Hoşgeldiniz  

Mesane Hastalığından Kurtulmak İçin Yardım İstiyor

admin | 11 Ağustos 2017 | Genel, Güncel, Sağlık, Siyaset, siyasi

Mesane Hastalığından Kurtulmak İçin Yardım İstiyor

Fethiye’de, doğuştan mesane hastası olduğu için altına büyük boy bebek bezi bağlanarak yaşamını sürdüren 12 yaşındaki Aslınur U. sağlığına kavuşmak için yetkililerden yardım isteyerek, “Ben de tüm çocuklar gibi özgürce gezip, dolaşabilmek istiyorum.”dedi. Şiddet gördüğü için boşanma davası açıp 3 çocuğuyla birlikte Şanlıurfa’dan kaçıp geldiği Fethiye’de evlere temizliğe giderek yaşam mücadelesi veren anne 36 yaşındaki Ayşe U.  da yetkililerden ve hayırseverlerden yardım bekledikleri söyledi.

Şanlıurfa’da yaşayan Ayşe U., şiddet gördüğü gerekçesiyle, boşanma davası açtığı eşini terk edip, yaşları 7 ile 12 arasında değişen üç çocuğunu da alarak Fethiye’ye geldi. Genç kadın, 300 liraya kiraladığı bir villanın bodrum katındaki tek göz odada üç çocuğuyla yaşam mücadelesi vermeye başladı. Evlere gündelik temizliğe giderek, çocuklarının geçimini sağlamaya çalışan Ayşe U., çocuklarından 12 yaşındaki Aslınur U.’nun doğuştan yakalandığı mesane hastalığı nedeniyle idrarını tutaması yüzünden büyük sıkıntı yaşıyor. Tek sağlık güvencelerinin yeşil kart olduğunu belirten Ayşe U., kendisine şiddet uygulayan eşinden kaçtıkları için kızının tedavilerinin de yarım kaldığını belirterek, yetkililerden yardım istedi.

Kızının bu durumunun kendisini çok üzdüğünü belirten Ayşe U., “Kızım Aslınur U.’nun doğuştan mesane kaslarını kontrol edememe hastalığı var. Bu yüzden idrarını tutamıyor. Bu nedenle altına büyük boy bebek bezi bağlamak zorunda kalıyoruz. 2008 ve 2009 yıllarında İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, 2015 yılında ise Adana’daki Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde 3 mesane ameliyatı geçirdi. Ancak sağlığına kavuşamadı. Aynı şikayetleri devam etti.”dedi.

Bir yandan çocuklarının geçimini sağlarken bir yandan da kızı Aslınur U.’yu tedavi ettirmek için çabaladığını belirten Ayşe U., “Son olarak idrar sondası kullanması gerektiğini söylediler. Ancak günde 6-7 defa değişmesi gerekiyor. Bir yandan çalışıp, bir yandan kızımın yanında olmam çok zor. Belli aralıklarla idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor. Böbreklerinde çürüme olabileceği söyleniyor. Ortaokul 7’nci sınıfa başlayacak. Yetkililerden ve hayırseverlerden yardım bekliyorum” dedi.

Okuması yazması olmadığını, eşi ve geçim sıkıntıları ile mücadele etmekten kızını hastanelere götürecek para dahi bulamadığını belirten Ayşe U. şöyle devam etti

Bir yere tedavi için başvurmaya gitsek, geri dönecek para bulamıyoruz. Kocamdan saklanır durumdayım. Çok sıkıntı ve acı çekiyoruz. Çaresizce beklemekten başka yapabileceğimiz bir şey kalmadı. Devletimiz ya da sesimizi duyanlar lütfen bize yardım etsinler. Kızıma 2013 yılında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden verilen sağlık kurulu raporunda hastalığının sürekli ve hayati önem taşıdığı söylendi. Sürekli ilaç kullanması gerektiği belirtildi.

Bu Hastalıkla Yaşamak İstemiyorum

Sürekli bebek bezi kullanmak zorunda olan Aslınur U. ise, sürekli enfeksiyon tehlikesiyle karşı karşıya yaşamaktan bıktığını söyledi. Kardeşleriyle birlikte dışarı çıkmaktan çekindiğini anlatan Aslınur U., bu nedenle gününü evde ders çalışıp, resim çizerek ve gündelik işlerde annesine yardım ederek geçirdiğini anlattı. Sağlığına kavuşacağı günü iple çektiğini belirten Aslınur U., arkadaşları ve kardeşleri gibi rahatça gezip oynamak istediğini söyledi. Tüm çocuklar gibi özgür kalmak istediğini belirten Aslınur U., “Bu hastalığa yakalanmayı ben istemedim. Hastalığın çaresi varsa lütfen yardım edin. Ben bu hastalıkla yaşamak istemiyorum.”dedi.

Haber / Foto: Erkan İLİK

mesane hastalığından kurtulmak isteyen aslınur U.

mesane hastalığından kurtulmak isteyen aslınur U.

408 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu Fethiye * * * * * Oscar Rent A Car * * * * *
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.