Hoşgeldiniz  

köşe yazısı davut fen – NİF’İN GEDRE’SİNDEKİ ÇAYIRDA SIRA DIŞI ŞENLİK…

admin | 17 Temmuz 2017 | Kültür

NİF’İN GEDRE’SİNDEKİ ÇAYIRDA SIRA DIŞI ŞENLİK…

Nif-Arpacık diye bilinen, eski mülki tanımlaması köy olan yerle artık bir bağımız oluştu. Orası Fethiye’mizin en yakın, yüksek yaylası konumunda. Biz oranın merkeziyle pek ilgili de sayılmayız. Asıl ilgili olduğumuz yeri Gedre olarak adlandırılmış olan mahallesi.

Sizler de bilirsiniz ki, ülkemizin fiziki görünümü göz önüne alındığında, dağlık ve genel olarak engebeli bir coğrafya olarak bilinen yöremizde ekilebilir ovalarımızın da oranı gözardı edilemeyecek bir ölçektedir. Alçak ovalarımız kadar yüksek, yayla ovalarımız da bu engebeli, dağlık coğrafyada önemli yer tutar.

Biraz mesleki merakla, ağırlıklı olarak da yıllardır emeklilik sonrası siyaset davası çalışmalarında yöremizi görmüş, tanımış oldum. Görmediğim pek az köyümüz vardır.

En son keşfettiğimiz yer de bu sözünü ettiğim Nif-Arpacık’ın Gedre Mahallesi olmuştu.

Geçen hafta sonu da sanırım pek çok kentlimiz orasının nasıl bir yer olduğunun ayırdına varmıştır. Orada, Fethiye Belediye’mizin sahiplendiği Kiraz Şenliği‘nin (Festival sözcüğünü kullanmaktan kaçındığımı anlamış olmalısınız) on yedincisi gerçekleştirildi. Şenlğin gündüz ayağı da bizim orada; Gedre‘de yapıldı ki, bu ikincisi oluyormuş. Gazetemiz sahiplerinden Nur hanım da her gazeteye varışımda epey bir o konudan söz etmişti. Kendilerinin de oralarda bulunduğundan konu açılmıştı. Etkinliğin bizim bulunduğumuz mıntıkadaki boyutu “Yörük Şenliği” idi.

Bilmeyenler için azıcık açıklamada bulunayım. Gedre, yakın çevremiz ve uzak çevremizde eşi az bulunur nitelikte çayırlara sahip.Çıplak çayırlar da değil; söğütler, kavaklar, çınar ağaçları da bulunan bir çayır. Çayırdan geri kalan yerler çok az eğimli ova niteliğinde. Nif’teki gibi kiraz yetiştirilmesine de olanak vermeyen etkileyici rüzgârı bol bir yer. Ovada yerleşim de yok. Bizim bulunduğumuz yer eski bir çiftlik. Yakın çevresinde konu komşu yok sayılır. Çayırla yüz göz olup duruyoruz.

Gedre Yörük Şenliği” işte bu biçilmiş çayırlarda yapıldı. Parçalı sahipli çayırların her birinde de su kuyusu bulunuyor. Kuyulardan elektrikli motorlar ile Çal Dağı dibinde bulunan kiraz bahçelerine su basılıyor, ayrıca da sulu tarım yapılıyor. Şenlik günü umulanın üzerinde izleyici gelip Gedre‘ye ayak bastılar. Araç park yeri için hazırlanan geniş eski okul bahçesi dolup taştı. Şenlik bitişiği ve çevresi çift yönlü olarak asfalt yol park edilmiş araçtan geçilmez oldu. Gidiş-geliş sık sık durdu. Ev sahibimizin söylediğine göre, daha Gedre‘ye ulaşmazdan epey bir önce yolda araç park etmeler yapılmış. O duruma göre benim kanımca da o diziliş iki kilometreyi bulmuş. Dalaman yönünden gelenlerin bazıları Gedre şenlik alanına uğrayamadan Nif’e geçip gitmişler. Çünkü yol ağı böylesi bir ulaşıma da olanak sağlayabiliyor.

Bize de o gün gazetemiz yazarı da olan sevgili Metin Denizmen, eşi ve sevimli torunlarıyla konuk olarak gelmişlerdi. Zaten onların aracılığı ile o güzelim yeri keşfetmiştik. Şenliğin bazı gösteri sunumlarını görmedik. Biz dostlarımızla birlikte olduk. Yabancı iki çift de şenliğin getirdiği şaşırtıcı konuklarımız oldular. Güzel güzel söyleşide bulunduk.

Konuşulanlara göre, Gedre, Gedre olalı böyle bir kalabalığı görmemiş. Şenliğin tarihi, İstanbul Maltepe Adalet Buluşması ile çakışmış olması manidardı. Eşim, İstanbul’da olamamayı bir türlü kabullemedi durdu.

Gedre, sonuçta hoş bir yer. Oradan yer satın alanlar hoş bir tablo çizmiyorlar. Hele ovanın yüzünde biri var ki, herkese inat arazisini beton duvarla çevirmiş; hoş olmayan manzaraya imza atmış. Köy muhtarlığı ya da Fethiye Belediyesi, orada bundan böyle o türden kötü görüntüye izin vermeyecek bir karar alırsa çok yerinde olacaktır. Hatta o beton duvarların bile yıktırılarak ancak tel örgü türe izin verilebilmeli. Yolsuz tarlalara da bir çözüm bulunmalıdır. Yörenin başıbozuk yapılaşmaması ve betonlaşmaması için azıcık da olsa özel çaba gösterilmesi benim ortak payda olarak kişisel dileğimdir.

İyi haftalar…

IMG_5148_640x480 IMG_5150_640x480 IMG_5152_640x480 IMG_5153_640x480 IMG_5156_640x480

203 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu Fethiye * * * * * Oscar Rent A Car * * * * *
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.