Hoşgeldiniz  
.................................................................................. ...................................................................................

ÖĞRETMEN LİSELERİ VE ANLAMSIZ ÇIKIŞLAR

Tuğrul Yılmaz | 11 Temmuz 2014 | KöşeYazar A- A+

ÖĞRETMEN LİSELERİ VE ANLAMSIZ  ÇIKIŞLAR

“Öğretmen Liselerine kıymayın” bu bir yazının başlığı. Yazarı CHP eski Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı.  Bir an durdum düşündüm. Biliyorum ki Mustafa Gazalcı Isparta Gönen Öğretmen Okulu mezunudur. Öğretmen Okulları, Köy Enstitülerinin kapatılmasından sonra açılan, öğretmen yetiştiren ilkokula ve ortaokula dayalı ortaöğretim kurumlarıydılar. Bu okullar 20 yıl Türkiye Cumhuriyetine öğretmen yetiştirmişlerdir. Türk eğitim siteminde önemli yere sahip kurumlardı.

Ne yazık ki 1974 yılında Ecevit – Erbakan koalisyonu döneminde kapatıldılar. O zaman, bu gün öğretmen liseleri kapatılmasın, öğretmen liselerine kıymayın diyenler ne yapıyorlardı? Öğretmen okullarının kapatılmasına karşı ne gibi tepkiler vermişlerdir? Biliyorum ki hiçbir tepki vermediler. Aynen 1946 Köy Enstitülerinin kapatılması sırasında hiçbir tepki verilmediği gibi.

Ben bir eğitimci olarak 1974 ten bu yana öğretmen okullarının kapatılmaması gerektiğini söyledim, yazdım. Hala diyorum ki bu olgu Türk Eğitim tarihinin en önemli ikinci kırılma noktasıdır.

Kapatılan öğretmen okulları öğretmen yetiştiriyor, bu okulları bitirenler ilkokullara öğretmen olarak atanıyorlardı.

Sayın Gazalcı yanlış bir uygulama ile öğretmen okulları kapatıldı, şimdi de yeni bir yanlışla öğretmen liseleri kapatılıyor diyor. Öğretmen okulları ile ilgili değerlendirmesi çok gecikmişte olsa doğru.  Ama öğretmen liselerinin kapatılması konusundaki düşüncesine katılmak olanaklı değil.

Kapamak istiyorlarsa kapatsınlar. Kaybedilecek bir şey yoktur. Öğretmen liselerini bitirenler öğretmen olmuyorlar ki.  Bu günkü sistemde liseleri bitirenler hiçbir meslek sahibi olamıyorlar. Öğretmen liselerine kıymayın demenin hiçbir esprisi yoktur. Öğretmen lisesi bir aldatmacadır. Hiçbir ciddiyeti yoktur. Türkiye de hiçbir öğretmen yetiştiren kurum yokken, öğretmen lisesi adı altında bir lisenin bulunuyor olması toplumla dalga geçmektir.

Hal böyle iken bazı kuruluşlar, dernekler ve kişiler öğretmen liseleri kapatılmasın diyerek dostlar alış-verişte görsün kabilinden atıp tutmalarını hiçbir şekilde samimi bulmuyorum.

Bırakın kapatsınlar. Bence doğru yapıyorlar.

Şunu bir kez daha tekrarlıyorum. Herhangi bir mesleğin ve zanaatın lisesi olmaz, olursa okulu olur. Çünkü lise üniversite okumak için alt basamak orta öğretim kurumudur. Bu olgu doğrumudur diye sorarsanız kesinlikle ve asla doğru değildir.

Doğru olan tüm orta öğretim kurumlarının bir çatı altında toplanması,  değişik ve gerekli bölümler açılarak orta öğretim seviyesinde mesleki bilgiler verilerek her birinin teknisyen seviyesinde yetiştirilmesi ve orta elaman olarak hayata atılmalarıdır. İsteyen ve başarılı olanlar öğrenim gördüğü bölümün akademik eğitimini almak için sınavsız olarak üniversiteye devam etmesidir.

Bırakın beyler her şeye karşı çıkmayı. Karşı çıkabilirsiniz, ama mutlaka bunun yanında önerinizi de sunmalısınız. Bir çıkış yolu önermeniz sizi tutarlı kılar. Ancak böylelikle ciddiye alınırsınız.

Hiçbir öğretmen okulu mezunu öğretmen liselerinin kapatılmasına karşı çıkmamalıdır. Öğretmen okullarını yok eden uygulamanın sonucudur öğretmen liseleri. Bir aldatmaca bir kandırmacadır. Kapatma kararını doğru ve yerinde buluyorum. Bütün liselerin kapatılarak,  İmam Hatip Liselerine dönüştürülmelerini öneriyorum. Bir dibe vuralım o zaman aklımız başımıza gelecektir.

1156 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 6,9703
EURO 8,2019
BIST 1,1749
ALTIN 441,54

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle