Hoşgeldiniz  
...............................................................................................

MİNİBÜS SEFER SAYILARINI ARTTIRDIK

Erkan Ilik | 03 Haziran 2020 | Genel, Güncel, gundem, Siyaset, siyasi A- A+

MİNİBÜS SEFER SAYILARINI ARTTIRDIK

Fethiye Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Şaban Taşar Fethiye’deki minibüs seferleri hakkında bilgi verdi. Başkan Taşar “Dolmuş, taksi ve her türlü taşımacılıkta; halkımızın sağlığı için covid-19 salgını önleme ve hijyen tedbirleri ile ilgili tüm kurallara uyulacağını ifade etti. Fethiye Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Şaban Taşar, “Bilimsel Danışma Kurulu’nun hazırlamış olduğu normalleşme takvimine göre toplu taşıma araçlarına koltuk sayısı kadar yolcu alabilme olanağı getirildi. Bununla ilgili kontrole devam edebilmemiz için çalışmalarımız da devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi ile de toplanıp ortak kararlar alıyoruz. Her ne kadar koltuk sayısı kadar yolcu alsak da hijyen ve temizlik kuralları dahilinde belli önlemler alınarak şehir içi taşımacılık devam edecektir. Salgının başladığı tarihten sonra çok sıkıntı çeken taşımacı esnaflarımız bu kararla bir nebze de olsa rahatlamışlardır. Bundan sonra gerekli önlemlere uyularak sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyularak devam edildiği sürece hem vatandaşlarımıza hem toplu taşıma esnafımıza hayırlı olacağını düşünüyorum. Normalleşme sürecini uygun bir şekilde atlatırsak herhangi bir sorun olmadan, hepimizi sağlıklı günler bekliyor diye düşünüyorum. Bu kararın alınmasında bizi yalnız bırakmayan destek olan tüm yetkililere de buradan teşekkür ediyorum” dedi.

“ÖNLEMLERE UYARAK DEVAM EDECEĞİZ”

Başkan Taşar açıklamasında “Koltuk sayısı kadar yolcu alabiliyor olmak, salgının bittiği anlamına gelmiyor. Burada araç dezenfektelerini yapıp yolcuları hala belli kurallar dahilinde alabiliyoruz. Maskesiz yolcuların binmemesi, sık kullanılan kapı kollarından koltuk başlarına kadar her gün dezenfekte edilmesi gibi belli kurallar var. İçeride yiyecek, içecek tüketilmemesi gibi kurallara dikkat edilmesi lazım. Aksi halde tekrar başa dönüp ekstra önlemlere sebep olabiliriz. Hem yolcularımızın hem sürücülerimizin uyması gereken kurallar var. Bunlar;  maskesiz binmemek, hijyen ve dezenfekte kurallarına dikkat etmektir. Biz araçları belirli zamanlarda  dezenfekte ediyoruz ama sürücülerin de kendileri araçlarını her gün dezenfekte etmeleri gerekiyor. Önlemlere uyarak devam edeceğiz. İnşallah süreci sağlıklı bir şekilde atlatabileceğimizi düşünüyorum. Ayakta yolcu alınması konusunda araç modellerine göre farklılık gösteriyor. Sıralı koltuk sistemi olan araçlarda hiçbir problem yok, yan yana ve ön arkalı oturmalarda. Karşılıklı oturulan koltuklarda ise çapraz oturulacak. Karşılıklı dörtlülerin iki tanesi kullanılacak. Ayakta yolcuyla ilgili bir şey yok şu an için. Ayakta yolcu alınmayacak. Hem büyükşehir hem valilik, bizim ilçemizdeki araç yapısına uygun olmadığı görüşünde. Onunla ilgili kararı bakanlık, valiliklere bırakmıştı. Bizde sadece koltuk sayısı, ayakta yolcu almak yok” ifadelerini kullandı.

“TAKSİLER EN FAZLA 3 YOLCU ALABİLECEK”

Fethiye Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Şaban Taşar hatlarda sefer sayısının arttığını belirterek “1 Haziran’da normalleşme başladı. Bazı vatandaşlarımızın şehirler arası, ilçeler arası seyahat etmesi serbest olduktan sonra yolculuk taleplerinde bir artış gözlemliyoruz. Beklentimiz de bu yönde. Onun için sefer sayılarında bir arttırmaya gittik. Akşam saatlerinde belli hatlarda nöbetçi araç bulunduruyoruz. Bunu da günlük talep durumuna göre arttırarak devam ediyoruz. Sefer sayılarımızı da arttırdık. Bir nebze daha normale döndü. Taksiler için 1 Haziran’daki talimatta her hangi bir düzenleme yok. Yaklaşık iki hafta bir düzenleme yapılmıştı. Buna göre en fazla 3 yolcu alabilecekler. Taksiler sürücü hariç 3 yolcu alabiliyorlar. Haftalık dezenfekte edildiğini gösterir belgelerini almaları gerekiyor. Yine araçlarında el dezenfektesi bulunduracaklar, maskesiz yolcu alamayacak ve her binip inen yolcu sonrasında sık kullanılan kapı kollarını, cam düğmelerini vb. yerleri dezenfekte edecekler” şeklinde konuştu.

264 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 6,8559
EURO 7,7477
BIST 1,1284
ALTIN 391,60

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2019 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle