Hoşgeldiniz  

Muğla ve İlçelerinde Atletizm’e Destek Olalım

eroldolu | 01 Nisan 2015 | KöşeYazar A- A+

                        EROL  DOLU

 

         Muğla ve İlçelerinde Atletizm’e Destek Olalım

 

Geçen hafta Fethiye’de spor camiasından Üç arkadaş ile sohbet ederken konu Atletizm’e geldi ve Muğla ve İlçelerinde Atletizm faaliyetlerine geldi.

En son 14-15 Şubat 2015 tarihinde İstanbul’da katıldığım Türkiye Veteranlar Atletizm Şampşiyonası aklıma geldi.

     En son İstanbul’da 14-15 Şubat 2015 tarihlerinde  katıldığımız Türkiye Kapalı Salon Atletizm Şampiyonasına benden ayrı Muğla Merkez’den Gönül Babayiğit, Marmaris’ten Ahmet Göncü ve Bodrum’dan Gazeteci arkadaşımız Yaşar Anter ve eşi Fatma Anter de katıldılar ve hepimiz Türkiye Kapalı Salon Atletizm Şampiyonasında İlk Üç dereceye girerek ödül aldık.  Bu arkadaşlardan Ben ve Gönül Babayiğit Muğla Bölgesinden Ferdi Lisanslıyız. Diğer arkadaşlarımızdan Yaşar ve Fatma Anter İzmir Atletizm Kulübünü ve Ahmet Göncü de İzmir Masterler Atletizm Kulübünden Lisanslı sporcular.

     Ama bu Beş sporcu Muğla ve İlçelerinden olduğumuz için Muğla Bölgesinde Atletizm adına seviniyoruz.

 Daha önceleri de defalarca belirttiğim gibi benim, Muğla Dört yıllık Teknik Lisede öğrencilik yıllarım, 1976 ile 1980 yılları arasında geçti. Atletizm’e de bu dönem Muğla’da öğrenci olduğum zaman 1978 yılında başladım.

Okulumuzun Beden Eğitimi öğretmeni Kars-Kağızman İlçesinden İhsan Narin’di.

Bizim Muğla Teknik Lisesinde öğrenci olduğumuz Bin dokuz yüz yetmişlerin İkinci yarısında      Türkiye’de Atletizmde başarılar daha üst düzeydeydi. Özellikle Ağrı, Kars ve Erzurum Bölgesinden iyi atletler çıkıyordu. Balkan Kros şampiyonalarında başta Altın Madalya alan sporcularımız olmak üzere ilk Üçe giren sporcularımız çoğunluktaydı.

O yıllarda Ulusal basınımız Atletizme de çok yer veriyordu. Çok iyi hatırlıyorum Yüksek Atlamada Ekrem Özdamar’ın Türkiye rekorunu da kırarak Balkan Şampiyonu olması, Türkiye’de bir çok Gazetenin spor sayfasında manşetinden verilmiş ve o tarihte Ekrem Özdamar’ın ismi halka malolmuştu. Yine Mehmet Yurdadön, Veli Ballı, Sadık Salman, Serment Timurlenk, Semra Aksu gibi başarılı sporcuların isimlerini bizler o zamanları Ulusal Basından okuyup Atletizm’e ilgi duymuştuk.  O yıllarda Muğla’da İki tane koşu gerçekleşiyordu. Bunlardan birisi 27 Aralık günleri düzenlenen Atatürk koşusuydu ve okullardan sanki bir sporcu  ordusu katılıyordu. Ama Muğla dışına yarışmaya bir tek ben gidiyordum. Ankara’da Bodrumlu Yaşar Anter ile tanıştım.

Bizler 27 Aralık Atatürk koşusuna bugünkü Muğla  Üniversitesi kampusunun bulunduğu yerden başlayarak Marmaris Bulvarını takiben Muğla Merkezde Atatürk Heykeline doğru  ‘sanki bir yıldız gibi kayarak’ geliyorduk.

     Bundan ayrı bir de Muğla’da 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı sırasında Gençlik Koşuları yapılıyordu. 19 Mayıs Gençlik Koşusuna, Muğla Şehir Stadının Toprak Atletizm Pistinde başladığımız zaman statta bir tur atıp dışarı çıkarken kapıda sporcuların kalabalık olmasından dolayı bir birimizi geçmek  için  kollarımızla yol açardık.

     Şimdi İlçelerde dahil Muğla Bölgesinden yeni sporcu çıkmaz oldu. Bizler 40 Yaş üstü Veteran Sporcular olarak Muğla Bölgesinden hala kendi Ferdi çabalarımızla koşmaya çalışıyoruz ve Muğla Bölgesi adına diken söküp Güller dikerek koşuyoruz.

      Dünya Turizmi’nin Başkenti durumunda olan Muğla Merkez ve İlçelerini içine alacak şekilde Muğla Bölgesinde Atletizm adına niye sporcular çıkartılmıyor.

Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün bizlerden haberleri var mı acaba? Muğla Bölgesinde Muğla dışına müsabakalara giden sporcuları biliyorlar mı?

 

 

2876 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,3530
EURO 8,9346
BIST 10,0978
ALTIN 440,20

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle