Hoşgeldiniz  

KEMALİZM

3. Güngör Berk | 21 Ocak 2020 | KöşeYazar A- A+

KEMALİZM

 

 

Yakın tarihimizi anımsayınız. Birinci Dünya Savaşı sonunda, Sevr Antlaşması’yla Osmanlı Devleti parçalanır ve Anadolu işgal edilir. 19 Mayıs 1919 da, Mustafa Kemal önderliğinde, “ Ya bağımsızlık, ya da ölüm” kararlığıyla, emperyalizme karşı Bağımsızlık Savaşımız başlatılır. Bu savaş yerel kongreler, ulusal kongreler, ulusal egemenliği temsil eden Büyük Millet Meclisince demokratik usuller ile yönetilir ve 30 Ağustos 1922 de zaferle sonuçlanır. Yenilen emperyalist devletler ile 24 Temmuz 1923 de Lozan Barış Antlaşması imzalanır. Türkiye dünya ulusları arasında saygın yerini alır ve 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edilir. 1938 e kadar yapılan devrimlerle  “Anadolu Aydınlanması” başlar. Atatürk’ün aramızdan ayrılmasından sonra da 1945 yılına kadar devam eden devrimlerle aydınlanma sürecektir.

“Kemalist” sözcüğünü ilk kez İngiliz ve Fransızlar kullanmıştır. Kemalist sözcüğü, emperyalizmin Anadolu’yu işgaline karşı bağımsızlık savaşı verenlerin adı olarak ortaya çıkmıştır. Bu sözcük 1921 Yazında yapılan ve Yunan Ordusunun yenilmesiyle sonuçlanan Sakarya Muharebesinden sonra söylenir olmuştur. İşgalciler emperyalizme karşı bağımsızlık Savaşı veren Mustafa Kemal ve arkadaşlarını “Kemalist Çete” olarak halkın gözünde aşağılamak istemişlerdir. Kemalistleri “Anadolu’da din dışı bir devlet kurmaya soyunmuş haydutlar” olarak göstermişlerdir. Ama diğer yandan emperyalistler, Mustafa Kemal’in saltanata ve hilafete karşı başlattığı bu savaşın, Müslüman bir toplumda laik bir devlet kurma amacı güttüğünün de farkındadır. Bu yüzden bu devrimci ideolojinin adını,  işin başında, “Kemalizm” olarak koymuşlardır. Yapılan devrimlerin adı da “Kemalist Devrim”dir.

Mustafa Kemal ve arkadaşlarının Kemalizm sözcüğünü benimseyip kullanmaları ise 1930 yılından sonradır. 1931 yılında, Halk Fırkası’nın Üçüncü Büyük Kurultayı’nda, Türkiye Cumhuriyeti’ni yapılandıran altı ilke, “ Altı Ok” olarak,  parti programına girmiş ve Kemalizm olarak adlandırılmıştır. Böylece Kemalizm kavramı 1931 yılından sonra ders kitaplarında, 1932’de Halkevleri Genel Merkezi’nce yayımlanan Ülkü Dergisi’nde, ayrıca “Kadro Dergisi’nde yerini almıştır. Halkının çoğunluğu Müslüman olan bu ilk laik devleti ve Kemalist Devrimi dünyaya tanıtmak amacıyla, 1933 yılında “ La Turquie Kemaliste ” adıyla Fransızca bir dergi yayımlanmıştır.

Mustafa Kemal’e 1934 yılında, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından “Atatürk” soyadı verildikten sonra da Kemalizm sözcüğü kullanılmaya devam etmiştir. 1935 yılında yapılan Cumhuriyet Halk Fırkası Dördüncü Büyük Kurultayı’nda Kemalist ilkelerin ayrı ayrı tanımları yapılıp parti bildirgesinde kullanılmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin 1953 yılında yapılan Onuncu Büyük Kurultayı’na kadar “partinin güttüğü bütün esaslar Kemalizm prensipleri” olacaktır.

5 Şubat 1937 yılında ise, Kemalist ilkeler, yani Kemalizm’in altı ilkesi, yani Altı Ok, Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasasına yazılmıştır. O günden bu güne Türkiye Devleti cumhuriyetçi, milliyetçi, laik, halkçı, devletçi, devrimcidir.

Kemalist yerine “Atatürkçü”, Kemalizm yerine “Atatürkçü Düşünce Sistemi” ya da “Atatürkçülük” sözcüklerinin türetilmesi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünden sonradır.

Ahmet Taner Kışlalı, yıllar önce yaptığı ve hala yanıt bekleyen “çağrı”sında : “Kemalizm, liberalizmin ve sosyalizmin tarihsel koşullar içinde oluşan bir sentezidir. 1923 Devriminin laiklik, cumhuriyetçilik ve ulusçuluk ilkeleri liberalizmden ve Fransız Devriminden esinlenmiştir. Halkçılık, devletçilik ve devrimcilik ise bir bütün olarak sosyalizm yani toplumculuk çerçevesi oluşturmaktadır. Kemalizm demokratik toplumculuğun Anadolu koşullarında oluşan ve gelişmekte olan ülke gereksinmelerini de karşılayan, iki binli yıllara damgasını vuracak olan, sürekli devrimcilik ilkesine dayalı bir çağdaşlaşma ideolojisidir” diyor.

Sinan Meydan’a göre ise: “ Kemalizm bu topraklarda Atatürk’ün önderliğinde emperyalizme karşı ‘bağımsızlık’, saraya ve sultana karşı ’milli egemenlik’, geri kalmışlığa karşı ‘çağdaş uygarlık’ mücadelesidir. Bu toprakları yeniden vatan yapanların ve bu Cumhuriyeti kuranların ortak adıdır Kemalist.”

GÜNGÖR BERK

 

211 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 6,1018
EURO 6,6067
BIST 7,9023
ALTIN 325,78

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2019 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle