Hoşgeldiniz  
.................................................................................. ................................................................................... .................................................................................

ŞİDDET VE KADIN CİNAYETLERİ ÜLKEMİZE YAKIŞMIYOR

Erkan Ilik | 06 Aralık 2019 | Beldeler, Eğitim, Genel, Güncel, gundem A- A+

ŞİDDET VE KADIN CİNAYETLERİ ÜLKEMİZE YAKIŞMIYOR

Atatürk  devrimlerinin  ve cumhuriyet kazanımlarının en önemlisi olan kadının seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 85. Yıldönümü nedeni  ile Fethiyeli Kadınlar tören düzenlediler.  5 Aralık 1934  tarihinde  85 yıl önce Genç Türkiye Cumhuriyeti;   AB devletlerinden çok uzun yıllar önce kadının seçme ve seçilme hakkını tanıdı. Türkiye;  Fransa ve İtalya’dan 11 yıl, Romanya’dan 12 yıl, Bulgaristan’dan 13 yıl, Yunanistan’dan 15 yıl, Yugoslavya’dan 11 yıl, Belçika’dan 14 yıl ve İsviçre’den 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkını tanıdı. Günün anlam ve önemi hakkında yapılan konuşmalarda; son zamanlarda artarak yaşanmakta olan kadına şiddet, taciz ve kadın cinayetleri kınanarak “85 yıl önce medeni olarak adlandırılan Avrupa devletlerinden çok uzun yıllar önce kadına seçme ve seçilme hakkı tanıyan bir ülke olarak bu gün yaşamış olduğumuz zamanda; kadına  şiddet, taciz ve kadın cinayetleri ülkemize yakışmıyor” mesajı verildi. 5 Aralık 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı verildi. 5 Aralık 1934 tarihinde “Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı” veren yasanın kabulü ile dünyada 5 Aralık tarihi “Kadın Hakları Günü” olarak kabul edildi.  Yasa ile özellikle hukuk alanında kadınlara geniş haklar tanındı.

“FETHİYELİ  KADINLARDAN   ATA’YA SAYGI”

Büyük Önder Atatürk’ün 5 Aralık 1934 tarihinde Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin yıldönümü nedeniyle Fethiye’de tören düzenlendi. Törene; Türk Kadınlar Birliği, ADD, ÇYDD, YKKED ve CKD Fethiye şubeleri yöneticileri katıldılar. Fethiye Beşkaza Meydanı Atatürk Anıtı önündeki törende yapılan konuşmalarda son zamanlarda artarak yaşanan kadın cinayetleri kınandı ve kadınların sorunlarının çözümlenmesi istendi. Atatürk’ün 5 Aralık 1934 yılında Türk kadınına seçme seçilme hakkını vermesinin 85. yıl dönümü nedeni ile Fethiye’de de çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Fethiye Beşkaza Meydanı Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene Fethiye Belediye başkan vekili Metin Sevinç, Yeni Kuşak Köy Enstitülüleri Derneği Fethiye şube başkanı Ali Gönen, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği başkanı Tuğrul Yılmaz, ADD Fethiye şubesi başkanı Nursel Türetken, Türk Kadınlar Birliği Fethiye şubesi yöneticileri ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı. Törende Türk Kadınlar birliği Fethiye şubesi yönetim kurulu adına Hilal Yungucu Uğur Atatürk Anıtına çelenk sundu. Törende saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşımız söylendi. Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmalar;  Türk Kadınlar Birliği Fethiye şubesi yönetim kurulu adına Hilal Yungucu Uğur İle Yeni Kuşak Köy Enstitülüleri Derneği Fethiye şubesi başkanı Ali Gönen tarafından yapıldı.

“İSVİÇRE’ DEN 36 YIL ÖNCE KADINLARA SEÇME VE SEÇİLME HAKKINI TANIDIK”

Yungucu konuşmasında ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu Mustafa Kemal Atatürk’ün 85 yıl önce birçok Avrupa ülkesindeki kadınlardan esirgenen seçme ve seçilme hakkını Türk kadınına vererek muasır medeniyetler seviyesine ulaşma yolunda önemli ve büyük bir adım atmıştır’ dedi. Yungucu ‘Mustafa Kemal Atatürk 5 Aralık 1934’te tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncülük ederek kadınlara siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını verdi. Türkiye, Fransa ve İtalya’dan 11 yıl, Romanya’dan 12 yıl, Belçika’dan 14 yıl, İsviçre’den 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkını tanıdı. Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesi toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk devrimlerinin en önemlilerinden birisidir. 1930 yılında çıkarılan bir dizi yasa ile önce belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma, ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanınan kadınların milletvekili seçilme hakkı tanınan kadınların bu hakları 5 Aralık 1934’te anayasa ve seçim kanununda yapılan yasa değişikliği ile tanındı. O günden bu yana kadınlar sosyal, kültürel, ekonomik, siyasal olarak yasa önünde erkeklerle eşittir. Kadın sorunlarının gündeme getirilmesi, bu konuda farkındalık oluşması ve çözümler bulunması yolunda önemli bir gündür. Demokratik bir toplum için kadınların güçlendirilmesi, çalışma alanlarının genişletilmesi eğitim, sağlık, hukuk, siyaset gibi alanlarda eşit fırsatlardan yararlanmalarının sağlanması önem taşımaktadır’ ifadelerini kullandı. Yungucu Türkiye’deki çocuk gelinlerine de değinerek ’18 yaşın altında evlenen kadınların oranı ülkemizde yüzde 28’dir. Bu nedenle kadınlarımızı eğitimli ve bilinçli olması sağlıklı bir toplumun ön şartıdır. Türkiye genelinde evlenmiş kadınların yüzde 39’u fiziksel şiddete, yüzde 15’ i cinsel şiddete, yüzde 42’si fiziksel ve cinsel şiddete, yüzde 44’ü duygusal şiddete yaşamlarının herhangi bir döneminde eşleri veya birlikte oldukları kişiler tarafından maruz bırakılmaktadır. Ülkemiz 1935 yılında kadınların mecliste temsilinde dünyanın 2. sırasında iken bugün gelinen noktada ne yazık ki sıralamanın en sonlarındayız. Tür kadınlarına seçme ve seçilme hakkını kazanıldığı günün yıl dönümünde tüm haksızlıkların son bularak toplum içinde kadınların da eşit bireyler olarak yer almalarını diliyorum’ dedi.

“SORUN  LAİK  DEVLET VE ÇAĞDAŞ  ÜLKE OLMAKLA ÇÖZÜLÜR ”

Törende  konuşan Yeni Kuşak Köy Enstitülüleri Derneği Fethiye şube başkanı Ali Gönen ise Türk kadınını seçme ve seçilme hakkının 85. yıl dönümünün anlam ve önemi ile tarihçesini anlatarak “85 yıl önce medeni devlet dediğimiz Avrupa devletlerinden çok uzun yıllar önce kadına seçme ve seçilme hakkı tanıyan bir ülke olarak bu gün yaşamış olduğumuz zamanda; kadına şiddet, taciz ve kadın cinayetleri ülkemize yakışmıyor” dedi.  Konuşmasına devam eden Gönen “Nüfusumuzun yarısı kadın olduğu halde politika yaşamında kadın sayısı çok azdır. Kamuda çalışan kadın sayısı yeterli değildir. Sözün özü hiçbir alanda erkek ve kadın arasında fırsat eşitliği yoktur. Kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının tanınmasının yanında Türk yurttaşlar yasasındaki birçok iyileştirmeye karşı günümüzde neredeyse bir utanç tablosu ile karşı karşıyayız. Şöyle ki; çocuk evlilikleri, kız çocuklarının çocuk yaşta evlendirilmesi kanayan bir yaramızdır. Kadınlarımızın yaşamın her alanında taciz edilmesi istismar edilmesi evde ve dışarıda şiddet uygulanması, kadın cinayetleri hepsi kanayan bir yaramızdır. Özetle yaşamın her alanında genel olarak insan haklarının ve özel olarak da kadınların haklarının ihlal edildiğini görmekteyiz. Bu kara tabloyu açmamızın tek yolu laik devlet ve toplum yapısına yeniden dönmemiz olacaktır’ diye konuştu.

276 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,2915
EURO 8,5355
BIST 1,1787
ALTIN 477,20

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle