Hoşgeldiniz  
..................................................................................

RED GLOBE Üzüm tesisine Ziyaret

Erkan Ilik | 12 Eylül 2019 | Beldeler, Genel, Güncel, gundem, Kültür, Mugla, Siyaset, siyasi A- A+

 

Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli Çukur Ceylan mahallesinde bulunan üzüm bağına giderek incelemede bulundu.

Çukur Ceylan mahallesinde yeni tesis edilen Red Globe üzüm bağını inceleyen teknik personel tesis sahibi Hüseyin Ünal’a tavsiyelerde bulundu.Çiftçi Hüseyin Ünal tarafından yaklaşık 4 dekar alana tesis edilen bağı ziyaret eden teknik personel bağın telli terbiye sistemine alınması ve dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda tavsiyelerde bulundu.

Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli ziyaret hakkında; “İlçemize bağlı Çukur Ceylan Mahallemizde yeni tesis RED GLOBE üzüm bağında teknik incelemelerde bulunduk.Çukur Ceylan Mahallemizde çiftçimiz Hüseyin Ünal tarafından yaklaşık 4 dekar alana tesis edilen bağın telli terbiye sistemine alınması ve dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda tavsiyelerde bulunduk. 13. Etap Kırsal Kalkınma Desteklemelerinde Bakanlığa sunacağı projenin “Uygulama Rehberi”ni anlattık.

RED GLOBE; Sofralık bir üzüm çeşididir. Taneleri çok iridir. Rengi pembemsi kırmızı şekildedir. Tane şekli yuvarlık ve hafif eliptik olup çok iridir. Salkımları konik olup yaklaşık 1 kilogram gelmektedir. Salkım şekli yuvarlak olup sıklığı dolgundur. Olgunlaşma orta olup Uzmanlarca Akdeniz, Marmara ve Ege için tavsiye edilir.”dedi.

Çiftçi Hüseyin Ünal ise piyasada sofralık üzüm çeşidinde boşluk olduğunu belirterek; “RED GLOBE üzüm çeşidi bölgemizde yeni bir çeşit. Sofralık üzüm yetiştiriciliğinde bölgemizpiyasada oldukça boş görülüyor. Yaptığım araştırmalarda özellikle son turfanda üzümlerin 3-4 aylık bir depolama ile bu sektörün bölgeye daha fazla katkı sağlayacağı kanaatine vardım. Uluslararası ihracat piyasasında en fazla söz sahibi olan sofralık üzüm çeşidinin Red Globe olduğunu gördüm. Bu nedenle yaklaşık 4 dekarlık bir alana RED GLOBE üzüm bağı tesis ettim. Ziyaretlerinden ve ilgilerinden dolayı Seydikemer İlçe Tarım personeline de çok teşekkür ediyorum.”dedi.

Haber/Foto: Hakan Çelikdemir

red globe üzüm tesisine ziyaret (1)_270x480 red globe üzüm tesisine ziyaret (2)_640x360 red globe üzüm tesisine ziyaret (3)_640x404 red globe üzüm tesisine ziyaret (4)_270x480 red globe üzüm tesisine ziyaret (5)_640x360 red globe üzüm tesisine ziyaret (6)_270x480

 

391 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,7419
EURO 9,1122
BIST 1,1749
ALTIN 475,56

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle