Hoşgeldiniz  

Minik Fahri Müfettişler Denetimde

Erkan Ilik | 11 Mart 2020 | Beldeler, Eğitim, Genel, Güncel, gundem, Siyaset, siyasi A- A+

Minik Fahri Müfettişler Denetimde

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce İl genelinde 48 Muğla 48 Projesi uygulanmakta . Proje  konularından biri olan  “Minik Fahri Müfettişler Gıda Denetiminde”  Fethiye İlçesi Merkez ve Mahalle ilk ve ortaokullarında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında  uygulanmakta.

Fethiye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Eğitim birimi personelleri  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında uygulamaya konulan ”Minik Fahri Müfettişler Gıda Denetiminde” konulu proje kapsamında;  İlçemiz merkezde 26  öğrenciye;  Gıda güvenirliği, yeterli ve dengeli beslenme, gıda zehirlenmelerine karşı alınacak önlemler, gıda ve personel hijyeni ve yaşanan olumsuzluklarda ALO-174 Gıda Hattının kullanılması ve gıda satış noktalarından ürün satın alınmasında dikkat edilecek hususlarda, teorik ve uygulamalı eğitimlerin ilk basamağını verdi.

Eğitimler hakkında bilgi veren Fethiye İlçe Tarım ve Orman Müdürü Şaban Sarıkaya ; “Proje  kapsamında verdiğimiz teorik ve uygulamalı eğitimlerle amacımız  birer fahri gıda müfettişi  yetiştirmek. Eğitim alan çocuklarımızın aileleriyle  yada yalnız olarak yapacakları gıda alışverişinde nelere dikkat etmeleri gerektiğini, olumsuz bir durumda nasıl hareket etmeleri gerektiğini öğretmek. Gıdalarda bulunan zararlı bakteriler, virüsler, parazit veya kimyasal katkılar ishalden kansere kadar 200’den fazla hastalıktan sorumlu tutulduğunun önemine dikkat çeken SARIKAYA istatistiki verilere bakıldığında “ Sağlıksız gıdaların tüketimi sebebiyle dünyada  gençler ve çocuklar dâhil yılda yaklaşık 2 milyon kişi hayatını kaybetmektedir. Bununla birlikte gıda terörünün her sektöre girişi, farklı riskler yaratması ve ekonomik yük getirmesi ulusal gıda güvenilirliğini her geçen gün tehdit etmektedir. Beslenmeye dayalı hastalıkların sağlık sistemine yük getirmesi sosyo-ekonomik gelişmeyi engellemekte, turizm, ticaret ve ulusal ekonomiye ciddi zararlar vermektedir” dedi.

Projeye dahil olan öğrenciler teorik ve uygulama eğitimlerinin sonunda  “Fahri Gıda Müfettişi” kartlarına sahip olacaklarını duyunca çok mutlu oldular.

827 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 6,7368
EURO 7,3003
BIST 8,2747
ALTIN 350,71

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2019 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle