Hoşgeldiniz  

Türk Tarihini Aydınlatacak Kaya Resimleri Ortaya Çıktı

Erkan Ilik | 05 Eylül 2019 | Beldeler, Genel, Güncel, gundem, Kültür, Mugla, Siyaset, siyasi A- A+

 

Anadolu’daki Türk Tarihini Aydınlatacak Yeni Kaya Resimleri Bulundu. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yörük Türkmen Tarihi ve Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÖRTÜMER) müdürü Doç. Dr. Mustafa Gökçe ile sosyal bilgiler öğretmeni, tarih bölümü doktora öğrencisi Eren Fehmi Eroğlu, Fethiyeli yerel sanatçı Vedat Karakaya’nın verdiği bilgilerden yola çıkarak yaptıkları saha incelemelerinde Türk Tarihi açısından önem arz edecek olan kaya resimleri buldular.

Doç. Dr. Mustafa Gökçe ile öğretmen ve tarih doktora öğrencisi Eren Fehmi Eroğlu yaptıkları ilk incelemeler sonucunda söz konusu kaya resimlerindeki figürlerin Türk tarihinin önemli kaynaklarından Türkistan’daki Türk kaya resimleri ile birebir benzeştiğini söylediler.

Olası tehlikeler sebebiyle yerini şimdilik gizli tuttukları kaya resimlerinde bayrak taşıyan atlı süvari, kurt, dağ keçisi, gibi çeşitli figürlerin yer aldığını belirten Gökçe ve Eroğlu,  bu kaya resimleri ile kaynaklarda yer alan Anadolu’daki Türk tarihinin daha erken devirlere çekilebileceğini ifade ettiler.

Gökçe ve Eroğlu ” Daha önce de ülkemizde farklı dönemlere ait Türk kaya resimleri gerek akademisyenler gerekse yerel araştırmacılar tarafından bulunmuştur. Tüm bu buluntular bizlere Türklerin binlerce yıllık kültürlerini Anadolu’ya taşıdıklarının ispatıdır. Muğla çevresinde bulunan kaya resimleri ise ülkemizin en batısında bulunan ilk kaya resimleri olması açısından ayrı bir önem arz etmektedir. Batı Anadolu’da farklı uygarlıklara ait kaya resimleri bulunmakla birlikte Türkistan’daki gibi dağ keçisi, süvari ve çeşitli hayvanların olduğu resimler ilk defa tespit edilmiştir. Türk tarihinin en erken devirlerinden itibaren kaya resimlerinde sıkça kullanılan bu figürler Türkistan’dan Anadolu’ya tarihsel bir yolculuğun taşlara kazınmış kanıtlarıdır.  Gerek bu gerekse diğer figürler bizlere bölgenin bilinen tarihinin bir kez daha yorumlanması açısından ışık tutacaktır. Bunun için sahada daha detaylı araştırmaları yapılması gerektiğinden Kültür ve Turizm Bakanlığına bu eserlerin araştırılması ve korunması hususunda gerekli başvuruları yapacağız.” şeklinde açıklama yaptılar.

Haber/Foto: Hakan Çelikdemir

Türk Tarihini Aydınlatacak Kaya Resimleri Ortaya Çıktı_360x480 Türk Tarihini Aydınlatacak Kaya Resimleri Ortaya Çıktı1_640x426 Türk Tarihini Aydınlatacak Kaya Resimleri Ortaya Çıktı3_640x427

692 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 5,9436
EURO 6,5497
BIST 7,7632
ALTIN 302,40

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2019 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle