Hoşgeldiniz  
ford_940x100_courier

Köşe Yazısı: Çocuk Diş Hekimi Uzm.Dt. Hüseyin Biçer

Erkan Ilik | 04 Şubat 2019 | Kültür, Sağlık

 

Kişinin hayatı boyunca yaşadığı veya yaşayacağı ağız ve diş problemlerinin bir çoğunun altında çocukluk çağında yeterli bir ağız ve diş bakımının yapılmaması yatmaktadır.

Özellikle süt dişlerinin, ileride yerlerini daimi dişlere bırakacakları için ihmal edilmemesi gerekir. Süt dişleri çocuğun beslenme, konuşma, çene gelişiminin yanı sıra alttan gelecek daimi dişlerin sıralanmasına da rehber görevi görmektedir. Bu nedenle süt dişleri önemsiz görülmemelidir. Tedavi edilmeyen çürüklü süt dişleri, çocuğun günlük yaşantısına da etki ederek enfeksiyon, ağrı, kötü ağız görüntüsü ve kokusu oluşturur. Bu durumda çocukta ağrıya bağlı yetersiz beslenme, kötü görüntü ve ağız kokusu oluşturur.

 

İlk diş bakımı ve diş hekimi ziyaretleri, ilk dişin sürdüğü andan itibaren (yaklaşık 6ay-1sene) düzenli olarak diş hekimi ziyaretleri başlamalıdır. Düzenli diş hekimi kontrolü çocuğa doğru ağız ve diş sağlığı eğitiminin verilebilmesi, ortaya çıkmış veya çıkacak olan problemlerin erken dönemde teşhis edilip tedavisinin yapılabilmesi açısından önemlidir.

 

Çocuk diş sağlığı, çocuğunuzun genel sağlığını doğrudan etkileyen önemli bir konudur ve bu yüzden alanında uzmanlaşmış çocuk diş hekimlerine yapacağınız ziyaretler de çocuğunuzun ağız ve diş sağlığının korunmasında en temel etken olacaktır. Saygı ve sevgilerimle, mutlu bir hafta dilerim…

süt dişleri_550x480

 

 

112 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu Fethiye * * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.