Hoşgeldiniz  

SEVGİLİLERİN GÖZDESİ ‘CAMDAN KAPLER’

Erkan Ilik | 13 Şubat 2018 | Genel, Güncel, gundem, Kültür, Siyaset, siyasi

Fethiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli cam üfleme sanatçısı Coşkun Keskin, yüksek ısı ile genleştirdiği camlara üfleyerek sabırla ortaya çıkardığı eserleri ’14 Şubat Sevgililer Gününe’ hazırlıyor.

Türkiye’de belgeli az sayıdaki cam üfleme sanatçılarından biri olan 58 yaşındaki Coşkun Keskin, 14 Şubat Sevgililer gününe özel, hummalı bir şekilde eserlerini ortaya koyuyor. Sevgililerin özel siparişlerini bin bir emek ve göz nuruyla yapan Coşkun Keskin, yüksek ısıda genleşen camlara üfleyerek şekil kazandırıyor.  Keskin, el işçiliği ve hayal gücüyle tüp halindeki cam parçalarına kalp, balık, şişe gibi değişik şekiller veriyor.

Camdan yaptığı kalplere istenilen isim ve fotoğrafı da yerleştiren Keskin, 14 Şubat Sevgililer Günü’ne özel hediye arayan müşterilerine de farklı bir alternatif sunuyor. Tasarladığı kolyelere de pirinç üzerine yazdığı isimleri ve farklı renkteki sıvıları dolduran Keskin, bir yandan da mesleğini yaşatma mücadelesi veriyor.

CAMDAN VENÜS YAPTI

46 yıldır cam üfleme sanatıyla uğraştığını ve camdan talep edilen her şeyi yapabildiğini ifade eden Keskin, “Beni tanıyan herkes her sevgililer gününde beni buluyorlar ve özel istedikleri şekilleri sipariş ediyorlar. Daha çok camdan kalpler, testiler,  kolyeler gidiyor. Ayrıca özel siparişlerde oluyor. Örneğin ‘Venüs’ siparişi veren oldu. Camdan eserlerin içine de dışına da isteğe göre isim yazıyorum” dedi.

FİYATLAR 20 İLA 100 LİRA ARASINDA DEĞİŞİYOR

Keskin, insanların farklı istekleri olduğunu, elinden geldiği kadar farklı talepleri yerine getirerek sanatını yaşatmaya çalıştığını vurgulayarak fiyatların da geçtiğimiz yıllara göre arttığını kaydetti. 10 sene önce 10 liradan sattığı eserleri 20 liraya sattığını belirten Keskin, “Fiyatlarımız değişiyor. 20 liradan başlıyor. 100 liraya kadar camdan eserler yapıyorum.” dedi.

Şekil vermek istediği camı bin 450 santigrat derecede genleştirerek işlediğini anlatan Keskin, Sevgililer Günü’ne özel camdan hediyelere genellikle gençlerin ilgi gösterdiğini dile getirerek, bugüne özel olarak da en çok kalp figürleri yaptığını ifade etti.

Amacının bu sanatı yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak olduğunu ifade eden Keskin, “Bu çok zor bir iş ama çok zevkli bir sanat. Bu sanat Türkiye’de yok olma tehlikesi altında. Ben de bu sanatı kendi imkanlarımı zorlayarak yaşatmaya çalışıyorum” dedi.

Haber/Foto: Hakan Çelikdemir

Sevgililer Camdan Kalplere Yoğun İlgi Gösteriyor (1) Sevgililer Camdan Kalplere Yoğun İlgi Gösteriyor (2) Sevgililer Camdan Kalplere Yoğun İlgi Gösteriyor (3) Sevgililer Camdan Kalplere Yoğun İlgi Gösteriyor (7) Sevgililer Camdan Kalplere Yoğun İlgi Gösteriyor (9) Sevgililer Camdan Kalplere Yoğun İlgi Gösteriyor (10) Sevgililer Camdan Kalplere Yoğun İlgi Gösteriyor (12) Sevgililer Camdan Kalplere Yoğun İlgi Gösteriyor (13)

368 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu FethiyeOscar Rent A Car * * * * *
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklam? Gizle