Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ............................................... ..........................................................

Köşe Yazarı Güngör BERK’ten HALKÇI BAŞKAN

3. Güngör Berk | 28 Haziran 2020 | KöşeYazar, Kültür A- A+

Eski Fethiye Yazıları
HALKÇI BAŞKAN
          Özer Olgun, 2004 yılı yerel seçimlerinde, eski partisinden Belediye Başkanlığına aday gösterilmedi. Bir başka partiden ‘sol’un adayı oldu. Otuz yıldır siyaset yapıyordu. Cumhuriyet Halk Partisi’nde altı kez ilçe başkanlığı, Fethiye’de iki dönem Belediye Başkanlığı görevi yapmıştı. Şimdi seçim işlemleri nedeniyle gerekli olan diplomasını aramış, bulamamış, cebinden partisinin verdiği kimlik kartı çıkmıştı. Demokrasinin kuş misali, sol ve sağ, iki kanadı vardı. Kendisi solu temsil ediyordu. Amacı Fethiye’deki sosyal demokrat kesimi bir araya getirmekti. Darmadağın olmuş solun bu çatı altında toplanacağına inanıyordu.
          Cumhuriyet ilkelerine bağlı, sosyal hukuk devletinden yana bir sosyal demokrattı. Geçmişte yaptığı Belediye Başkanlığında bile, hangi siyasal görüşte olursa olsun, kimseyle kavgası olmamıştı. Görev yaptığı dönemlerin ‘halkçı’ Belediye başkanıydı. Fethiye’yi şekillendiren Nazım İmar Planı’nı ve 18. madde uygulamalarını yapmıştı. Fethiye’nin başta imar sorunları olmak üzere tüm sorunlarını biliyordu. Sorunları hakça ve dürüst bir yönetimle çözme anlayışındaydı.
          Hep yoksuldan, garibandan yana olmuştu. Zenginin değil fakirin yanında olduğu için halkçıydı. Otuz yıllık siyasal kimliği buna kanıttı. Görev yaptığı geçmiş dönemlerde halkın parasını ne yemiş ne de kimseye yedirmişti. Ne çalmış ne de çaldırmıştı. Kendisine verilmiş yetkiyle ne Belediyeyi satmıştı ne de Fethiye’yi. Kazandığı tek serveti doğruluk ve dürüstlük olmuştu. Geçmiş dönemde Fethiyeliler, yasalara saygısı nedeniyle, kendisine ‘kanuncu’ demişlerdi.
          Yönetim anlayışının ilkesi, kentin sorunlarına halkçı ve akılcı çözümler üretmekti. Fethiye henüz tarım ile turizm arasında gidip geliyordu. Fethiye’nin ekonomik kalkınması için yapılan çalışmalar kentin kültürel gelişmesiyle birlikte yürütülmeliydi. Zaten Belediyenin kültür, sanat ve eğitime yatırım yapması kentleşmenin gereğiydi. Bir de Fethiye’de yaşarken unutulmayacak ‘deprem’ gerçeği vardı. Yapılacak tüm çalışmalarda Belediyenin depreme karşı bir hazırlığı olmalıydı.
          Fethiye’yi yeniden yönetmeye adaydı. Bilgi, birikim ve deneyimi olan bir ‘Belediyeci’ydi, Fethiyelilerden alacaklıydı. Fethiye’nin kazanmasını istiyordu. Seçim çalışmaları nedeniyle Bademlibahçe’de, Foça’da, Karagedik’te, Taşyaka’da, Saruhan’da yaptığı konuşmalarda yeniden görev istedi. Yeni Mahalle’den kadın, erkek, çocuk bir takım, başından sonuna kadar, çalışmaya destek verdi. Ama geçmiş seçimlerde arkasından esen ‘sol rüzgar’ artık ne ülkede ne de Fethiye’de esiyordu?
          Saruhanlı’daki kahve toplantısında bilgeydi. ‘Usta’ olduğu için kendisinin seçilmesini istiyordu. Menteşe’deki kahvede konuşurken duygusaldı. “ Menteşe’de babamın kırk yıl önce yaptığı evde oturuyorum. Menteşe’den, kendi mahallenizden bir başkan çıkarsanız fena mı olur?”, diye soruyordu. Taşyaka Meydanı’nda gerçekçiydi. “Halkımız benim için, heykeli dikilecek adam”, diyor. “Henüz kendisi yaşarken heykelini dikmeyin, canlısını Belediye Başkanı seçin”, diye sesleniyordu. Foça’daki meydan toplantısında uyarıyordu. “Sosyal demokratların adayı olmadığı için adayım. Birlikteliğinizi bölmeyin, böldürmeyin”, diyordu.
          Çalış’taki kahvede, minibüsçülerle yaptığı toplantıda bir anısını anlatıyordu. Gençliğinde, İsmet Paşa’nın İzmir’deki bir açık hava toplantısına katılmıştı. Paşa’yı büyük bir kalabalık dinliyordu. Paşa bir ara sormuştu: “Beni seviyor musunuz?” Kalabalık dalgalanmış, “Evet” diye bağırmıştı. Bir kez daha sormuştu. Aynı coşkulu yanıt gelmişti, “Evet”. Sonra da “Beni sevenler el kaldırsın?” demişti. Kalabalığın orasından burasından bazı eller kalkmıştı. Paşa yanındakilere dönmüş, “İşte bize oy verecek olanlar bunlar” demişti. Çalış minibüsçülerine: “ Yapacaklarımı anlatınca hepiniz alkışladınız. Ama ben alkış değil oylarınızı istiyorum”, diyordu.
          Seçimden iki gün önce Salı Pazarı Alanı’nda halk için bir türkü dinletisi düzenlendi. Nerdeyse on bin kişi katıldı. Ama dinletiden sonra alanı terk eden on bin kişinin havaya saldığı on bin güvercin yarınlar için havalanmayacaktı.
          Fethiye’nin unutulmaz Halkçı Başkanı ÖZER OLGUN’u saygıyla anıyorum.
4703 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,6283
EURO 10,3132
BIST 12,0586
ALTIN 494,95

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle