Hoşgeldiniz  
ford_940x100_courier

Köy Enstitüleri’nin 79. kuruluş yılı Fethiye’de törenle kutlandı

Erkan Ilik | 18 Nisan 2019 | Beldeler, Eğitim, Genel, Güncel, gundem

Köy Enstitüleri’nin 79. kuruluş yılı Fethiye’de törenle kutlandı

Genç Türkiye Cumhuriyetinin kalkınması amacıyla çağdaş, üretken ve eğitimli bireyler yetişmesine katkı sunmak amacıyla 1940 yılında açılan Köy Enstitüleri’nin 79. kuruluş yılı dönümü Fethiye’de de törenle kutlandı. İthal soğana ve patatese muhtaç kalan, ithal un ve et ile  karnı doyurulmaya  çalışılan Türk halkı; Köy enstitülerinin önemini artık yavaş yavaş  daha iyi anlamaya başladı. Eğer Köy enstitüleri kapatılmasaydı bu gün Türkiye özellikle;  tarım ve hayvancılıkta dünyanın en önde gelen ülkelerinde birisi  olacaktı.

Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Fethiye şubesi tarafından Cumhuriyet meydanı Atatürk anıtı önünde düzenlenen törene yoğun katılım oldu.Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başlayan törene; Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Fethiye şubesi yönetimi ve üyeleri ile Fethiye’de yaşayan Köy Enstitüsü mezunu emekli öğretmenler, CHP Muğla eski milletvekillerinden Sami Gökmen ile Ali Cumhur Yaka, ADD, CKD, ÇYDD ve Türk Kadınlar Birliği  Fethiye şubesi temsilcileri, CHP Fethiye ilçe başkanı Ali Özgür Kullukçu ve ilçe yönetimi, CHP’li belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldılar. Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla devam eden törende günün anlam ve önemi hakkında Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Fethiye şubesi başkanı Avukat Ali Gönen, Köy Enstitüsü mezunu emekli öğretmen Ramazan Söğüt ve CHP Fethiye ilçe başkanı Ali Özgür Kullukçubirer  konuşma yaptılar. Konuşmalardan sonra tören Atatürk anıtı önünde toplu bir şekilde hatıra fotoğrafı çekilerek sona erdi.

“KÖY ENSTİTÜLERİ CUMHURİYETİN EN BÜYÜK PROJELERİNDEN BİRİSİDİR”

Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Fethiye şubesi başkanı Avukat Ali Gönen konuşmasında “17 Nisan 1940 yılında Anadolu’nun 21 ayrı bölgesinde kurulan Köy Enstitüleri sayesinde Anadolu halkına aydınlık ışığı doğmuştur adeta bahis oyunlarındaki gibi Türk halkına kazan, kazan sistemini yaşamıştır” dedi. “Köy enstitüleri Cumhuriyetin en büyük projelerinden birisidir” diyen  Gönen “Bu kurumlar sayesinde yokluklar içersinde yaşayan köylümüz ve vatandaşlarımız; çıplak ayaklı, yırtık elbiseli çocuklarını okutabileceği ve meslek sahibi yapabileceği parasız yatılı okullarına kavuşmuştur. Köy enstitüleri ile Anadolu aydınlanmış ve Cumhuriyetin temelleri atılmıştır. Yokluk ve yoksulluk yıllarının okulları olan Köy Enstitüleri Atatürk devrimlerini uygulayan, Laiklik ilkesini hayata geçiren, uygulamalı eğitimle insanları çalışmayı ve üretime teşvik eden, çocuklarımızı meslek sahibi yapan ve topluma kazandıran tüm dünyaya örnek  olmuş kurumlardır” dedi.

“BU GÜN GELDİĞİMİZ NOKTADA KÖY ENSTİTÜLERİNİN ÖNEMİNİ ÇOK DAHA İYİ ANLIYORUZ”

Konuşmasına devam eden Ali Gönen “Bu gün yaşadığımız zamanda ülkemizde nüfusun % 80’i iş bulmak ve daha iyi bir hayat kurabilmek amacıyla kırsaldan şehirlere göçmüştür. Şehirlerimiz de;  her geçen gün artan nüfus ile birlikte sıkıntılar da  artmaktadır. Bu sorunu çözümü Köy enstitülerini tekrar açmak ve güncellemektir. Anadolu’da taşımalı eğitim kalkmalı yerine üretken ve eğitimli bireyler yetiştiren Köy enstitüleri açılmalıdır” dedi. Ali Gönen’in konuşmasından sonra Köy Enstitüsü mezunu emekli öğretmen Ramazan Söğüt ile CHP Fethiye ilçe başkanı Ali Özgür Kullukçu konuşmalarını yaptılar. Emekli öğretmen Razman Söğüt konuşmasında köy enstitülerin tarihini ve önemini anlatarak anıları paylaştı. CHP Fethiye ilçe başkanı Ali Özgür Kullukçu’da konuşmasında Köy enstitülerinin önemine değinerek; Köy enstitülerinin tekrar eğitim ve öğretim sistemine kazandırılmasını istedi. Kendi ailesinin ve büyüklerinin köy enstitülü kültürü ile yetiştiğini ifade eden Kullukçu “Cumhuriyetin olmazsa olmazı köy enstitüleridir. Köy enstitüleri kapatılmasaydı bu gün özellikle tarım ve hayvancılıkta dünyanın en önde gelen üretici ülkelerinden birisi olacaktık. Bu gün geldiğimiz noktada Köy Enstitülerinin önemini çok daha iyi anlıyoruz” dedi.

Haber/Foto: Hakan Çelikdemir-Ayfer Kurt

79. kuruluş yıldönümü (1)_640x427 79. kuruluş yıldönümü (2)_640x427 79. kuruluş yıldönümü (3)_640x427 79. kuruluş yıldönümü (4)_640x427 79. kuruluş yıldönümü (5)_640x427 79. kuruluş yıldönümü (6)_640x427 79. kuruluş yıldönümü (7)_640x427

64 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu Fethiye * * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.