Hoşgeldiniz  
ford_940x100_courier

SOYDEMİR  “OKUL İMECE İLE YAPILDI”

Erkan Ilik | 07 Kasım 2018 | Beldeler, Eğitim, Genel, Güncel, gundem, Mugla, Siyaset, siyasi

Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir ve yönetim kurulu üyeleri yıllar önce ilçeye kazandırdıkları Mesleki Eğitim Merkezi’ne şimdi de motor bölümü ek binasını da kazandırdı. Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir, ilçede imece ile yaptıkları okul inşaatlarına bir yenisini daha ekleyip motor atölyesini tamamladıktan sonra gıda ve yiyecek içecek atölyesi yapmak için de müjde verdi. Başkan Soydemir gazetemiz muhabirine yapmış olduğu açıklamada “Öncelikle; esnaflarımıza çok teşekkür ediyorum. Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar odası üyelerinden gelen birikimi hizmete çeviren ve eğitime destek veren bir kurumdur. Biz üye birikimlerimizi faize yatıran odalardan değiliz. Biz ülke ekonomisine katkıda bulunan, enflasyonla mücadele eden örnek bir odayız. Kısmet olursa; esnaflarımız için 3. bir mesleki okulu daha eğitime kazandıracağız” dedi.

“600 BİNE TL.’YE  MAL OLDU  AMA ODANIN KASASINDAN 276 BİN TL. ÇIKTI”

Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir ve yönetim kurulu üyeleri aylık olağan toplantısını mesleki eğitim merkezinde gerçekleştirdi. Fethiye’ye yıllar önce bu eğitim merkezini kazandıran Esnaf ve Sanatkarlar Odası bu kez merkeze yaklaşık 600 bin TL’ye motor atölyesini de yaptırdı. Yönetim kurulu üyeleri ile birlikte esnaflardan sağlanan desteklerle gerçekleştirilen atölyeyi gezen Başkan Mehmet Soydemir ve yönetim kurulu üyeleri, gıda ve yiyecek içecek atölyesi de yapmak için yeni bir çalışmanın içerisine girebileceklerini söyledi. Mesleki eğitim merkezine ek olarak kazandırılan motor atölyesinde dersliklerin yanı sıra Honda şirketinin kuracağı makineler ile öğrencilerin uygulama yapacakları atölye yer alacak. Okul Müdürü Timur Ergün ile birlikte yeni atölye binasını gezen Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir, ”Çıraklarımız, kalfalarımız teknolojiye ayak uydursun. Teknik bilgileri daha iyi alsınlar diye bu binayı gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz sanayi çarşısında uygulama yapıyordu. Şimdi kendi okullarında yapacaklar” dedi.

”İMECE İLE YAPILDI”

Soydemir; ”Şeffaf bir yönetimiz. Esnaflarımızın yaptığı okulda toplandık. Yönetim kurulumuz ile gerçekleştirdiğimiz harcamaları ortaya koyuyoruz. Nereye ne harcandığını, okulu nasıl yaptığımızı gösteriyoruz. 2010’da meslek eğitim merkezini açtık, ihtiyaç üzerine 126 öğrencinin bulunduğu okulda motor bölümü için harekete geçtik. Fethiye esnafları bir imece ile bizim çıraklarımız, kalfalarımız teknolojiye ayak uydursun teknik bilgileri daha güzel olsun diye motor atölyesini tamamladık. Katkılarından dolayı esnaflarımıza teşekkür ediyorum. Çünkü onların katkılarıyla, destekleriyle oldu. Aşçılık için 2. ve 3’ncü okul lazım olacaksa ben yine göreve hazırım. Her zaman da bu okula desteğimi sürdüreceğim. Fethiye’ye güzel şeyler yapılabilsin. Bir yıl düşünüyorsan pirinç ek derler, Çinliler on yıl düşünüyorsan ağaç dik, yüzyılı düşünüyorsan insan yetiştir diye bir atasözü vardır. Biz bunların amacındayız ve bunların peşindeyiz. Yönetim kuruluna teşekkür ediyorum ayrıca esnaflarımıza da teşekkür ediyorum. Bizler burada hakikatten bu esnaflarla beraber imece usulü çok çalıştık. Hocam branş öğretmeni değil, Timur hocamıza teşekkür ediyoruz ve her zaman destekçisiyiz” dedi.

”ODADAN 276 BİN TL”

Soydemir, okulun 600 bin TL’ye mal olduğunu ifade ederek; ”Esnaf Hastanemiz, Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı İsmail Başoğlu ve pek çok esnafımız destek oldu. Fethiye halkı da bilsin. 600 bin TL’ye bu okulu mal ettik. Ek binayı içinin tesisatını da Honda şirketi yapacak. Fethiye esnafı olarak Nuri Kıvrak’a teşekkür ediyorum. Randevu aldı, iç tesisatı onlar döşeyecek oldu, onlar yardımcı oldu. 600 bin TL’ye mal ettik ama biz buna inanın ki esnaf odamızdan çıkan rakam 276 bin TL’dir. İşte 5-6 ay içerisinde hizmete geçmesini düşünüyoruz” diye konuştu.

”EN MODERN ATÖLYE”

Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Timur Ergün de Esnaf Odası Başkanı Mehmet Soydemir ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ederek; ”Daha önce motor atölyesi ihtiyacı olduğunu dile getirmiştik. Sağ olsun kendisi okulu yapmakla kalmadı. Yeni atölyemiz içinde sponsor oldu, destek oldu. Yaklaşık 600 bin TL’lik bütçesi olan atölyemiz bitme aşamasına geldi. Bölgenin en modern atölyesi olacak çırak öğrencilerimiz teknolojinin son gelişmesini aynı zamanda okulunda teorik eğitim olarak görecek. Pratik uygulamaları da burada görecek. Belki de iş yerlerinde ustam bugün okulda şunu gördüm bu yeniliklerde varmış diyebilecekleri atölye tasarlıyoruz. Başkanım sağ olsun yiyecek, içecek gıdayla ilgili okulumuza bir müjde daha verdi. Bir atölye daha kazandıracak” dedi.

”ÇOK ÇALIŞTIK”

Yıllardır esnaf odasında yönetim kurulu üyeliği yapan en yaşlı üyelerden Tahsin Özdemir ise 1960’da odamızı kurduk. O günden bu yana esnaflarımız ile odanın yerini satın aldık. Binayı yaptık, tekrardan hastaneyi yaptık. Çok çalıştım, hepsini helal ediyorum” diye konuştu.

Haber/Foto:Hakan Çelikdemir

SOYDEMİR (1)_640_427 SOYDEMİR (2)_640_427 SOYDEMİR (3)_640_427 SOYDEMİR (4)_640_427

110 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu Fethiye * * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.