Hoşgeldiniz  

Kayadibi Mahallesi süt üreticisi kadınlarına süt hijyen eğitimleri

Erkan Ilik | 11 Mart 2019 | Genel, Güncel, gundem, Siyaset, siyasi

Seydikemer Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü, Fethiye-Seydikemer Tarımsal Süt Üreticileri Birliği üyesi Kayadibi Mahallesi kadınlarına hijyen eğitimi verdi.

Fethiye-Seydikemer Süt Üreticileri Birliğinin bölgede uygulamakta olduğu “Sütte kalite ve verimliliği arttırarak pazarlama imkanlarını geliştirmeye yönelik” Seydikemer Tarım İlçe Müdürlüğüyle ortaklaşa uyguladığı proje kapsamında Kayadibi mahallesinden 40 süt üreticisini süt hijyen eğitimi verdi. 18 süt üreticisine Seydikemer Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün “Hayat Boyu Öğrenme” programı kapsamında belge verildi.

Konu hakkında açıklama yapan Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürü Engin Maraşlı ; “Gıda Mevzuatı, Genel ve Özel Hijyen Kuralları, Çiğ Süt Kriterleri, Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları’ konularında bilgi verildi. Eğitim sonunda, yapılan sınavda başarılı olan kursiyerlere Seydikemer Halk Eğitim Merkezi tarafından sertifika verildi. Süt Hijyeninin devamlı korunması, sağlıklı bir süt hijyeni, yani mamül hale getirilen maddelerin olumsuz etkilerden tamamen korunması ve insana kaliteli süt ve süt ürünleri sunulması amaçlarken kooperatif üyelerinin sütlerini piyasa şartlarında daha yüksek fiyatlara satmalarını sağlamak istiyoruz”  dedi.

Kursta eğitici olarak görev yapan Veteriner Hekim Gökhan Zengin Ve Şefik Esen İse; “Kursumuzda süt sığırı yetiştiriciliği yapan kooperatif üyelerimize üretim ve kalitelerini arttırmak adına çağa uygun teknolojiler ile bilgiler paylaşıldı. İş güvenliği, hayvan refahı, süt işletmelerinin hijyen yeterliliği konularında bilgilendirmeler yapılarak, üreticilerimizin geleneksel uygulamalarının yanında çağa uygun yeni yöntemlere dair bilgilendirmeler yapıldı. Süt sığırcılığında ve özellikle süt üretiminde yeni teknoloji kullanımları uygulamalı anlatıldı. Süt üretiminin öncelikle toplum sağlığındaki önemi başta olmak üzere, endüstriyel ve ekonomik yönden önemi hakkında bilgi verildi. Pek önemsenmeyen ama kalıcı sakatlıklarada neden olabilecek iş sağlığı ve güvenli konuları anlatıldı. Kursiyerlerin ilgilerinin yüksek olması, eğitim sonunda yapılan ölçme ve değerlendirme sınavında gösterdikleri yüksek başarı bizleri çok mutlu etti. Bundan sonraki işletme ziyaretlerinde özellikle yeni edindikleri bilgileri hayatlarına ve uygulamalarına yansıtacaklarını bilmek açısında hem bizim hemde kursiyerlerimiz için çok etkili ve verimli bir kurs dönemiydi” dedi.

Haber/Foto: Erkan İlik

Kayadibi Mahallesi süt üreticisi kadınlarına süt hijyen eğitimleri (1)_640x427 Kayadibi Mahallesi süt üreticisi kadınlarına süt hijyen eğitimleri (2)_640x427 Kayadibi Mahallesi süt üreticisi kadınlarına süt hijyen eğitimleri (3)_640x427 Kayadibi Mahallesi süt üreticisi kadınlarına süt hijyen eğitimleri (4)_640x427 Kayadibi Mahallesi süt üreticisi kadınlarına süt hijyen eğitimleri (5)_640x360 Kayadibi Mahallesi süt üreticisi kadınlarına süt hijyen eğitimleri (6)_640x427

 

42 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu FethiyeOscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle