Hoşgeldiniz  
...............................................................................................

Mevlid Kandili

4. M. Said Çelik | 07 Kasım 2019 | KöşeYazar A- A+

      Bugün Mevlid kandili. “ Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.”(Enbiya suresi 107)

      O’nun doğduğu çağda dünyanın her tarafında cehalet, zulüm, ahlaksızlık almış yürümüş, Allah inancı unutulmuş, insanlık korkunç ve karanlık bir duruma düşmüş, dünya yaşanmaz hale gelmişti.

      O’nun doğduğu gece, insanlığın kurtuluşu için çok hayırlı ve mübarek bir başlangıçtır. O gecenin sabahı gerçekten de feyizli bir sabahtı. İnsanlık için yepyeni bir gün doğmuş, aydınlık bir devir açılmıştı. Bir fazilet güneşi ve hidayet meşalesi olan sevgili peygamberimizin gönderilişi, Yüce Allah’ın bütün insanlara en büyük nimetlerinden birisidir. Bu hususta Kur’an-ı Kerimde şöyle buyurulmaktadır:

      “ Andolsun ki içlerinden, kendilerine Allah’ın ayetlerini okuyan, (kötülüklerden ve inkârdan) kendilerini temizleyen, kendilerine kitap ve hikmeti öğreten bir Peygamber göndermekle Allah, Mü’minlere büyük bir lütufta bulunmuştur. Hâlbuki daha önce onlar apaçık bir sapıklık içinde idiler.” (Al-i İmran suresi ayet 164)

      Bu gece, Müslümanlar arasında yüzyıllardan beri büyük bir coşku ile kutlanmakta, Sevgili Peygamberimiz derin bir saygı ile anılmaktadır. Peygamberimizin doğum yıldönümlerinde okunan Kur’an-ı Kerimleri, mevlidleri saygı ile dinlemek, O’nun mübarek ruhuna salât ve selam okumak hiç şüphesiz büyük milletimizin Sevgili Peygamberimize olan engin sevgi ve bağlılığın bir ifadesidir. Bununla beraber, O’nun ahlak ve fazilet dolu hayatını öğrenmek ve kendimize örnek almak başta gelen görevlerimizdendir. Asıl o zaman O’nun sevgisini ve hoşnutluğunu kazanmış oluruz.

      O âlemlerin Rabbinden, “Âlemlere rahmet olarak gönderildi.” Asırlara sığmayacak inkılâpları birkaç sene içersinde gerçekleştirdi. Evlatlarını diri diri toprağa gömen babalar O’na ve getirdiği prensiplere iman ettikten sonra mükemmelleştiler, dünyaya insanlık, adalet ve medeniyet rehberi olacak hale geldiler. İnsanlar O’nun tek emriyle, kökü yüzlerce yıl derinde olan alışkanlıklarını bıraktı. O, yirminci asır insanının yüzyılda yerleştiremediği hakkı, hukuku, adaleti, hürriyeti ve insan haklarını bir solukta yerleştirdi. Böylece cehalet asrı bir saadet asrı olup çıktı. Nihayet asır, asırlara taştı. Ve O, çağlar ötesiyle kucaklaştı.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) kendisinden önceki peygamberler gibi sadece bir kavme veya millete değil, bütün insanlığa peygamber olarak gönderilmiştir. O’nun diğer peygamberlerden en farklı yönlerinden birisi budur. Nitekim Kur’an-ı Kerim de şöyle buyurulur:

       “ Biz seni bütün insanlara ancak müjdeci ve uyarıcı olarak gönderdik; fakat insanların çoğu bilmezler.” (Sebe suresi ayet 28)

İnsanlığın her zaman ve mekânda Hz. Peygamberin tebliğ ettiği ilahi mesaja ve bu mesajın hayata geçirilmiş şekli olan onun sünnetine ihtiyacı vardır. O’nu örnek almak, Kur’an-ı Kerime uymaktır. Çünkü Hz. Aişe validemizin ifadesiyle O’nun ahlakı Kur’an-ı Kerim’di. ( Müslim) Kur’an-ı Kerim, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (sav) inananlar için en güzel örnek olduğunu bildirmekte ve bu hususta şöyle buyurmaktadır:

    “Andolsun, Allah’ın Resulünde sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar için ve Allah’ı çok zikredenler için güzel bir örnektir.” (Ahzab suresi ayet 21)

Bu geceyi nasıl ihya edelim?

      Bütün insanlık âlemine bir hidayet tarihi açan ve âlemlere halis ilahi rahmet olan böyle yüksek şanlı bir Peygamberin ümmeti olmakla şereflenmiş bulunan biz mü’minlere ne mutlu! Bu geceyi vesile bilerek, O’na ümmet olmanın şuuruna erebilmek, Bu gecenin manevi zenginliğinden istifade etmek için en azından bir Tesbih Namazı kılalım, Kur’an-ı Kerim okuyalım, bilmiyorsak tefsirini okuyalım, bolca salât-ü selamlar getirelim ve Peygamberimizin hayatı ile ilgili kitaplar hadisler okuyalım.

      Unutmayalım ki; Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimizin, doğumunu anarken, yalnız mevlid okumak, ilahiler söylemek, kandil simidi ve lokma dağıtmak yeterli değildir, sadece bu geceyi yaşamak yeterli değildir. Yüce Allah’ın sevgisine, hoşnutluğuna ve bağışlamasına ermenin yegâne yolu Peygamberimizin yolundan gitmektir…

      Tüm Âlemi İslam’ın Mevlid Kandilini tebrik eder. Hayırlara vesile olması dileğiyle…

                Selam ve Dua ile kalın…

145 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 6,8675
EURO 7,8334
BIST 1,1407
ALTIN 399,16

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle