Hoşgeldiniz  

Seydikemerli Kadın Çiftçilerin Yemekleri Altınla Ödüllendirildi

Erkan Ilik | 07 Kasım 2018 | Beldeler, Genel, Güncel, gundem, Mugla, Siyaset, siyasi

Seydikemer Tarım ve Orman Müdürlüğü Muğla İli Milas ilçesinde düzenlenen “Milas Zeytin Hasat Şenliği”ne kadın çiftçilerle birlikte katıldı. Şenlik kapsamında düzenlenen İlçeler arası yöresel yemek yarışmasında Seydikemerli kadın çiftçiler üçüncü oldu. Özellikle jüri, protokol ve katılımcılar tarafından kabak çiçeği kızartması ve şıralı tatlı büyük ilgi topladı. Kadın çiftçilerin yapmış olduğu yöresel yemekler altınla ödüllendirilmeye layık görüldü.

Bu yıl 5.si düzenlenen hasat şenliği, Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla AK Parti Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, Muğla CHP Milletvekili Suat Özcan, Muğla İYİ Parti Milletvekili Metin Ergün, Milas Kaymakamı Eren Arslan, Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Uzm. Dr. Ender Saraç ile sivil toplum kuruluşu, siyasi partilerin temsilcileri ve çiftçilerin de katıldığı kortej yürüyüşü ile başladı.

Muğla Valisi Esengül Civelek yaptığı konuşmada; zeytin ve zeytinyağının Muğla’nın ekonomik ve sosyal hayatında önemli yeri bulunduğunu söyledi. Zeytin üreticilerinin hasat döneminde emeklerinin karşılığını almasını temenni eden Civelek, “Muğla olarak uygun iklim koşullarımız ve verimli topraklarımızda zeytin yetiştiriyoruz. Çok sayıda çiftçimiz için zeytincilik geçim kaynağı. Ekonomik ve sosyal açıdan değeri yüksek bir ürün. Zeytinyağı insan sağlığında ve beslenmesinde, sağlıklı toplum ve nesiller oluşturulmasında önemli bir yere sahiptir. Zeytin ve zeytinyağının üretimini, kalitesini artırmak, marka yaratmak üzere Milas ilçemizde son yıllarda üreticiler ve özel sektör iş birliğinde zeytinciliğin geliştirilmesi, zeytin ağaçlarının çoğaltılması ve mevcut alanlara yenilerinin ilave edilmesi, zeytinyağı sıkım tesislerinin modernleştirilmesi ve kapasitelerinin artırılması hususunda değerli çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Milas zeytinyağının coğrafi işarete sahip olması bu çalışmaların bir sonucudur. Kentte zeytinciliğin geliştirilmesi, kalitenin artması ve marka zeytinyağının oluşturulması için çaba göstermeye devam edeceğiz.”dedi.

Hasat Şenliğinin İkinci Günü Kadın Çiftçilerin Yemekleri Şenliğe Renk Kattı

Milas’ın taptaze zeytinlerinden elde edilen zeytinyağları ile yapılan eğitim Zeytin dostu derneği tarafından gerçekleşti. Eğitime ilgi büyüktü. Daha sonra 13 ilçeden toplam 26 Kadın Çiftçilerin katıldığı, yöresel yemekler kıyasıya yarıştı. Yemek yarışmasında jüri olarak değerlendirmeyi Aregala Sınır Tanımayan Şefler yaptı. Yarışma öncesi Aregala Sınır Tanımayan Şefler’inWorkshop’u ilgiyle izlendi. Tüm Kadın Çiftçilerimizin yemeklerini çok leziz bulan jüri üyeleri Fethiye-Kargı mahallesinden katılan Belgin Kuşcu’yu birinci seçti. Milas İlçesi-Cumhuriyet Mahallesinden Birgül Oruç ikinci, Seydikemer İlçesi-Kayadibi Mahallesinden Emine Küçük’ü üçüncü seçtiler. Birinciye Yarım Altın hediyesi ve katılım belgesini Milas Kaymakamı Eren Arslan, ikinciye çeyrek altın ve katılım belgesini Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, üçüncüye çeyrek altın ve katılım belgesini İlçe Tarım ve Orman Müdürü Eşref Arslan, tüm yarışmacılara da gram altın ve katılım belgesini ilçe protokolü takdim etti. Halk oyunları ile devam eden Zeytin Hasat şenliği, ünlü popçu Derya Uluğ konseri ile sona erdi.

Seydikemer’in çeşitli mahallelerinden 2 yarışmacı ve 11 ziyaretçi çiftçi kadınla katıldığımız şenlik tüm katılımcılara çok renkli, heyecanlı ve bilgi alışverişleri ile dolu bir gün yaşattı.

Haber/Foto:Nur İlik-Ayfer Kurt

IMG_5445_640_427 IMG_5451_640_427 IMG_5485_640_427 IMG_5491_640_427 IMG_5496_640_427 IMG_5522_640_427 IMG_5535_640_427 IMG_5554_640_427 IMG_5565_640_427

 

94 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu FethiyeOscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle