Hoşgeldiniz  
..................................................................................

Türk Sanat Müziği Özellikleri

Erkan Ilik | 20 Ağustos 2019 | Genel, Güncel, gundem, Sağlık, Siyaset, siyasi A- A+

Türk Sanat Müziği Özellikleri

Klasik Türk Müziği veya Divan Musikisi diye de adlandırılan Türk Sanat müziği başlangıç tarihi 16. Yüzyıl olarak bilinir. O tarihten günümüze büyük gelişmeler göstermiş olup müzik sanatı içerisinde çok değerli bir yer edinmiştir.

Türk Sanat Müziği Özellikleri

Türk sanat müziğinin Osmanlılar dönemindeki en gelişmiş boyutu İsmail Dede efendiyle başlar. (1778-1846) Mevlevi ayininden köçekçeye kadar geniş bir alanda her tür eser veren Dede Efendi, kendinden öncekileri gölgede bırakan gelişmeler kaydetmiştir. Türk sanat müziği özellikleri içinde makamın çok önemli bir yeri vardır. Ayrıcalık gösteren birden fazla sesin çevresinde seyir olarak nitelendirilen sesler arası ilişkiyi belirlemedeki kurallara makam denir. Sanat müziğinde tespit edilen makam 498 adettir. Fakat günümüze kadar gelenlerin sayısı 80 civarıdır. Bestelenmiş olan binlerce şarkı vardır. Örneğin tek hicaz makamında bestelenen 1400 kadar eser mevcuttur. Hicaz buselik makamının geçmişi 200 yıl kadar öncesidir ve ilk kez Dede Efendi bu makamı kullanmıştır. Dede Efendi’nin 20’ye yakın eseri mevcuttur.

Türk Sanat Müziğinin Kısaca Geçmişten Günümüze Gelişi

Türk sanat müziğinde incelikli ve dokunaklı bir anlatım vardır. Beste, peşrev, kar ve mevlevi ayini formlarında bestelenen eserleri mevcuttur. 18.yy sonlarında Sultan III. Selim yenilikçi bir akım yaratarak Türk sanat müziğine bambaşka bir boyut getirmiştir. İsmail Dede Efendi’nin 19.yy ilk yarısında ortaya çıkardığı eserleri müziğin kalıcı olmasında önemli bir etki yapmıştır. İlerleyen dönemlerde Zekai Dede’nin mevlevi ayinleri ve Hacı Arif Bey’in ve Şevki Bey’in şarkı formunda yarattığı eserleri Türk sanat müziği özellikleri içinde önemli bir yerdedir. Bu geleneksel müzik ikiye ayrılmaktadır. Biri tasavvuf müzik yani dinsel müzik, diğeri de din dışı yani çalgılı sözlü müziktir.

Türk Sanat Müziğinde Makamlar

Son yarım asırlık dönemde bestecilerin en fazla kullandıkları makamlara bakacak olursak Hicaz, hüzzam, rast, nihavent, kürdilihicazkar, uşşak, hüseyni, muhayyer makamlarıdır. Türk sanat müziği özellikleri içerisinde bestelenen eserlerin biçimlenmesinde etkili bir öğe daha vardır ki buna da “usul” denmektedir. Usul bir ritim kalıbı olup çeşitli uzunlukta olup kuvvetli ya da zayıf vuruşların belli düzende sıralanması ile ortaya çıkar. Sanata ve kültüre dair birçok bilgiyi https://sanatkaravani.com sitesinden alabilirsiniz.

Yazı detayı için: https://sanatkaravani.com/turk-sanat-muzigi/

fethiyehaber-Türk Sanat Müziği Özellikleri-gorsel

2472 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,3393
EURO 8,6232
BIST 1,1744
ALTIN 479,04

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle