Hoşgeldiniz  

KAYIT DIŞI ÇALIŞANLARA UYARIDA BULUNDULAR

Erkan Ilik | 10 Şubat 2019 | Genel, Güncel, gundem, Siyaset, siyasi

Fethiyeli Emlakçılar;  kayıt dışı çalışarak emlak alım, satımı ve  aracılık işlemleri yapanlara uyarıda bulundular. Fethiye Emlakçılar Derneği başkanı Serdar Oğuz; kayıt dışı çalışan, korsan emlakçılık yapan kişilerle çalışmayınız, dedi.

 

“16 KİŞİ HAKKINDA YASAL İŞLEM YAPILDI”

Fethiye Emlakçılar Derneği başkanı Serdar Oğuz  basın mensuplarına yapmış olduğu açıklamada; Kayıt dışı çalışan 16 kişinin tespit edilerek haklarında yasal işlem yapıldığını belirtti.  Fethiye bölgesinde 150 civarında kişinin  kayıtdışı bir şekilde; sosyal medya ortamını kullanarak emlakçılık yaptığını  söyleyen Serdar Oğuz “Yeni yönetmeliğe göre belgesiz bir şekilde; emlakçılar odasına  ve vergi dairesine kayıtlı olmayan kişiler emlakçılık  yapamaz. Aynı zamanda hükümetimizin başlatmış olduğu enflasyonla topyekun mücadele programına destek veriyoruz. Emlak fiyatları kayıt  dışı çalışanlar tarafından sürekli olarak yükselmektedir. Çünkü kayıt dışı çalışanların bazıları satıcının istediği rakamın üzerine kar koyarak çalışmaktadır.  Yeni yönetmeliğe göre kayıtlı olan, devlete vergi veren ve eleman çalıştıran biz resmi emlakçılar;  komisyon üzerinden para kazanmaktayız. Vatandaşlarımızın yıllardır çalışarak kazanmış oldukları birikimleri yanmasın. Kayıt dışı çalışanlara uyarıda bulunuyoruz. Derneğimize müracaat edin resmi kayıt altına girin. Aksi takdirde Muğla İl Ticaret Müdürlüğü ve Vergi Dairesi tarafından 3.800 TL.’den başlayan  çokyüksek cezalar  ödersiniz” dedi.

 

“RESMİ EMLAKÇILAR İLE ALIŞ VERİŞ YAPINIZ, BİRİKİMLERİNİZİ RİSKE ATMAYINIZ”

Fethiye Emlakçılar Derneği başkanı Serdar Oğuz açıklamasında “Kayıt dışı olarak emlak alım satım ve aracılık faaliyetinde bulunan, sosyal medyada emlakçılık yapan,  vergi dairesine ve meslek odalarına kayıtlı olmayan kişiler; vergi kaydınızı ve meslek odası kaydınızı yaptırınız. En kısa zamanda işinizi ve işletmenizi 05.Haziran.2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Taşınmaz Ticareti Hakkında çıkan yönetmeliğe ve kanunlara uygun hale getiriniz.Aksi takdirde cezai yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz.Takibi, Muğla bölgesinde Muğla Emlak Danışmanları Esnaf Odası, Fethiye’de Fethiye Emlakçılar Derneği tarafından, cezai işlemler ise İlçe Vergi Daireleri ve Muğla Ticaret İl Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.Sosyal medyada ve emlak satış sitelerinde “Kayıt Dışı” olarak emlak alım satımı, kiralama, taşınmaz ticaretine aracılık yapan kişileri Fethiye Emlakçılar Derneği ve Muğla Emlak Danışmanları Esnaf Odası Fethiye Temsilciliği olarak takip ediyoruz  ve  tespit ediyoruz, ilgilileri ikaz ediyoruz;  kayıt altına alınmalarını sağlıyoruz.

Yürürlükte olan yasa ve yönetmeliklere göre; her türlü emlak alım satım, kiralama, taşınmaz ticaretine aracılık yapan kişilerin vergi kaydının, ilgili meslek odası kaydının yapılmış olması zorunludur. Söz konusu faaliyetler “Yetki Belgesi” olan “Yerleşik İşletmeler, Ofisler” tarafından yapılacaktır.

İlgililer Fethiye’de Fethiye Emlakçılar Derneği ve Muğla Emlak Danışmanları Esnaf Odası Fethiye Temsilciliği ile irtibata geçip bilgi alabilirler.Ayrıca; buradan kamuoyuna mesaj vermek istiyoruz; meslek kuruluşu olarak emlak sahiplerini, gayrimenkul alıcılarını, satıcılarını, kiralama yapan kişileri de uyarmak istiyoruz. Mağduriyetleri önlemek için; resmi emlakçılar ile alış veriş yapınız, birikimlerinizi riske atmayınız” dedi.

Haber/Foto: Hakan Çelikdemir

serdar oğuz (1)_320x480 serdar oğuz (2)_640x427 serdar oğuz (3)_640x427 serdar oğuz (4)_640x427

 

 

55 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu FethiyeOscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle