Hoşgeldiniz  

LOZAN ONURUMUZDUR

3. Güngör Berk | 24 Temmuz 2019 | KöşeYazar A- A+

LOZAN ONURUMUZDUR

 

 

Lozan Barış Antlaşması’nın 96. yıldönümünü kutluyoruz. Ulusal Bağımsızlık Savaşı’nın kazanılmasından sonra, 24 Temmuz 1923’te, yenilen devletler ile İsmet Paşa’nın başkanlık ettiği Türk Heyeti arasında Lozan Barış Antlaşması imzalandı. Bu antlaşmayla vatanımızın sınırları çizildi. Türkiye ve Yunanistan arasındaki sorunlar çözümlendi. Kapitülasyonlar kaldırıldı. Kabotaj hakkı kazanıldı. Boğazlar, Osmanlı borçları, İstanbul’un ve Boğaz’ların boşaltılması konusunda antlaşma sağlandı.

 

Atatürk’ün dediği gibi: Lozan Barış Antlaşması, “ Türk Milleti aleyhine asırlardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması ile tamamlandığı sanılmış büyük bir suikastın yıkılışını gösteren bir belgedir.”

 

Lozan Barış Antlaşması ile “tam bağımsızlık” ve “ulusal egemenlik” temelinde,  çağdaş Türkiye Cumhuriyeti Devleti kuruldu ve uluslar arası alandaki saygın yerini aldı. Lozan Barış Antlaşması, ideolojisi Kemalizm olan ulus devletimizin tapusudur.

 

Lozan’dan sonra geçen doksan altı yıllık süreçte, emperyalizmin amacının değişmediği görüldü. Emperyalizm Lozan yerine Sevr’i getirme, vatanımızı ve milletimizi bölme işine devam etti, günümüzde de devam etmektedir.

 

2002 yılında ülke yönetimine gelen siyasal iktidarın hedefi “ileri demokrasi” idi. Ama 15 Temmuz 2016’da yaşanan “darbe / işgal “ girişiminden sonra rejim değişikliğine gidildi. Parlamenter Demokrasiden adına “Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” denilen Başkanlık Rejimine geçildi. Bu rejim ile tüm erkler tek kişide ve onun iradesinde toplandı.

 

Bu “Tek Adam” rejimine giden yolun taşları, Anayasa değişikliğini içeren 12 Eylül 2010 halk oylaması ve 16 Nisan 2017 halk oylaması ile döşenmiştir. 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve genel seçimleri sonunda ise “ Atatürk ve İnönü’nün Cumhuriyet Halk Partisi aracılığıyla kurduğu Türkiye Cumhuriyeti”nin rejim değişikliği resmen gerçekleşmiştir.

 

Oysa yakın tarihimize bakıldığında, Emre Kongar’ın deyişiyle: “ İsmet İnönü bir Demokrasi kurucusu olarak tarihte eşi benzeri olmayan bir liderdir. Bütün yetkileri elinde toplamış bir Tek Adam iken sırf Atatürk’ün hedeflediği Demokratik Cumhuriyet idealini gerçekleştirmek, Atatürk Devrimlerini Demokrasi ile taçlandırmak için çok partili rejime geçmiş ve barışçı seçimlerle iktidarı muhalefete teslim etmiştir. Günümüzde ise, doksan beş yıl sonra, Atatürk / İnönü ve CHP tarafından kurulmak istenen Cumhuriyetçi Parlamenter Demokratik rejimden yeniden Tek Adam rejimine dönülmüştür. Bu da tarihe terstir. Türkiye’nin demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti birikimine aykırıdır.”

 

Zaten geçen iki yıl içindeki uygulama, “Tek Adam” rejiminde yaşanan sıkıntıları ortaya çıkarmış, demokrasiden uzaklaşıldığını ve ülkenin bu anayasa ile yönetilemeyeceğini göstermiştir. Yaşadığımız günde “güçlü ve demokratik” yeni bir anayasa yapılması ülke gündemine oturmuştur. Çağdaş ve uygar bir toplum hedefi için demokrasi mücadelesi devam edecektir.

 

Lozan Barış Antlaşması’nın doksan altıncı yıldönümünde: Yaşasın Lozan! Yaşasın Cumhuriyet! Yaşasın Türkiye!

güngör berk 24 temmuz_640x427

422 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,3929
EURO 8,9530
BIST 10,1006
ALTIN 437,07

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle