Hoşgeldiniz  

MGC Gecesine Fethiye Damgası

Erkan Ilik | 18 Kasım 2018 | Beldeler, Eğitim, Genel, Güncel, gundem, Kültür, Mugla, Sağlık, Siyaset, siyasi

Muğla Gazeteciler Cemiyeti tarafından her yıl düzenlenen  Medya Başarı Ödüllerinin dağıtıldığı geleneksel Basın Gecesi;  16 Kasım 2018 Cuma akşamı Muğla CNS tesislerinde  gerçekleşti.  Muğla Gazeteciler Cemiyetinin her yıl geleneksel olarak düzenlediği “Medya Başarı Ödülleri” yarışmasında Fethiye gazetesinden Gazeteci Erkan İlik;  Haber ve fotoğraf dalında, iki ödül birden alırken,  Beşkaza gazetesinden  Gazeteci Gökhan Ayyıldız;  Spor Haber dalında,  Fethiye gazetesinden sayfa editörü ve grafiker Zeynep Milci sayfa düzeni dalında, Fethiye-Seydikemer Süt Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Tokmak ve Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Basın Birimi Personeli Safura Kovantepe ödül aldılar. Turgut Tokmak’ın ödülümü Muğla Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi ve Fethiye Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Erkan İLİK verdi.

Turgut Tokmak ve Safura Kovantepe’ye Ödül

Öte yandan Muğla Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu tarafından mesleğinde başarılı ve topluma katkıları nedeniyle yönetim kurulu tarafından Fethiye – Seydikemer Süt Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Tokmak ile Seydikemer Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü basın biriminde görevli Safura Kovantepe özel ödüle layık görüldü.

Tokmak yönetim kurulu üyeleriyle birlikte 2006 yılında kurulan Süt Üreticileri Birliği’nde göstermiş olduğu başarılı çalışmalar nedeniyle, Seydikemer Tarım ve Orman ilçe müdürlüğünün faaliyetleriyle birlikte ilçenin tanıtımına kısa sürede sağladığı büyük katkı ve Tarım bakanlığı tarafından Türkiye genelinde düzenlenen yarışmada büyük başarı yakalayarak ödül kazanmasından dolayı MGC Yönetim Kurulu ödülü kazandılar.

Ödülleri törenle teslim edildi.

Yoğun bir katılım ile gerçekleşen geleneksel basın gecesine; Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkan Vekili İbrahim Erdoğan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, CHP Muğla Milletvekilleri Burak Erbay ve Süleyman Girgin, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, İYİ Parti Muğla İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ, İl Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Faik Karagöz, CHP Milas İlçe Başkanı İlgin Göktepe ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İYİ Parti Milas İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ve basın mensupları katıldı. Muğla Gazeteciler  Cemiyetinin onur ödülü bu yıl, Muğla Üniversitesi’ne adını veren ve üniversitemizin bugünlere gelmesinde büyük pay sahibi olan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin  kurucusu  ve  hayırsever işadamı Merhum Sıtkı Davut Koçman’a verildi.

“MESLEĞE YÖNELİK EN BÜYÜK TEHDİT; BELLİ KİŞİ VE KURUMLARA YAKIN OLMAKTAN GEÇİYOR”

Muğla Gazeteciler Başkanı Süleyman Akbulut yapmış olduğu konuşmada yerel basının sorunlarına dikkat çekti. Akbulut konuşmasında  25 Nisan 2015 tarihinde, “Muğla Gazeteciler Cemiyeti temsiliyet hakkına inanır” şiarıyla başladığımız yolculuğumuzda olmazsa olmazımız; kurumsal bir yapının yanı sıra, “bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü her türlü kazancın ve ilişkinin üzerinde görmekte olduğumuz” anlayışını yaymaktı. Ben ve arkadaşlarım; göreve geldiğimizde ifade etmiştik: “gazetecilik mesleği, mesafe mesleğidir.  Biz görevimizi yaparken kurumlara ve kişilere olan mesafemizi korumak zorundayız. Mesleğe yönelik en büyük tehdit; belli kişi ve kurumlara yakın olmaktan ve algılanmaktan kaynaklanıyor. Bu nedenle temsiliyet hakkına inanıyoruz. Bu nedenle bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü her türlü kazancın ve ilişkinin üzerinde görüyoruz. Bu noktada hiç kimse ve hiçbir anlayış, özgürlük ve bağımsızlık karakteri üzerine inşa edilmiş cemiyetimizi, arka bahçe olarak çözüm ve partner göremez ve görmemelidir. İşte bugün geldiğimiz noktada, bu ifade ettiğimiz görüş ve çizgimizden sapmadan görevimizi sürdürdüğümüzü büyük bir gururla ifade edebilirim. Fziki şartlarımızın modernleşmesinden, üye kayıt sistemine kadar birçok şey gerçekleştirdik. Bu nedenledir ki, bizler iş yapmayı kendine görev bilen meslektaşlarımızdan oluşan bir meslek kuruluşuyuz. İş yapanla, iş yapmayanların aynı terazide anılıyor olması haksızlık olur düşüncesindeyim. Bu yüzden iş yapanlar olarak sizlerin paydaşlığını önemsiyoruz” dedi

“YEREL BASIN FERYAD EDİYOR”

Konuşmasına devam eden Akbulut “Bu mesleğin bir mensubu olarak derin bir iç çekip, hazin gerçeği söylemek, söylemekten de öte haykırmak durumundayız. Gazetecilik bitti bitiyor, meslek elden gitti gidiyor dostlar. Her şeyden önce istihdam sorunu her geçen gün büyüyor ve işsizlik canımızı çok yakıyor. Hasbelkader çalışma imkanı bulan meslektaşlarımız neredeyse boğaz tokluğuna emek sarf ederlerken, mesleki yeterliliğe sahip pek çok arkadaşımız, başvurdukları kapıların birer birer yüzlerine kapanmasıyla umutsuzluğa düşüyor. Sosyal medya başta olmak üzere alternatif medya olanaklarının geliştiği günümüzde, gazetecilik mesleğinin belli kural ve kaidelere bağlanamamış olması, gazeteci kimliğini giderek daha çok tartışmalı hale getiriyor. Kurumsal mesleklerde olduğu gibi kendi yasası olan bir meslek odasından yoksun oluşumuz, gazeteciliği her an herkesin yapabileceği bir meslek haline getirerek sıradanlaştırıyor, gazeteci kimliğini de iyice değersizleştiriyor. Yazılı basının can çekiştiği bir dönemde döviz fiyatlarındaki yükselişin kağıt krizine yol açması ise, ne yazık ki bütün bu sorunların tuzu biberi oldu. Girdilerinin çoğunun ithalata bağlı olduğu basın sektörü, artan fiyatlar karşısında tek kelime ile ayakta kalma mücadelesi veriyor.  Türkiye’de yayımlanan gazetelerin yüzde 90’ından fazlasını oluşturan yerel basın ise adeta feryat ediyor. Ancak ne yazık ki bu feryadı sadece biz duyuyoruz” dedi.

“UYDU BEDELLERİ HALA DÖVİZ BAZINDA”

“Gazeteciliğin ciddi bir derlenip toparlanmaya ihtiyacı var” diyen Akbulut “Resmi ilan fiyatlarının yıllardır yerinde sayması, özel ilan ve reklam pastasının giderek daralması, buna rağmen, gazetelerin resmi ilan gelirlerinden kesilen yüzde 15’lik payın düşürülmemesi, üzerimizdeki cenderenin iyice bizleri baskılamasına, ezmesine yol açıyor. Tabii ki, yalnızca gazetelerin değil, yerelde yayın yapan radyo televizyonların da büyük sıkıntı içinde olduklarını vurgulamak zorundayız. Yerel merkezli televizyonların ödedikleri uydu bedellerinin neden halen daha döviz bazında olduğu ciddi biçimde sorgulanmalıdır. Yerli ve milli duruş ilkesi, astronomik olan bu bedellerin derhal düşürülerek Türk lirasına çevrilmesini sizce de artık gerektirmiyor mu? İnternet medyasının halen daha bir kurala kaideye tabi olmamasının, aynı şekilde belli bir yasaya bağlanamamış durumda bulunmasının, mesleğimizi giderek basitleştirerek ucuzlaştırdığını, bundan da öte, iyiden iyiye örselediğini görmüyor muyuz?  Gazeteciliğin ciddi bir derlenip toparlanmaya, bununla birlikte adeta sihirli bir dokunuşa ihtiyacı var ve meslektaşlarımızı temsil eden bizler; bu gereksinimi bıkmadan usanmadan dile getirmek durumundayız” dedi.

“MUĞLA GAZETECİLER CEMİYETİ’NİN 2018 YILI “MEDYA BAŞARI ÖDÜLLERİ”

Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nin 2018 Yılı “Medya Başarı Ödülleri şu şekilde; Haber; Mehmet Çil (Mühre Rağmen İnşaata Devam-Hürriyet Gazetesi), Erkan İlik (22 Yılda Açılamadan Çürüdü-Fethiye Gazetesi), Güzide Kasım (Koca Yürekli Minik Kız-Muğla Gazetesi). Spor Haber ; Ekrem Orhan (Muğla Devrim Gazetesi), Hüseyin Açar (Milas Önder Gazetesi), Gökhan Ayyıldız (Fethiye Beşkaza Gazetesi), Mete Sönmez (Ortaca Sportaca Gazetesi). Fotoğraf; Çağrı Puma (Hayatını Yaktı-Posta Gazetesi), Mehmet Çil (Otobüs Orman Yaktı-Sözcü Gazetesi), Erkan İlik (8 Kişiyle Rekor Kırdı-Fethiye Gazetesi). Röportaj; Temel Irmak  (Marmaris Gündem Gazetesi), Tülay Sükun (Muğla Şah Gazetesi),Turgay Mutlu (Yatağan Demeç Gazetesi), Celal Dursun (Milas Önder Gazetesi). Sayfa düzeni; Gözde Yağcı (Muğla Gazetesi), Zeynep Milci (Fethiye Gazetesi), Ahmet Irmak (Marmaris Gündem Gazetesi). Tv haber; Cavit Akgün (DHA-CNN TÜRK-Ula Susamı Japonya’ya İhraç Ediliyor), Aykut Kurt (Kanal 58-Babadan Oğula Geçen Meslek Yok Oluyor). Tv program; Ayhan Ongun (Kent TV-Açık Görüş). Radyo program; Serdar Serper (Radyo Gözlem).

basın gecesi (1)_640x427 basın gecesi (2)_640x427 basın gecesi (3)_640x424 basın gecesi (4)_640x427 basın gecesi (5)_640x427 IMG_7567_640x427 IMG_7568_640x427 IMG_7570_640x427 IMG_7575_640x427 IMG_7588_640x427 IMG_7628_640x427 IMG_7637_640x427

101 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu FethiyeOscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle