Hoşgeldiniz  

KARACAÖREN’E   BAYAN   MUHTAR

Erkan Ilik | 01 Mart 2019 | Genel, Güncel, gundem, Siyaset, siyasi

Fethiye’nin turizm beldesi Göcek’e bağlı Karacaören mahallesinin ilk  bayan ve tek muhtar adayı Arife Dikmentepe çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürmekte. Gazetemize açıklamada bulunan Karacaören mahallesi bayan muhtar adayı Arife Dikmentepe açıklamasında “köyüme ve mahalleme rehberlik yapacağım” dedi.

“BEN KÖY KÜLTÜRÜNÜN DEVAMINDAN YANAYIM”

Muhtar adayı Arife Dikmentepe “2019 yerel seçimlerde  eski deyimle Karacaören Köyü yeni deyişli Karacaören mahallesinin  ilk ve tek kadın Muhtar adayıyım. 1979 doğumluyum. 15 yıl deniz turizmi sektöründe çalıştım. Ortaokulu dışarıdan okudum. Halen açıktan lise öğrenimine devam etmekteyim. Bir çocuk annesiyim. Bu yolda en büyük destek gördüğüm, beni cesaretlendiren tabi ki ailem. Köy diyorum, her ne kadar büyükşehir olunca mahalleye dönüşsek de ben köy kültürünün devamından yanayım. Köyün, buğday demek, ekmek demek, süt, yumurta velhasıl üretim demek olduğunu, hayatın vazgeçilmezi olduğunu düşünürüm. İnsanımız ile toprağımız ile üretime katıldığımız ve emeğimizin karşılığını tam olarak alabildiğimiz bir köy hayal ediyorum” dedi.

“MUHTARLAR  REHBERLİK’ DE  YAPMALIDIR”

“Topraklarımız ya boş duruyor ya da ekip diksek bile yeterince ürün alamıyoruz, ürün alırsak da emeğimizi karşılayacak değerini bulamıyoruz” diyen Arife Dikmentepe  “Bu durumun en önemli sebebi de yeterince rehberlik hizmetlerinden yararlanamıyor olmamızdır. Örnek uygulamalardan, kredilerden, teşviklerden, alternatif  ürün ve üretim yöntemlerinden yeterince haberimiz olmuyor. Kısmen haberimiz olsa da nasıl ulaşabileceğimizi, bürokratik işlemleri bilmiyoruz. Ben muhtarların bu noktada daha aktif olmaları gerektiğini düşünüyorum. Muhtarlar resmi işlemlerin dışında köylüsüne rehberlik yapmalıdır. Kamu kurumları ile özel kuruluşlar ile köylünün irtibatını sağlamalı, mevcut ve yeni imkanlardan köylüyü haberdar etmelidir. Muhtar seçilmem halinde mesaimin önemli kısmını bunun için harcayacağım.

“MAHALLEM VE KÖYÜM İÇİN ÇALIŞACAĞIM”

Üzerinde duracağım ikinci bir husus da köyümüzde her hanede en az iki üç üniversite mezunu var. Hepsi başka yerlerde çalışıyor. Birçoğu önemli görevdeler. Bu  büyük bir zenginlik. Fakat bugüne kadar bu insanlara köyümüz için ne yapabilirsiniz diye sorulmadı. Bir organizasyon etrafında köyümüzden yetişen bu kişilerden de yararlanılabileceğini düşünüyorum ve bunun için gerekli organizasyonu sağlayacağım. Muhtarların bütçeleri yok. Bu nedenle vaatlerinin ayağı yere basmaz. Hal böyle iken muhtarların en önemli görevi mahallesinin temsilciliğini, sözcülüğünü yapmaktır. Ben istediğimi sadece köyüm ve köylüm için isteyeceğim. Bu samimiyetimin de muhataplarımca hissedileceğini ve köyümüzün, köylümüzün kamu hizmetlerine daha kolay kavuşacağına inanıyorum. Öncelikle köyümüzün pınarlarının eski zamanlardaki gibi akması, etraflarının düzenlenmesi köyün köylünün yaşam merkezleri olması için çalışacağım. Köylümüzün müracaat edebileceği sürekli bir sağlık görevlisinin bulunmaması da önemli bir eksiklik. Büyükşehir Belediyesinin toplu ulaşım araçlarına da ihtiyaç duyulmaktadır. Taş ocağı ve maden işletmeleri köylüyü çevre açısından tedirgin etmektedir” dedi.

“TEK DİLEĞİM; KÖYÜMÜZÜN KAZANMASI”

Hobi sınırlarını aşan düzeyde kilim, halı, elişi atölyeleri ile süt ürünleri, meyve sebze işleme tesislerinin kurulması, kadınlarımızın iş hayatına kazandırılması yönünden önemli bir ihtiyaçtır. Yukarıda da söylediğim gibi bu konular iyi bir temsille, samimi gayretlerle çözülebilecektir. Bu samimiyeti ve azmi taşıdığıma inanıyorum. Seçimi kazanmam halinde her şeyden önemlisi Atatürk’ün 86 yıl önce Türk kadınına verdiği seçilme hakkı köyümüzde yerini bulmuş olacaktır. 31  Mart seçimlerinde tek dileğim; köyümüzün kazanmasıdır” diyerek sözlerine son verdi.

(HABER MERKEZİ)

BAYAN MUHTAR (1)_640x480 BAYAN MUHTAR (2)_475x480 BAYAN MUHTAR (3)_640x311 BAYAN MUHTAR (4)_640x311

104 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu FethiyeOscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle