Hoşgeldiniz  
ford_940x100_courier

“MESLEKİ EĞİTİMSİZ BİR EĞİTİM DÜŞÜNEMİYORUM”

Erkan Ilik | 18 Nisan 2019 | Beldeler, Eğitim, Genel, Güncel, gundem

“MESLEKİ EĞİTİMSİZ BİR EĞİTİM DÜŞÜNEMİYORUM”

Fethiye’de  5’incisi düzenlenen Meslek Liseleri Alan Tanıtım Fuarı;  Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ev  sahipliğinde  gerçekleşti.  Açılış törenin;  Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya ve şube müdürleri, FTSO başkanı Osman Çıralı, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler ile vatandaşlar katıldılar.

Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başlayan açılış programında Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Baki Burucu, Şefika Pekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürü Yıldız Özeren, Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya ve Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre konuşma yaptılar. Konuşmalardan sonra Gazi okulunun folklor gösterisi sunuldu. Halk oyunları gösterisinden sonra kurdele kesimi ile fuar açılışı gerçekleşti. Öğrencilerin sergilemiş olduğu bilimsel buluşlar ve sistemlerden stantlar; Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ve Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya tarafından tek tek gezilerek incelendi.

“MESLEKİ  EĞİTİM DEMEK, YENİLİKÇİ, GİRİŞİMCİ, ÜRETKEN, EKONOMİYE DEĞER KATAN İŞ GÜCÜ DEMEKTİR”

Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Baki Burucu konuşmasında “5 yıldır yürütmüş olduğumuz çalışma ve tanıtımlardaki temel amacımız 2023 eğitim vizyonunda olduğu gibi çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlığın yararına sarf edebilen, bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, nitelikli, ahlaklı, bireyler yetiştirmektir. Meslek liselerinin bu kapsamda önemini ve değerini bir kez daha hatırlatarak; orta okuldan mezun olan öğrencilerin yeteneklerine göre meslek okullarına yönlendirilmesini sağlamaktır. Kalkınmış ve  geleceğin  güçlü Türkiye’si  için  gençlerimiz  mesleki ve teknik eğitime yönlendirildikçe, nitelikli iş gücü  ekonomiye kazandırılmış olacaktır. Bu amaçlarla öğrencilerimize ve velilerimize mesleki ve teknik eğitimin önemini her zaman anlatmaktayız” dedi. Şefika Pekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürü  Yıldız Özeren’de konuşmasında “Meslek Liseleri Alan Tanıtım Fuarının 5’incisi gerçekleştiriyoruz. Amacımız meslek liseleri olarak Bakanlığımızın 2023 hedeflerine uyumlu olarak ülkemizin içinde bulunan sosyal ve ekonomik sektör ile iş birliği içerisinde, ulusal ve uluslararası yeterliliğe sahip meslek ahlakına ve insani değerlere sahip; yenilikçi, girişimci, üretken, ekonomiye değer katan iş gücü yetiştirmektir. Ülkelerin ekonomik açıdan büyümesi ve güçlenmesinin en temel şartı güçlü bir mesleki eğitim ve yetişmiş kalifiye insan gücüdür” diye konuştu.Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya’da konuşmasında “Bakanlığımızın vizyon belgesi gereği insanımızın, öğrencimizin, ülkemizin ihtiyacı ne ise, insanımızın kabiliyeti ne ise o oranda biz eğitim vermekle mükellefiz. Bu bağlamda da vizyon belgesine bağlı olarak İl Müdürlüğümüzün başlattığı güzel bir çalışma oldu. İlimizdeki öğrencilerimize yetenek haritası çalışması yaptık. Bu bağlamda da kimin hangi yeteneği daha ağır basıyor ise bu şekilde eğitim alanlarına yönlendirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“MESLEKİ EĞİTİMSİZ BİR EĞİTİM DÜŞÜNEMİYORUM”

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre; “Cumhuriyetin kuruluşuyla itibaren mesleki eğitime Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylediği birçok sözle vurgu yapıp önem arz eden bir hususta 2023 vizyonu ile de birleştirerek en önemli temel taşı haline getirilmesi bizim eğitim camiası için önem arz etmektedir. Mesleki eğitimsiz bir eğitim düşünemiyorum. Bir toplum düşünemiyorum. Bir yaşam düşünemiyorum. Sevgili gençler; gerçekten de Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek, ekonomisine yön verecek, değişik istihdam ortamları oluşturacak, üreten nesil sizler olacaksınız” dedi.Töre; “Muğla’da Özel okullarda dahil 53 okulumuzda 12 bin 500 öğrencimizle mesleki eğitime yön veriyoruz. Mesleki eğitimde şuanda 9’uncu sınıfta tüm Muğla geneli 3 bin öğrencimiz alan ve dal seçimi yapacaklardır. Fethiye’de de bugün 7 okulun katılımıyla 22 alanın öğrencilerimize tanıtımı yapılacak. Bilinçli, başarabilecekleri, yetenekleri ve ilgileri dahilinde alanlar seçerek gelecek yaşamda başlattığımız projede olduğu gibi ‘işin erbabı’ oluşturmaya çalışıyoruz. İşin erbabı olurlarsa bu öğrencilerimiz gelecek yaşamlarında hem mutlu olacaklardır, sevdiği mesleği yaptıklarından dolayı hem büyük başarılara imza atıp Türkiye’nin geleceğini, ekonomisine katkı sunup dünya ile yarışacak kurum ve kuruluşları yönetecek birer genç olacaklardır” diye konuştu.

Haber/Foto: Hakan Çelikdemir

meslek liseleri fuarı (1)_640x427 meslek liseleri fuarı (2)_640x427 meslek liseleri fuarı (3)_640x427 meslek liseleri fuarı (4)_640x427 meslek liseleri fuarı (5)_640x427 meslek liseleri fuarı (6)_640x427 meslek liseleri fuarı (7)_640x427 meslek liseleri fuarı (8)_640x427

56 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu Fethiye * * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.