Hoşgeldiniz  

Seydikemer Çiftçilerine Finansal Okuryazarlık Eğitimi Verildi

Erkan Ilik | 05 Aralık 2018 | Beldeler, Eğitim, Genel, Güncel, gundem, Siyaset, siyasi

Seydikemer Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Seydikemer Tarım Kredi Kooperatifi ortaklaşa çiftçilere “Bütçesini Bilen Çiftçiler projesi” kapsamında İlçe Müdürlüğü kurs salonunda İlçe Müdürlüğümüz Bitki Koruma Birimi Personeli Ziraat Mühendisi Özay DUVARCI ve Tarım Kredi Kooperatifi personeli İbrahim Şener AKGÜL tarafından bilgilendirme, bilinçlendirme eğitimi verdi.

İlçemiz merkez ve bağlı mahallelerinden çiftçilerin katılımı ile gerçekleşen eğitimde çiftçilerin finansal okuryazarlık konusunda bilinçlendirilmesi, doğru bilgiyle para yönetimi konusunda destek verilmesi ve eğitim alan çiftçilerin ülke ekonomisine katkıda bulunması hedeflenmektedir.

Çiftçilere yönelik finansal okuryazarlık eğitim modülleri çiftçilerin, kredi ve ödeme planı konusunda bilinçlenmesi, finansal konularda bilgi sahibi olması, doğru bütçe yapabilmesi, işletme bütçesi ve hane bütçesini birbirinden ayırt edebilmesi ve borç yapılandırması konusunda doğru bilgiyle hareket etmesi konularını içermektedir.

Konu hakkında yapılan açıklamada; Çiftçiler, finansal zorlukları önleyebilme farkındalığı kazanmaları ve sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunmaları açısından önemli bir hedef kitledir. İstatistiki verilere göre, Türkiye’de istihdam edilenlerin sayısı 2017 yılı Aralık döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 619 bin kişi artarak 28 milyon 288 bin kişi, istihdam oranı ise1,8 puanlık artış ile %46,9’dur. Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 255 bin, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 1 milyon 365 bin kişi artmış olup istihdam edilenlerin %18,3’ü tarım sektöründe yer almaktadır. Bu orana mevsimlik tarım iş gücü eklenince daha da yüksek seviyelere çıkmaktadır.dedi

Çiftçilerimize aynı toplantıda tarımda üretici ve tüketici bilincinin geliştirilmesi, bitkisel üretimde verim ve kaliteyi arttırmak için gereksiz ilaç ve gübre kullanmanın çiftçi ve ülke ekonomisine zararları, toprak ve yaprak analizleri ile doğru gübrelemenin doğaya ve ekonomiye katkıları, Biyolojik Mücadele Etmenleri, Feromon ve tuzaklar, Bakırlı preparatlar (Fungisit), Kükürt ve Kükürtlü preparatlar (Fungisit-Akarisit) kullanarak ilaç kullanımının minumuma indirilmesi konuları anlatıldı.Çiftçilerimiz yapılan eğitimi çok faydalı bulmuş ve Müdürlüğümüze teşekkür ederek eğitimden ayrılmışlardır.

Haber/Foto:Hakan Çelikdemir

Seydikemer Çiftçilerine Finansal Okuryazarlık Eğitimi Verildi (1) Seydikemer Çiftçilerine Finansal Okuryazarlık Eğitimi Verildi (1) Seydikemer Çiftçilerine Finansal Okuryazarlık Eğitimi Verildi (2) Seydikemer Çiftçilerine Finansal Okuryazarlık Eğitimi Verildi (3) Seydikemer Çiftçilerine Finansal Okuryazarlık Eğitimi Verildi (4)

 

109 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu FethiyeOscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle