Hoşgeldiniz  

Kelebekler Vadisine Kontrollü İmar İzni

Erkan Ilik | 08 Ağustos 2019 | Beldeler, Eğitim, Genel, Güncel, gundem, Kültür, Mugla, Sağlık, Siyaset, siyasi A- A+

Kelebekler Vadisine Kontrollü İmar İzni

Kelebekler Vadisi bakanlık oluru ile Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı olarak tescil edildi.

Muğla İli, Fethiye İlçesi sınırları içerisinde yer alan Kelebekler Vadisi Doğal Sit Alanı Bakanlık Makamının 29/07/2019 tarihli 176367 sayılı OLUR’u ile “Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı” ve “Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak tescil edilmiştir.

Konu ile açıklama yapan Fethiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğayı Koruma Derneği Başkanı Okyay Tirli; “Kontrollü de olsa ekolojik sistem yok olacaktır. Ekosisteme dokunmasanız korunur Ekosistem, belirli bir alanda bulunan canlılar ile bunları saran cansız çevrelerinin karşılıklı ilişkileri ile meydana gelen ve süreklilik olursa korunabilir.”dedi.

Bölgenin korumaya muhtaç bir yer olduğunu söyleyen Fethiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma Ve Doğayı Koruma Derneği Başkanı Okyay Tirli; “Bölgede Kaplan Kelebeği başta olmak üzere 80’den fazla kelebek türü yaşamaktadır. Çakılacak bir çivinin kelebekler başta olmak üzere bitki ve hayvan türlerini olumsuz etkileyecek. Kelebekler vadisi ve çevresinde başta kelebekler olmak üzere doğal hayatı geri dönüşümü olmayan yok oluşa götürecektir. Bölge doğal sit alanı ve oldukça dik kayalık bölgedir. Her an yuvarlanmaya hazır dev kayalar bölgede mevcuttur. Geçmiş dönemlerde etkinliklere bile kurumlarımız izin vermemiştir. Ayrıca Vadi bu kadar kalabalık bir topluluğu kaldıracak kapasitede değildir. Kelebekler vadisinde kanalizasyon ve arıtma yoktur. Fethiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğayı Koruma Derneği olarak kıymayın Bu Ekosisteme vadi doğal sit olarak kalmalıdır.” diyerek vadinin doğal sit olarak kalmasını istedi.

Haber/Foto: Ayfer Kurt

Kelebekler Vadisine Kontrollü İmar İzni_363x480 tirli(körfez) (2)_420x480

206 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 5,7535
EURO 6,3922
BIST 7,5716
ALTIN 273,00
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2019 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.