Hoşgeldiniz  
ford_940x100_courier

MÜ’MİNİN SERMAYESİ SABIR VE ŞÜKÜR

4. M. Said Çelik | 11 Şubat 2019 | KöşeYazar

Hayat bizim değil, bize emanettir. Dünya ise fani, sonu bir metre toprak iki mezar taşı ve kundak ve kefen arası bir hayattır. Geçen günleri geri getiremeyiz. Ömür takviminin yaprakları her gün koparılmakta ve hayat çağlayanlar gibi süratle akmaktadır.

Böylesine süratle kaybettiğimiz ömür sermayesini ne ölçüde değerlendirdik, ne kadar kıymetini bildik, bir muhasebe vakti olan ve bizi bir kere daha şereflendiren bu mübarek Ramazan gün ve gecelerinde gözden geçirmemiz için güzel bir fırsattır.

Günahlarla kirlettiğimiz kalbimizi, uzuvlarımızı, hayal ve latifelerimizi temizleme fırsatını yakaladığımız, sağanaksağanak Allah’ın rahmetinin indiği bu günlerimizi, tövbe istiğfarla, midemizle beraber bütün uzuvlarımıza da oruç tutturarak, Allah’ın imandan sonra ikinci derecede önem verdiği namazımıza ciddi sahip çıkarak, haramlara karşı temkinli ve dikkatli olarak yaşamalı ve iyi değerlendirmeliyiz.

Hayatımızın her anı değerlendirilmeli ama, Allah’ın kullarına özel lütuf da bulunduğu bu muhasebe ayı olan Ramazan’ı Şerif çok daha iyi değerlendirmelidir. Muhasebe bir iç derinliktir. Derinliği ölçüsünde kul Allah’a yakın olur.

Bir mü’min olarak mesuliyetimiz, muhtaç gönüllere hakikati duyurmaktır. Efendimiz (sav), ” Allah’ın kullarına Allah-ı sevdirin ki, Allah da sizi sevsin.” Buyurmuşlardır. Kaç kişiye Allah-ı anlattık, ne kadar insana Allah-ı sevdirdik, uygunsuz tavır ve davranışlarımızla ne kadar insanı Allah’tan, peygamberden, dinden soğuttuk ve uzaklaştırdık bakmamız lazım.

“Zarara kendi rızası ile girene merhamet edilmez” ama ya hakikati hiç duymamışlar, bilmiyorlarsa. O zaman meyhanedekiler, dalalet ve küfür içinde olanlara, kıyamete kadar hükmü baki olan Allah’ın hükümlerini kim duyuracaktır.

Mü’minin iki sermayesi vardır SABIR ve ŞÜKÜR. Yağmur gibi musibet yağsa isyan etmeyip sabreder. Nimetler denizinde yüzse şımarmayıp şükreder.

Ömür bir sermayedir gidiyor. Meyvesi bulunmazsa zayi olur. Unutmamalı bu vücut, aza ve cihazlar bizim mülkümüz değil, bize emanettir. Sırtımızda taşımakta olduğumuz bu emanet taştan, demirden değil, çürümeye mahkum et ve kemikten ibarettir.

Ramazan-ı Şerifte, ifa etmekle mükellef olduğumuz oruç, namaz, zikir ve fikir gibi kulluğumuzu derin bir şuurla yerine getirmeli, Allah huzurunda bizi utandıracak kirlerden, günahlardan neticede nedamet duymayacak şekilde arınmalı ve temizlenmeye çalışmalıyız.

Hepimiz her an sessiz şehre davet edilebiliriz. Aldığımız her nefes, attığımız her adım bizi hesapların görüleceği, mizanların kurulacağı, sırların neşredileceği büyük mahkemeye, hakimler hakiminin huzurunda hesap vermeye götürmektedir.

Gençlik gidiyor, ömür bitiyor, yarın için ne hazırladık? Hazır mıyız davet edileceğimiz, hesap vereceğimiz o büyük mahkemeye?

Selam ve Dua ile…

 

86 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu Fethiye * * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.