Hoşgeldiniz  
...............................................................................................

 KÖŞE YAZISI DAVUT FEN – ABD’DE YÖN ARAYIŞINDAKİ YENİ KİMLİKLER(!)

Erkan Ilik | 02 Mart 2020 | Kültür A- A+

ABD’DE YÖN ARAYIŞINDAKİ YENİ KİMLİKLER(!)

ABD’de bu yılın Kasım ayında gerçekleştirilecek başkanlık seçimleri merakla bekleniyor. Süreç ise işliyor. O seçimlerin sonuçları ülkemiz gidişatı için de yine çok önemli. Çünkü, bizim de içinde yer aldığımız kısaca Nato diye tanımlanan birliğin önder ülkesi ABD’dir. Günümüzde gelinen aşamada artık dünyanın tek dev gücünün ABD olduğunda hemen herkes birleşir görünmekte. Konuyu bir de o yanıyla eldığımızda yapılacak ABD Başkanlık Seçimi tümden önem kazanmakta.

Yarım asrı geçik de ABD ile askeri, ticari, eğitim ve de kültürel alanda ilişkilerimiz bulunuyor. Ülkemiz topraklarında da o ülkenin kullanımına verdiğimiz üsler, dinleme, gözetleme merkezleri var. O nedenlerle etki alanından hiç çıkamadığımız ABD ile ilişkilerimiz sağlıklı götürülmek zorundadır. O ülkede olup bitenler, ikili ilişkilerimiz nedeniyle kaçınılmaz olarak her zaman bir merak konusudur.

Ben de, yerelde yazan, ulusal düzeyde kitapları bulunan ve de ülke gidişatına ilgilenme yönünden örgütlülük bağı da olan bir Fethiyeli olarak ABD başkanlık seçimi gelişmelerine kayıtsız kalmamayı gerekli görenlerdenim. Ayrıca küçük oğlum da üniversite eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında yapmakta olduğundan işin o boyutuyla ilgili olmadan yapamıyoruz.

Bize bu konuda internet ortamı da bayağı bir olanak sağlamakta. Yabancı yazılı basını anında dilimize çevirebilmenin kolaylığından yeri geldikçe yararlanıyoruz.

ABD’de şimdiki Başkan Donald Trump ve onun oluşturduğu bakanların belirgin kimlik özelliklerinin ne olduğunu, sanırım, benim gibi, sizlerden bazıları da biliyordur. Ben, o kişilerin, iyi eğitimli, akademik çevrelerden çok ABD’nin önde gelen Dolar Milyarderleri olduklarını biliyorum; göreve getirildiklerinde o özellikleri yazılı ve görsel-işitsel basında yer almıştı.

Bu hal, ABD tarihinde sanırım hiç bu kadar açık seçik olarak görülmüş değildir. Dünyanın bir çok demokratik ülkesinde, önde gelen egemen konumdaki para babaları-patronları, her şeyi görünür kılan bol ışıklı sahnede(!) kendileri yer almayıp ateşteki kestaneleri(!) hep başkaları eliyle aldırtmışlar ve sonrasında da onları umarsızca tıkınmışlardır.

Günümüz ABD Başkanı olan Donald Trump’ın, şimdiye değin sergilediği tutum hepimizce bilinmektedir; onun o hali, kendisinden önceki o göreve gelmiş kişilerin tutumuyla taban tabana zıttır; söylemleri, kılı kırk yaran(!) incelikli, önceden öngörüsü yapılmış akademik konuşma biçimlerinden çok uzaktır. O yüzden de kendileri o tutumuyla çok yadırganan biri olup çıkmıştır.

ABD Başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’den aday adaylığı belirleme sürecinde hiç alışıldık olunmayan bir kişilik de ön almıştı. Kendisini sosyalist düşüncede biri olarak tanımlayan  Senatör Bernie Sanders da ortaya çıkıp ilk kez yarışa katılmışsa da partisinin adayı olmayı başaramamıştır. Eski Başkanlardan Bill Clinton‘ın eşi Hillary Clinton ve bugün artık eski bir Başkan olan, siyahî kökenli, Barack Obama adlı iki güçlü, etkin kişi arasından sıyrılıp adaylığı ele geçirememiştir.

Bu önümüzdeki Kasım ayında sonucu alınacak yarışta ise Elizabeth Warren(metin içinde resmi yer almaktadır), Pete Buttigieg, Mike Bloomberg, Bernie Sanders, Amy Klobuchar ve Tom Steyer, adındaki ABD’li kişiler başkanlık yarışında yer alıyorlar. Onlardan, kendilerini sosyalist olarak tanımlayan Senatör Bernie Sanders‘ın ise sürecin başlangıcında ilk üç eyalette yapılan delege seçimlerinde bayağı bir üstün varlık göstermiş bulunuyor. Ben de o süreci merakla izleyenlerdenim. İlgili Facebook gruplarından birine ben de katıldım; yaşanılanlardan anında haberdar ediliyorum.

ABD’li sosyalist düşüncedeki Senatör adayın, aşağıda belirtilen konuşma özetinde, neleri temel veri olarak alıp önemseyerek parmak bastığı boyut gerçekten çok çarpıcıdır; işin o yanına, aklı başında sıradan birinin bile kayıtsız kalması düşünülez. Tanımı yapılan ürkütücü ve çelişkili tablo aşağıdadır:

Küresel eşitsizlik daha önce görülmemiş bir hızla artıyor. Oxfam’a göre, dünyanın en zengin 26 insanı şu anda en fakir 3,8 milyar ile aynı miktarda servete sahip – 2016’da 61 kişiden aşağı. Zenginler zenginleştikçe deniz seviyeleri yükseliyor, aşiret gelişiyor ve liberal demokrasiler geriliyor. En zengin ulusların bazıları bile iş güvensizliği, borç ve durgun ücretlerle uğraşmaktadır. Siyasi yelpazedeki sıradan insanlar, sistemin onlara karşı hileli hale gelmesinden giderek daha fazla endişe duymaktadır. Kamu kurumlarına güven her zaman en düşük seviyededir .

ABD siyasetinde, “sosyalist” uzun süredir ilerleyicileri itibarsızlaştırmak için kullanılan bir yayma olmuştur – Soğuk Savaş sırasında honlanan ve Cumhuriyetçiler tarafından Demokratlara karşı kullanılan, ancak politikalarını merkez alan retorik bir savaş baltası. Muhafazakârlar bu etiketi Franklin D. Roosevelt’ten Bill Clinton ve Barack Obama’ya başkanlara uyguladılar.

Birçok sağcı politikacı ve düşünür Norveç’e başarılı bir ekonomi demeyi reddederken, Venezuela’yı başarısız bir sosyalist ekonomi örneği olarak göstermeye devam ediyor.(*).

O arada ABD basınının önde gelenlerinde, yarışmanın sosyalist ya da ona yakın düşüncede olanlarının(biri bayan) nasıl yansıtıldığına ilişkin ilginç seçme resimler, tasarımlar da yer almakta.  Onlardan bazılarını bu sayfa içine serpiştirdim ki, sizler de bir biçimde düşünce sahibi olasınız istedim.

İyi haftalar…

_________________

Not: 1- Suriye’nin İdlip kenti çevresinde verdiğimiz asker kayıplarımızdan derin üzüntü duymaktayım. Orada güdülen gidişattan da aynı derece kaygılıyım. O konudaki ülke yönetimimizi onaylamadığım da hiç saklı gizli değildir.

2- Aralarında sevgili eşimin de yer aldığı yeni seçilen ilçemiz CHP Kadın Kolu Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile yine yeni seçilen CHP Gençlik Kolu Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri‘ni ayrı ayrı kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.

(*) Metin içindeki üç paragraflık, italik açıklayıcı bilgi, EP adlı yayının anında çevirisinden yararlanılarak alıntılanmıştır. Birinci alıntı paragraftaki koyu renk vurguyu ben yaptım; üçüncü paragraftaki vurguyu ise yayıncı kuruluştan aynısıyla aldım.

 

5642 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 6,8642
EURO 7,7858
BIST 1,1335
ALTIN 399,29

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2019 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle