Hoşgeldiniz  

Seçimlere Doğru Birinci Mecliste Muğla Milletvekilleri TBMM-ANKARA

eroldolu | 25 Mart 2015 | KöşeYazar A- A+

 EROL DOLU Seçimlere Doğru Birinci Mecliste Muğla Milletvekilleri TBMM-ANKARA

Türkiye 7 Haziran 2015 Tarihinde Milletvekili Genel Seçimlerine doğru gidiyor. Seçimlere girecek Siyasi Partilerin Muğla Adayları da kesinleşmeye başladı. CHP geçen hafta Cumartesi günü Muğla’da Adaylarını kesinleştirdi.

Ankara’da TBMM Kütüphanesinde Meclis Albümüne baktım. 23 Nisan 1920 Tarihinde Muğla’dan (O tarihte ismi ile MENTEŞE) Ankara’ya giden İlk Milletvekillerinin isimlerini gördüm.

O tarihte Menteşe olarak bilinen Muğla İlini de Ankara’da Birinci Meclis’teBörekçizade Rıfat Efendi, Dr. Rüştü Aras, Ethem Fehmi Bey, Hazma Hayati Öztürk, Emin Kamil Bey ve Muğla Evkaf Müdürü Sadettin Bey, Milletvekili olarak temsil etmiş.

Bu Milletvekillerinin isimleri TBMM’NİN ilk Albümünde yer almaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti alın teri göz nuru dökülerek verilen bir mücadele ile kuruldu. Bin dokuz yüz yirmi yılında bir taraftan Anadolu’da her türlü olanaksızlıklar içerisinde Emperyalist güçlere karşı mücadele verilirken, diğer taraftan yeni devletin temellerinin atılması için çalışılıyordu.

Bağımsızlığımıza giden yolda başarılı olmak için, 23 Nisan 1920 tarihinde Anadolu’nun birçok bölgesinden gelen Şalvarlı, Çarıklı, Sarıklı yurtsever insanlar, Ankara’da Mustafa Kemal’in etrafında toplanarak onunla beraber hareket edip, Ankara Ulus’ta bulunan Hacı Bayram Camiinde Cuma namazı kıldıktan sonra, ilk Büyük Millet Meclisini kuruluşunu gerçekleştirmişler.

Ankara’ya gelen Milletvekilleri Birinci Büyük Millet Meclisi binasında, Okullardan getirilen Tahta sıralarda oturarak, Gaz Lambaları altında yerine göre uyumadan sabahlara kadar çalışıp, Karavanalardan Tahta Kaşıklarla yemek yiyip karınlarını doyurarak çalışmışlar.

Ankara Ulus semtinde TBMM eski binası, bugün Müze olarak o günleri bizlere yaşatmaktadır. Meclisin eski binasını gezen insanlar, o günlerin kıymetini çok iyi bilerek, bu günlerin değerlendirmesini yapmaları gerekir.

Ülkemiz çok zor şartlardan bu günlere geldi. O zor şartlarda çalışan Büyük Millet Meclisi’nin yaratıcı gücü, Kurtuluş Savaşının da başarıya ulaşmasına en büyük desteği verdi. Yani TMMM askeri savaşın bir eseri değil, aksine askeri savaşın zaferi TBMM’nin başarısıydı.

Meclisin eski binasını gezenler,  bunu görüyorlar. İnsan o manzarayı eski Meclis Binası içerisinde gördüğü zaman Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının ne büyük insan olduklarını daha iyi anlıyorlar. Ben bunları Ankara’ya her gidişimde TBMM’nin Ulus’ta bulunan eski binasını gezdiğim zaman da yaşıyorum.

Tarihimizin önemli bir dönüm noktasını oluşturan 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı aynı zamanda ülkemizde Çocuk Bayramı olarak da kutlanır. Dünya’da çocuklarına Bayram hediye eden tek ülke özelliğini de taşıyan Türkiye’de Aydınlık ve Güçlü bir gelecek için çocuklarımıza da değer vermenin bilinci ile bu konuyu değerlendirmeliyiz.

Bizim İlkokulda öğrenci olduğumuz Bin dokuz yüz yetmişli yılların başında Köyceğiz’in Tepearası Köyünde okuldayken 23 Nisan’da ‘Bugün 23 Nisan, Neşe doluyor insan’ dizeleriyle başlayan Şiiri büyük bir sevinçle okulda okuduğumuzu hiç unutmuyorum.

Ankara’da bulunmam dolayısıyla TBMM KÜTÜPHANESİNE gidip Birinci Meclis’te görev yapan Muğla Milletvekillerini araştırdım.

Meclis Albümünden de Kurtuluş Savaşının önemi çok iyi anlaşılmaktadır.

2701 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,3547
EURO 8,9362
BIST 10,1081
ALTIN 440,55

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle