Hoşgeldiniz  

RAMAZAN’DA SABRI ÖĞRENMEK

4. M. Said Çelik | 14 Mayıs 2019 | KöşeYazar

 

 

Ramazan sabır ayı… Nitekim Ramazan’da tutulan oruç Efendimiz (a.s) tarafından sabrın yarısı olarak değerlendirilmiştir. Bu ay dışında başımıza gelen zorluklara dayanma gücümüzün oluşması için bu ayda oruç ile sabrı öğrenmeliyiz.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) bir hadiste şöyle buyurmakta ve sabırlı olmamızı tavsiye etmektedir.

Aziz ve Celil olan Allah “İnsanın oruç dışında her ameli kendisi içindir. Oruç benim içindir, mükâfatını da ben vereceğim” buyurmuştur.

“Oruç kalkandır. Biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin ve kavga etmesin. Şayet biri kendisine söver ya da çatarsa: ‘ben oruçluyum’ desin.”

“Oruçlunun rahatlayacağı iki sevinç anı vardır: Birisi, iftar ettiği zaman, diğeri de orucunun sevabıyla Rabbine kavuştuğu andır.” (Riyazü’s- Salihin 1218)

Sabır kolay bir şey değildir. Birisi bize kötü bir şey söyleyecek ve biz ona kötü bir şeyle cevap vermeyeceğiz ve ‘ben oruçluyum’ diyeceğiz. Bu kolay bir şey değildir. Ancak kötülüğe karşılık hemen kötülük gerçekleştirmek işin en kolayıdır. Zor olan ise kötülüğü iyilikle karşılık verip kötülüğü büyümeden bertaraf etmektir. Bu ise zor, meşakkatli ve sabır isteyen bir durumdur. Peygamber Efendimizin (s.a.v) bir hadisini beraberce hatırlayalım:

“Gerçek babayiğit, güreşte rakibini yenen değil, öfkelendiği zaman nefsine hâkim olan kimsedir.” Hepimiz bilmekteyiz ki, sabrın sonu selamettir. Sabrın neticesinde elde edilecek yer cennettir.

Peki, neden sabredeceğiz? Çünkü zorlu bir dünya hayatı geçirmekteyiz. Yaşamak zor, hayatı her an aynı seviyede yaşamak zor, imansız bir hayat geçirmek çok sıkıntılı bir durum, imanı muhafaza etmek zor. Zenginin zenginliğini koruyabilmesi, fakirin fakirliğin vermiş olduğu sıkıntılara göğüs germesi zor. Hayatın zorluğuna karşı çaresiz miyiz? Hayır. Çare sabırdan geçmektedir. Bir zorluk varsa o zorluğa dayanıldığı müddetçe, sabır gösterildiği müddetçe kolaylık elbette vardır. Cenab-ı Allah ayeti kerime’sinde:

“Şüphesiz güçlükle beraber bir kolaylık vardır. Gerçekten, güçlükle beraber bir kolaylık vardır. Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul. Ancak Rabbine yönel ve yalvar.” (İnşirah suresi 5-8)

Sabır hayatımızın vazgeçilmezleri arasındadır. Sabır ahlakımızın olgunlaşması için gerekli olan prensiplerdendir. Dünya hayatında başımıza türlü türlü sıkıntılar gelmektedir. Bazen yapmış olduğumuz hatalarımızın ceremesini çekmekteyiz. Bazen de bir imtihanla karşı karşıya kalmaktayız. Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadislerinde şöyle buyurmaktadır:

“ Erkek olsun, kadın olsun mü’min, Allah’a günahsız olarak kavuşuncaya kadar kendisinden, çoluk çocuğundan ve malından bela eksik olmaz.” (Riyazü’s-Salihin 50)

Hangi sebeple olursa olsun isyan etmemek başa gelen için sabretmek en doğru davranış şekli olacaktır. Yüce Rabbimiz bir ayette imtihan için başımıza gelenler için nasıl bir davranış benimsememizi şöyle bildiriyor:

“ Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele. Onlar (sabredenler); başlarına bir musibet gelince, ‘ Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allah’a aidiz ve şüphesiz O’na döneceğiz’ derler. İşte Rab’leri katından rahmet ve merhamet onlaradır. Doğru yola ulaştırılmış olanlar da işte bunlardır.” (Bakara suresi 155-157) Diğer bir ayette ise:

“ Ey iman edenler! Başınıza gelecek her şeye sabretmekle ve namaz kılmakla Allah’tan yardım isteyin. Allah sabredenlerle beraberdir.” (Bakara suresi 153)

Sevgili Peygamberimiz (a.s) bir hadislerinde mü’minin halini şöyle tasvir etmektedir:

“ Mü’minin durumu gıpta ve hayranlığa değer. Çünkü her hali kendisi için bir hayır sebebidir. Böylesi bir özellik sadece mü’min de vardır. Sevinecek olsa, şükreder; bu onun için hayır olur. Başına bir bela gelecek olsa, sabreder; bu da onun için hayır olur.” (Riyazü’s-Salihin 28)

Sabır nurdur. Kişiyi karanlıklar içerisinde aydınlatır. Sabır göz aydınlığıdır. Sabır hayatı hayat yapar. Belaları savar, zorlukların üstesinden gelinir. Kalbin içinde bulunduğu hüznü hafifletir. Yaratanı unutturmaz. Sabır hayrı hatırlatır. Âlemle bakış değişir sabırla. Ferahlık gelir sabırla. Sükûnet iner sabırla. Bunalımlardan kurtuluş sebebidir sabır. Sabrın sonu selamettir. Selamet yurdu ise cennettir. Sabır cennete götürür. Sabır kişiyi Rabbine götürür. Sabır dünya ve ahiret huzuruna, mutluluğuna götürür.

Ramazan sabır ayı. Sabrı hayatımıza aktarma ayı. Bu aydan istifade edeceğiz. Bu ayda nefsimizin isteklerine, şeytanların vesveselerine karşı sabırlı olacağız. Başımıza gelenlere sabredeceğiz. İnsanlardan bizlere gelen sıkıntılara göğüs gereceğiz. Kötülüğe karşı kötülük yapmanın kolay olduğunu, kötülüğe karşı iyilik yapmanın zor olduğunu, zoru başarmanın ise mükâfatının cennet olduğunu unutmayacağız.

Sabır hayatımızda bizimle beraber olsun.

Selam ve Dua ile…

saidcelik-300x219

 

 

22 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu FethiyeOscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle