Hoşgeldiniz  
ford_940x100_courier

Kayaköy buluşması kokteylle başladı

admin | 09 Eylül 2011 | Güncel

“Kayaköy’e yaşam aksın” projesiyle organize edilen Kayaköy Buluşması düzenlenen açılış kokteyli ile başladı. Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın da konuşmacı olarak katıldığı kokteylde, Saatcı, “Bir yöredeki tarihi ve turistik yerleri o yörenin insanlarına sormadan yukarıdan yönetmek son derece yanlıştır” dedi. Saatcı konuşmasıyla kokteylde en fazla destek gören konuşmacı oldu.

      Mimarlar Odası Muğla Şubesi ve Fethiye Temsilciliği ile Kayaköy Akdeniz Mimarlık Platformu işbirliğinde düzenlenen‘Kayaköy Buluşması’nda Eski Rum Şehri’nin yok olmaya yüz tutmuş tarihi mirası ve uygulanabilecek turizm projeleri değerlendirilecek. Kayaköy Beldesi’nde gerçekleştirilen ve 3 gün sürecek olan çalıştaya ülkemiz ve yurt dışından önde gelen mimarlar ile kanaat önderleri konuşmacı olarak katılacak. Buluşma Kayaköy Sarnıç Restoran’da düzenlenen açılış kokteyli ile başladı. Yunanistan’da turizm bakanlığı seviyesinde görevler üstlenmiş olan Kosyas Koçiyammis, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ve Çiftlik Belediye Başkanı Halil Doğan’ın da katıldığı buluşmada Muğla Mimarlar Odası ve Fethiye Temsilciliğinden mimarlar da hazır bulundu. Açılış konuşmalarının yapıldığı kokteylde söz alan Muğla Mimarlar Odası Başkanı Ertuğrul Aladağ Kayaköy’ün geçmişi ve tarihi dokusu hakkında bilgiler verdi. Aladağ, yerleşik halkın bir takım askeri müdahalelerle göçe zorlandığını söyleyerek, “Ne yazık ki ilerleyen yıllarda Kayaköy’ü yok etmekten başka hiçbir şey yapılmadı” dedi.

    Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı etkili bir konuşma yaptı. Saatcı, “Yıllardır virane olmaya yüz tutmuş Kayaköy için sivil toplum kuruluşlarının bu girişimlerini saygı ve övgüyle karşılıyorum” diyerek başladığı konuşmasında mübadele yıllarında Trakya ve Balkanlar’da çok büyük değişimlerin yaşandığını anlattı. Başkan Saatcı, son olarak idarecilere seslenerek, “Bir yörede ki tarihi ve turistik yerleri o yörenin insanlarına sormadan yukarıdan yönetmek son derece yanlıştır” dedi.

    Son konuşmacı olarak Yunanistan’da turizm bakanlığı seviyesinde görevler üstlenmiş olan Kosyas Koçiyammis katılımcılara hitap etmek üzere sahneye çıktı. Koçiyammis, konuşmasını Türkçe olarak yaptı. Türkiye ile Yunanistan’ın yapacağı verimli işbirliklerinin iki ülkenin tarihi eserlerini dünyaya göstermek konusunda çok önem arz edeceğini söyleyen Koçiyammis, “Bu eserlerden biri olan Kayaköy’ün özel sektöründe katkısıyla çok önemli bir buluşma noktasını olacaktır” dedi. Koçiyammis konuşmasının sonunda Yunan Turizm İdarecilerinin iş birliğine açık olduğunu sözlerine ekledi. Kokteyl konuşmaların ardından müzik eşliğinde sohbetlerle devam etti.

248 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu Fethiye * * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
hamle_gazetesi_ecosport_160x800