Hoşgeldiniz  

MORTIRNAKLAR- ÖLEMEZ DAĞI-DALYAN PARKURUNDA ÖLMEZLİK OTU

Erkan Ilik | 03 Ocak 2019 | Eğitim, Genel, Güncel, gundem, KöşeYazar, Kültür, Siyaset, siyasi

 

Merhaba canlar,

Herşeyin bir başlangıcı, bir sonu var!  İnsanoğlu da bu döngü içinde, yuvarlanıp gidiyor. 23 Aralık 2018 Pazar gün böyle doğdu Fethiye’ me, Akdağlar’ dan 08.08. doğdu 16.50 de battı

Yılın en uzun gecesini yaşadığımız günlerde; gün doğarken  Pazar yürüyüşümüz için yollara çıktık evlerimizden, Fethiye’ de Saliha Sultan pastahanesinde buluşup 09.00 da Köyceğiz’ in Ölemez dağına gideceğiz, Ölmezlik otunun peşine!

Dalyan merkez 59 km. Deniz Kızı Feribotu ve iskelesi çok mütevazi. Çok işlevsel. Sultaniye kaplıcası, Ekincik koyu’ na gideceklerin yolunu 40 km. kısaltıyor. 15 tl. alarak yapıyor bu hizmeti.

Ekincik köyünün sonunda, Ölemez dağına çıkış, başlangıç noktasına gelince; 60 kişilik gurubumuz Rehber- Liderimiz Sevgi -Yusuf Ceran’ ın kısa mesajlarıyla yürüyüşü başlatmasıyla, heyecanla yağmurun da pekiştirdiği harika bir orman yolunda, yürümeye başlıyoruz.

Çevre köylerden toplanmış, her 100 mt. aralıkla  yol kenarına dizilmiş avcıların disiplinli davranışları beni çok şaşırttı. ‘ Sessiz olun ’ Domuz sürek avı mı gördük biz muhallebi çocukları!!! 8 atar yarı otomatik tüfeklerle ateş etmeye başladıklarında, korktuğumu saklamadım.

Sıktığınız fişeklerde saçma olsa; yaralar! Domuzlara karşı sıktığınız Domdom kurşunu, öldürür!

Zirveye ulaştığımızda da onlar vardı.

– Yeteri kadar vurduk!

Daha önce vurulan domuzların yol kenarlarında, kurumuş bedenleriyle ürperdik.

Zirveye kadar Ali Karacan dostumun, Wikiloc ölçümlerine göre 679 mt. çıkmışız. Çıktıkça güneşle başlayan yürüyüşümüz sis ve yağmurla, daha başka bir hal aldı. Bu mevsimde hava raporuna falan bakmadan, hazırlıklı gelmek gerekiyor. 4 saat ıslak kalan bedenim, bu hatamı, çeşitli şekilde yaşatacaktır…

Feray hanımefendi arkadaşımız; yağmura, sisin soğuğuna karşı hazırlıklıydı.

Zirveye yakın bir yerde, mezar ve bayrakları görünce şaşırdık. Sancak tepesi Yörük obası Erenler topluluğuna duamızı da ettik.  Zirveden dönüşte; 2 piknik  masasından da faydalanıp, azıklarımızı yedik.. Yağmur da, sis te olsa acıkan yer ayrı, doyurmak gerekiyor.

Doğa yürüyüşleri yapan insanların yürekleri bir başka atıyor kanımca. Geldiğimiz nokta harika. Aşağıda Dalyan kanallar deltası, Akdeniz, bir daha gelinir mi bilinmez! Fotoğraflamak gerek!

Yaşam iki nokta arasında bir çizgi! Kimimizin ki; düzgün bir hat, kimimizin ki; zikzaklı, engebeli. Nasıl yaşarsak yaşayalım, ömürse bir nefes! Başlayan, sonlanan.

Yılın son günlerini yaşıyoruz. Biz güzelleştirmek için çabaladık; iyi günlerimiz de oldu, sıkıntılı günlerimiz de! Bu haftaki fotoromanımız da rol alan, mutluluk veren, mutlu olan, eğlenen, gülen, güldüren tüm arkadaşlarımıza şahsım ve Mortırnaklar gurubumuz adına teşekkür ediyorum.

60 kişi olunca belki konuşamadan da yürüyüşümüz sonlanmıştır. Yılın son yürüyüşü  Pazar günü Hisarönü<3 Ölüdeniz parkurunda buluşunca, Ocakbaşında sucuk yerken telafi ederiz.

2019 yılı Astroloji uzmanlarınca Türkiye’ nin yılı olacakmış. Her yerimiz kara kurum. Güneşli günler görmeliyiz artık. Fala inanmasam da; güzellikler gelecek diyen herkese, teşekkür ediyorum Dünyamızda, yurdumuzda, çevremizde, sokağımızda gülen insanlar olsun artık.

2019 Sağlıklı, şanslı, huzurlu ve mutlu geçsin herkes için. Sizleri seviyorum arkadaşlarım. Doğayı, dağları, patikaları çok seviyorum. Sizler de sevin. Biz bu yürüyüşümüzde bulamadık Ölmezlik otunu, aramaya devam. Basmadık patikabırakmayalım birlikte.

ÖLMEZLİK OTU
Yunus’ta kıvamını bulan muhabbet
Ham adam ağzından kaskatı
Varsa yoksa Ahmediye
– karınca duası Yıldızlar
– keçi kuyruğu ve eşref saati
Eğlemişler bizi bugüne dek
Doğduğu yön güneşin
–batı Davar ve ırgat niyetine
İkilemiş -üçlemiş- dörtlemişiz avratı
Aşamamış Üsküdar’ı
– Osmanoğlu’nun
Yemen’i bile yeşerten o masal atı
Tükenmek bir şey değil
Sana varamamak kötü
Gözü açık gitmek de var
– ey Anadolu
– Doluyken dağların ölmezlik otu
NÜZHET ERMAN

DOĞADA ATACAĞIMIZ HER ADIM, KALBİMİZE İYİ GELİR…

Yazan :Erdoğan Yılmaz- Fotoğraflar :Yusuf CERAN

mor tırnaklar ölemezdağı (1)_640x359 mor tırnaklar ölemezdağı (2)_640x359 mor tırnaklar ölemezdağı (3)_640x359 mor tırnaklar ölemezdağı (4)_640x359 mor tırnaklar ölemezdağı (5)_270x480 mor tırnaklar ölemezdağı (6)_640x359 mor tırnaklar ölemezdağı (7)_640x359 mor tırnaklar ölemezdağı (8)_640x359 mor tırnaklar ölemezdağı (9)_640x359 mor tırnaklar ölemezdağı (10)_640x359 mor tırnaklar ölemezdağı (11)_640x359

87 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu FethiyeOscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle