Hoşgeldiniz  

PARADİGMA VE  İMAN

Metin Denizmen | 12 Ocak 2018 | KöşeYazar

Şükrü Martel adını duydunuz mu bilemem ? Hayatını, hangi eğilimde olursa olsun bir davaya adayıp, muhakeme yeteneğini kaybedenler bana hep Şükrü Martel’i hatırlatır.

 

İnancı, mantığının ve deneyimlerinin çok ötesine geçmiş, Kurtuluş Savaşı’nda en ön saflarda savaşmış, yiğit bir Mersin’li olan Martel, Mersin’e ayak basan düşmana ilk kurşunu sıktığı gün, henüz bıyıkları bile terlememişti.

 

Mustafa Kemal’in eşi, Latife Hanım, okula kaydını yaptırdı, sonra da ziraat mühendisi oldu Şükrü Martel.

 

1930 yıllarında komünizm propagandası nedeni ile aranmaya başlayınca, Nazım Hikmet’le beraber Sovyetler Birliği’ne kaçar.

 

Ne var ki; sığındığı ülkedeki Türk Komünist Partisi’nin genel sekreteri olan İsmail Bilen, 1936’da, Türkiye’li parti üyelerini;  “ bunların hepsi Türk casusudur. “ diyerek, dönemin despotu Stalin’e ihbar eder.

 

Tam yirmi yıl, Sibirya’da çalışma kamplarının zor şartlarında yaşar Şükrü Martel. Bu arada, tüm Sovyet Devletlerinden milyonlarca insan, bu çalışma kamplarındaki çetin hayata dayanamayıp ölmüştür.

 

1953 yılında Stalin ölür. Şükrü Martel, sonrasını şöyle anlatır : “ Neden sonra Stalin’in ölüm haberi sürgün yaşadığım çalışma kampımıza da ulaştı. Ölüm haberini duyar duymaz, işimi gücümü bıraktım, ormana koşup, ağaçların arasında gırtlağımı parçalarcasına bağırmaya başladım. Babamız öldü, babamız öldü diyerek. “

 

Sonra, o dönemler rejim içerisinde etkili olan Nazım Hikmet’in çabaları ile Sibirya’daki, çalışma kamplarından kurtularak Moskova’ya döner. Bir süre ev hapsinde tutulduktan sonra, ilk işi, yine partiye kayıt olmaktır. 1970’lerde, Bülent Ecevit’in araya girmesi ile Türkiye vizesi alarak, “ Mersin Mersin, dünyanın en güzel şehri sensin “ diye şiirler yazdığı kenti ile özlem giderir.

 

Ömrünün, yirmi yılını karartan birinin ölümü için;  “ babamız öldü “ diyebilen Şükrü Martel’in bu sözleri gençliğimden beri meşgul etmiştir beynimi.

 

Bir davaya, paradigmaya olan inancı, imanı, mantığın, gerçekliğin nerede başlayıp, nerede bittiğini sorgular dururum kendi kendime .

 

Hep derim ya; tarih tekerrür değil, tekamül olsun. Tekamül olsun da; insanlar mutlu, dünya halkları kardeş olsun, dayatmalar, kıyımlar, sürgünler olmasın.

 

Şükrü Martel’ler, muhakeme yeteneklerini geliştirsin artık, dünyamız cennet olsun.

metin denizmen

 

 

 

447 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu Fethiye * * * * * Oscar Rent A Car * * * * *
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.