Hoşgeldiniz  
...............................................................................................

KÜLTÜRÜMÜZÜ GELECEK NESİLLERE AKTARIYORUZ

Erkan Ilik | 25 Aralık 2019 | Genel, Güncel, gundem, Sağlık, Siyaset A- A+

KÜLTÜRÜMÜZÜ GELECEK NESİLLERE AKTARIYORUZ

Fethiye’nin Karaçulha Mahallesi sakinleri 15 gün arayla bir araya gelip, Yörük kültürünü yaşatmaya devam ediyor. İmece usulü gerçekleşen program tüm mahalle tarafından sahiplenince, sıra gecelerini aratmayan bir eğlenceye dönüştü. Yöresel kıyafetler giyen mahalle sakinleri, saz, sipsi, cura eşliğinde yöresel oyunlar oynuyor. Karaçulha Mahallesi sakinleri, unutulmaya yüz tutmuş geleneklerini yaşatmak için 2014 yılında bir dernek çatısı altında bir araya geldi. Mahallenin Yörük kültürünü yaşatmak isteyen mahalle sakinleri, ilk başlarda 3-4 kişi ile Yörük eğlencesi düzenledi. Bu etkinlik mahalle sakinleri tarafından büyük ilgi gördü. 15 gün ara ile yapılmaya başlanan Yörük kültür eğlencesinde yöresel kıyafetler giyilip; sipsiden, saza kadar birçok yerel çalgının yer aldığı Yörük saz ekibi de kuruldu. Yerel sanatçıların da desteklediği etkinlik, mahalle sınırlarını aşınca sosyal medya üzerinden de canlı yayınlanmaya başladı. Her etkinliği Türkiye’nin birçok noktasından binlerce kişi izleyip istekte bulunuyor. Mahalledeki kadınlar, şimdi de Yörük halk oyunları ekibi kurmaya hazırlanıyor.

“SEVİLEN TÜRKÜLER SESLENDİRİLDİ”

Karaçulha Gönüllüleri Derneği’nde gerçekleşen organizasyona Fethiye Yörük Türkmen Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak, Seydikemer Yörük Türkmen Derneği Başkanı İsmail Uzunoğlu, Fethiye Belediye Meclis Üyesi Muharrem Akalın, Karaçulha Gönüllüleri Derneği Başkanı Halil Hancı ve çok sayıda vatandaş katıldı. Mahalli sanatçıların yanı sıra konuk sanatçılar Fatih Burdurlu ve Ümmet Çelik’in de sahne aldığı eğlencede sevilen türküler seslendirildi. Seydikemer Yörük Türkmen Derneği Başkanı İsmail Uzunoğlu da söylediği türkülerle geceye renk kattı. Karaçulha Gönüllüleri Derneği Başkanı Halil Hancı yaptığı konuşmada, “Elimizden geldiği kadar geleneklerimizi yaşatmaya çalışıyoruz. Başkanlarımızdan aldığımız örneklerle yolumuza devam ediyoruz. Biz daha önce karşı tarafta küçük bir odada kültürümüzü geleceğe taşımak adına bu organizasyonlara başladık. Daha sonra geçen dönem Belediye Başkanımız Behçet Saatcı’dan Karaçulha Kültür Merkezi’nin altında bir oda istedik. Baktık orası da bize dar gelmeye başladı. Fethiye Belediye Başkanımız Alim Karaca, Belediye Meclis Üyelerimiz Muharrem Akalın ve Yücer Börekçi sayesinde buraya geçtik. vatandaşlarımızın ilgisi gösteriyor ki yakında burası da bize yetmeyecek” dedi.

“KÜLTÜRÜMÜZÜ GELECEK NESİLLERE AKTARIYORUZ”

Seydikemer Yörük Türkmen Derneği Başkanı İsmail Uzunoğlu, “Karaçulha Gönüllüleri Derneği’nin yaptığı çalışmalar gerçekten takdire şayan. Buradaki ekip 15 günde bir kültürümüzü, oyunlarımızı ve türkülerimizi sosyal medya üzerinden ülkemizin dört bir yanına ulaştırıyorlar. Geldiğimiz noktada o kadar mutluyuz ki, buradaki kalabalık bunun en büyük göstergesi. Türkiye’mizin her bir yerinde artık derneklerimiz ve vakıflarımız var. Her geçen gün büyüyerek, kültürümüzü gelecek nesillere aktarıyoruz” diye konuştu. Fethiye Yörük Türkmen Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak, “22 Aralık tarihinden sonra geceler kısalır, günler uzar. İşte bu Türklerin Nardugan yani Güneşin Doğuşu Bayramı’dır. Yılbaşı, Noel batının olabilir bizimki Ayaz Ata Bayramı’dır. Gün gelecek Cemreler düşecek. Nevruz ve baharı da hep birlikte karşılamayı arzuluyoruz” ifadelerini kullandı.

690 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 6,8680
EURO 7,8312
BIST 1,1402
ALTIN 398,89

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle