Hoşgeldiniz  
ford_940x100_courier

SON KARARINIZ MI?

4. M. Said Çelik | 07 Şubat 2019 | KöşeYazar

Evet, bugün size herkesin TV’de muhakkak seyrettiği ve katılmak istediği ‘’Kim 500 Milyar İster?’’  yarışmasını ayağınıza getirdim  Kolaydan zora doğru olan sorularda bakalım kazanan kim olacak?

İlk soruyla başlıyorum.
Dipnot: Soruların cevapları klasiktir

Özgürlüğün tanımını yapın?
Hepinizin  bu soruya karşı cevabı farklı olur tabi ki de  Allah`a inanmayan, ya da inansa bile O`nun dediklerini yapmayanların ortak düşüncesi  Allah`ın özgürlüklerini ellerinden  aldığıdır. Bu tipler, zina yaparken ya da kumar oynarken bu haklarının elinden alındığını savunurlar çoğu zaman bütün suçu Yaratılışda ararlar. Dinini seçme hakkını kendinde görecek kadar özgür olanlar bu iradeyi verenin Kim olduğunu sorgulamadıkları gibi özgürlüğünü elinden alındığını düşünür. Aynı zamanda Dünyada hiç kimse ben okula gitmiycem diyemez  belirli bir yaşa gelince gitmek zorundadır, ben 1.sınıfı okuyup 5.sınıfa geçeceğim de diyemez  kimse kendine göre özgürlük tayin edemez, bir konser bileti için saatler öncesi yer tutmaya çalışan insan Allah’ın huzuruna çıkmak için ezanın okunmasını bekler hatta beklemeyen bile olur çünkü onun için 15 dakika önemlidir, mesela belli bir forması olan resmi yerlere özgürce bir kıyafet giyip gidemez, uçağın kalkış saatinden sonra binme özgürlüğü yoktur saat 07:00 de ise o uçak 15 dakika gecikse bile o uçağa binemezsin günlük işlerde de  genelde özgür değilizdir, kimse kafasına göre yaşayamaz. Hal böyle iken bizi Yaratan, yoktan Vareden, yeryüzündeki ve kâinattakiher şeyin Sahibi Allah`ın yasakları bazı insanlara ağır gelir. “Hâkimiyet Allah`ındır” lafı bazılarına nedense ağır gelir ama doğruya siz özgür değildiniz değil mi konumuz din olunca kafese konulmuş kuş saydınız kendinizi.

Hayatınızı  etkileyecek sınavlar için bile sabahın köründe kalktınız ve saatinden  bir saat önce orada bulundunuz. Ben sınava falan girmiyorum deyip de Tıp Fakültesine adımınızı atarsınız tabi ya özgürlük nedense burada aklınıza gelmiyor. Eminim ki hepsinin bir karşılığı var dediğiniz duyar gibiyim. Kiminiz  öğretmen olacaktınız o sınavda kiminiz o uçağın vardığı yerde iş için ortaklık yapacaktı. İnsanız bu dünyada yaptığımız  her şeyin karşılığını hemen ve peşin almak isteriz değil mi .Yaptığı herhangi bir şeyin karşılığını hemen almazsa,kızar,küser yada bir daha o işle ilgilenmeyiz .Genel olarak dini olaylarda da bu yapının bozulmadığını görebilirim Bir çok insan kıldığı namazın, verdiği zekatın karşılığını hemen alamadığı için yeni başladığı ve bir süre sürdürdüğü ibadetlerini yapmaz olur. Sanki ahiret çok uzaktaymış gibi davranır yada yaptıklarının karşılığını ahirette alamayacağını zanneder. Onun için o uçak önemlidir yada  okula giderken bir saat erken çıkıp yetişmek ister çünkü geleceği söz konusudur. .Peki, ben size şöyle bir şey söyleyeyim;

Özgürlük sorusu yerine  kıldığınız  her namaz için 250 tl vererek  başlasak ve bu katlanarak artsa  böylece herkesin  istediğini maddi anlamdada olsa karşılığını ödesek, sizce kaçınız  namaz kılar? Kaçınız  demek baya az olur değil mi ?

Hatta bazıları namaz sayısının yeterli olmadığını daha çok olması gerektiğini savunur. Kimler kazalar, teheccüd, kuşluk gibi namazların  hepsini kılmak için can atar? Kaç kişi sabah namazının zor olmadığını söyler? Kaç kişi namaz kılmak için kendine her gün ortam yaratır? Kaç kişi sevdiğinin, ailesinin, patronunun sözünü takmaz ve namazında sürekli olur? Kaç kişi için hayatında en üzüldüğü şeylerden biri namaz vaktini kaçırmak olur? Kaç kişi hayatını namaza göre düzenler? Bu sadece bir yarışma iken esas yarışmayı unuttuk. .

Hal böyle iken bizi Yaratan, yoktan Vareden, yeryüzündeki ve kâinattaki herşeyin Sahibi Allah`ın yasakları bazı insanlara özgürlüğünü yok ettiğini düşündürür  “Hâkimiyet Allah`ındır” lafını bazıları nedense hiç hesaba katmaz ama gerçek budur. Ahiretiniz için bir an önce Emredileni yapın.Eğer başlamak için bir adım attıysanız Size 500 bin TL olmasada çok daha fazlasını verecek olan Yaratıcı için doğru  cevabı  seçin.

Son  Kararınız mı?

Selam ve Dua ile…

 

 

 

62 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu Fethiye * * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.