız son derece önemli. Böylece ürünlerinizi aracı olmadan değerinde tüketicilere ulaştırabilecek siniz. İl ve ilçe Müdürlüklerimizde sorumlu olan ditap sorumlusu personellerimiz sahada çalışmalarına devam etmektedir.” dedi.

Üreticilerle görüşmesinin ardından Milas ilçesi fizibilite çalışmaları yapılan Eşence Barajı Projesi hakkında Devlet Su İşleri Müdürü ile görüşmelerde bulundu. 2021 yılı planlaması içine alınacağını ve üreticilerimize bu barajdan üretim alanlarına su sağlanacağı müjdesini verdi.

Ardından Milas ilçesi Kafaca Mahallesi’nde bulunan Mera alanını yerinde gören Saylak; 2021 yılı Mera Islah ve Amenajman çalışması yapılan alanlar içerisinde yer alan Meralar ile ilgili planlanan proje ile 2021 yılı içinde mahalle hayvancılığına Mera alanları sağlanacağının müjdesini verdi.

Mera ziyaretinin ardından 126 Büyükbaşlık işletmesi olan Erol Dönmez’e ait süt işletmesini ziyaret etti. İşletme ile ilgili yetiştiriciden bilgiler alan Saylak; Sürdürülebilir hayvancılığın sağlanması ve hayvanlardan insanlara bulaşabilecek hastalıklardan korunmanın önemine değinerek, halk sağlığını korumak amacıyla Hastalıktan Ari İşletmelerin kurulmasının son derece önemli olduğunu belirtti.

Hayvancılık işletmelerini ziyaretine devam eden Saylak, Selimiye Mahallesinde bulunan Veteriner Hekim Talat Aydın’a ait 208 damızlık büyük başlık Aytaş Hayvancılığı ziyaret etti. Burada işletme sahibinden; “işletmenin Hastalıktan Ari İşletme başvurusu yaptığını, Haziran ayında 208 hayvana tüberkülin, 157 hayvana bruselloz testinin yapıldığı ve test sonuçlarının negatif çıktığının, tesisteki hayvanların yarısının Almanya’dan temin edildiğinin, geri kalan kısmının ise Hastalıktan Ari bir işletmeden getirildiğinin bilgisini aldı. Aydın;  Aralık ayında hayvanlara ikinci bir test yapılacağını, testlerin sonucu negatif çıkarsa işletmenin Hastalıktan Ari İşletme olacağını söyledi.

316 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,2915
EURO 8,5355
BIST 1,1787
ALTIN 477,20

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle