Hoşgeldiniz  
...............................................................................................

Teke Değişimi İle Sağlıklı Sürüler

Erkan Ilik | 14 Şubat 2020 | Genel, Güncel, gundem, Siyaset, siyasi A- A+

Teke Değişimi İle Sağlıklı Sürüler

“Muğla’da Keçi Sürülerinde Teke Değişimi” Projesi kapsamında Menteşe İlçesi Yeşilyurt Mahallesi yetiştiricilerinden Cüneyt Girenis Ve Ulaş Kocasarı’nın işletmeleri, kendi aralarında değişimini yaptıkları tekelerin kontrolü için ziyaret edildi.

Proje kapsamında teke değişimi yapan İşletme sahipleri amaçlarının;“sürekli aynı teke kullanıldığında akrabalık oluştuğu için doğum anomalilerinin çoğaldığını, oğlakların kilolarında düşüş yaşandığını, ölümlerin arttığını” tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için bu projeye dâhil olduklarını, proje kapsamında Ağustos ayında sürülerine teke katımı yaptıklarını, doğumlarının Ocak ayından sonra beklediklerini belirttiler.

Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şubesinde görevli Personeller tarafından, doğan oğlakların kontrolü için işletmeler ziyaret edildi. Oğlakların %90’nın doğduğu, doğan oğlaklarda hiç anomali olmadığı, doğum ağırlıklarının iyi olduğu ve ölüm yaşamadıkları tespit edildi. Teke değişimini yapan işletme sahipleri; “bu durumdan oldukça memnun olduklarını, sürülerindeki hayvanların artık daha sağlıklı olduğunu” belirttiler.

Menteşe İlçemizde 2 işletme ile yapılan çalışma neticesinde uygulanan teke değişimi projesinin sonuçlarının hem hayvanlar açısından hem de yetiştirici açısından olumlu olduğu gözlemlenmiş olup; önümüzdeki yıllarda teke değişim projesini yayım çalışmaları ile yetiştiricilere anlatmak ve projeye katılan yetiştirici sayısını artırmak planlanmaktadır.

Haber Merkezi

Jpeg

Jpeg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

276 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 6,8635
EURO 7,7392
BIST 1,1270
ALTIN 391,29

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2019 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle