Hoşgeldiniz  
.................................................................................. ................................................................................... .................................................................................

KARYA’NIN HAZİNESİ ‘DEFNE’ PROJESİ

Erkan Ilik | 09 Temmuz 2020 | Genel, Güncel, gundem, Siyaset, siyasi A- A+

KARYA’NIN HAZİNESİ ‘DEFNE’ PROJESİ

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından “Karya’nın Hazinesi Defne” projesi hayata geçiriliyor. Latincesi Laurus Nobilis olarak bilinen defne bitkisi yaygın olarak Akdeniz ve Avrupa’nın güney bölgelerinde yetişmektedir. Özellikle yemeklere harika bir tat katan Defne yaprağı hoş koku ve aroması ile birçok kişinin severek kullandığı bir bitkidir. Defne yaprakları eski zamanlardan beri karaciğer, mide ve böbrekle ilgili sorunları tedavi etmek için kullanılmıştır. Defne yaprağının faydaları saymakla bitmiyor. Yurtdışına ihraç edilen defne yapraklarından ilaç ve sabun yapılmakta. Bahçenizdeki defne ağacının kıymetini bilin.

Defne ile ilgili olarak Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü; Ula’nın  Elmalı, Portakallık ve Arıcılar bölgeleri ile Ortaca’nın Gökbel ve Eskiköy mahalleleri projenin pilot bölgeleri seçildi.  Projenin Konusu ve gerekçesi : ile ilgili yapılan açıklamada  “Defne İlimizde geniş bir alanda yayılım göstermekte  defne ağaçları gelişi güzel hiçbir kurala uymadan zamansız bir şekilde toplanarak ticareti yapılmaktadır. Bu gelişi güzel toplanan defnelerin tamamına yakını yurt dışına ihraç edilmektedir. Kalitesiz olarak yurtdışına satılan defneler ülkemizin imajını olumsuz etkilemekte ve sanayicide istenen kalitede ürün bulamamaktadır. Bu sebeple adı geçe mahallelerimizde defne üretimi yapılması hedeflenmektedir. Bu  kapsamda 9 Temmuz 2020 Perşembe günü;  Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak Başkanlığında, Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünde görevli proje koordinatörleri ve teknik ekiple, “Tıbbi, Aromatik Bitkilerin Üretimi ve Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında ilimizde yürütülen ve aşağıda isimleri belirtilen bölgelerde “Karya’nın Hazinesi; Defne Yayım Projesinin” uygulanacağı sahalara gezi düzenlenecektir” denildi.

 

 

 

231 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,0576
EURO 8,3937
BIST 1,1881
ALTIN 462,88

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle