Hoşgeldiniz  
..................................................................................

 “KAMUOYUNU YANLIŞ BİLGİLENDİRİYORLAR”

Erkan Ilik | 10 Şubat 2020 | Genel, Güncel, gundem, Siyaset, siyasi, Spor A- A+

KIRTUR’ DAN  AÇIKLAMA

“KAMUOYUNU YANLIŞ BİLGİLENDİRİYORLAR”

 

Geçtiğimiz günlerde yamaç paraşütü şirketleri, pist kullanım ücretlerine yapılan zamları protesto ederek; uçuşları süresiz durdurduklarını açıklamışlardı. Yapılan basın açıklamasında paraşütçüler fiyatın yüzde 110 artırılarak 38,5 TL’den 81 TL’ye yükseltildiğini ileri sürerek, böyle bir durumda uçuşları durdurma kararı aldıklarını söylemişlerdi. Kırtur Şirketi yazılı bir açıklama yaparak, kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini ifade etti. Basın açıklamasında, “38,5 TL’nin 2018 fiyatı olduğu, 2019 yılı fiyatı tandem uçuş için 61 TL’di. Buna göre yüzde 27,87 arttırılarak 78 TL’ye çıkartılmıştır. Kamuoyunu yanlış bilgilendirilmektedir. Şirket olarak 200 milyon TL’lik yatırım yapılmıştır” denildi.

 

Kırtur Şirketi Yetkilileri yaptıkları yazılı açıklamada, “Şirketimiz 3 Nisan 2017 tarihinde Fethiye-Göcek Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Babadağ Mesire Yeri ve Hava Sporları Merkezinin Teleferik ve Telesiyej hatları dahil Günübirlik ve Sosyal Tesislerinin yapımı ve işletilmesi işi ihalesini kazanmış ve Fethiye Güç Birliği Turizm Tanıtım ve Ticaret Limited Şirketi ile sözleşme imzalamıştır. Şirketimiz, söz konusu işin yapımı sırasında yamaç paraşütü acentelerinin inşaat faaliyetlerinden etkilenip gelir kaybına uğramaması için her türlü fedakarlığı yapmış, projenin yapım süresinin uzama riskini göze alarak pistleri her zaman kullanılır halde tutmuştur. Babadağ Mesire Yeri ve Hava Sporları Merkezi sadece hava sporlarına hizmet eden bir merkez olmayacak, doğa ve kış sporu alanları, çocuklar için eğitim ve oyun alanları, konser ve gösteri tesisleri, çeşitli restoran ve kafeleri içinde barındıran sadece ulusal değil uluslararası düzeyde tanınırlığı olan bir turizm merkezi olacaktır. Hava sporları ile ilgilenen sporcular dışında her yıl en az 1 milyon yerli ve yabancı turistin ziyaret edeceği merkezin sorunsuz işletilebilmesi için uluslararası düzeyde kabul görmüş kuralların uygulanması zaruridir. Bu konuda şirketimiz kendi bünyesinde yapacağı işlerde gerekli hassasiyeti gösterecek, bu merkezi kullanan Acentelerden de aynı özeni göstermesini talep edecektir. Babadağ Mesire Yeri ve Hava Sporları Merkezi kapsamındaki tüm tesislerin inşaatı tamamlanmak üzere olup, tesislerin 30 Haziran 2020 tarihinde hizmete açılması planlanmaktadır. Şirketimiz, bu iş kapsamında bugüne kadar 200 milyon TL harcama yapmış ve yapmaya da devam etmektedir” denildi.

 

Fiyatların sözleşmeye uygun olarak belirlendiğini vurgulayan şirket yetkilileri, “Yamaç paraşütü için pist kullanım ücretleri her yılın Ocak ayında şirketimiz tarafından sözleşmeye uygun olarak belirlenir ve Fethiye Güç Birliği Turizm Tanıtım ve Ticaret Limited Şirketinin (FGB) bilgisine sunulur. FGB, artış hesaplarını kontrol eder ve pist kullanım ücretlerini ilgili kurumlara bildirir. Firmamız ile Fethiye Güç Birliği Turizm ve Tanıtım Ltd. Şti. arasında, Fethiye 7. Noterliğinde 8 Haziran 2017 tarih 05836 yevmiye numarası ile akdedilen sözleşmenin eki olan İdari Şartnamenin 45. Maddesinde yamaç paraşütü için pist kullanım ücretlerinin hesaplanması ve artışına ilişkin düzenlemeler bulunmaktadır. Pist kullanım ücretlerinin hesaplanmasına ilişkin 45.2.4. maddesi hükmüne göre; ‘Pist kullanım ücretleri her yıl 1 Ocak tarihinde, bir önceki yılın pist kullanım ücreti, bir önceki yıl için (12 aylık) TÜİK tarafından açıklanan ÜFE oranı kadar artırılarak o yıl için uygulanacak ücret bulunacak ve KDV ayrıca eklenecektir.’ Pist kullanım ücretlerinin artırılma oranlarına ilişkin 45.2.3. maddesi hükmüne göre ise; ‘Kiracı, pist kullanım ücretlerinde yıllık bazda toplam yüzde 20 artırma veya istediği oranda düşürme yetkisine sahiptir.’ 2019 yılında 25 bin tekli atlayış, 140 bin ikili atlayış gerçekleşmiştir. Şirketimiz, her yılın sonunda atlayış bilgilerini FGB’ye yazılı olarak sunar, FGB de bu bilgileri Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve diğer kurumlar ile paylaşır. Acenteler, Şirketimiz tarafından 2020 yılı için belirlenen pist kullanım ücretlerine tepki göstermiş, ikili atlayış için geçerli pist kullanım ücretinin 38,5 TL’den 81 TL ye artırıldığını söyleyerek kamuoyunu yanlış bilgilendirmiştir. Oysa, 2019 yılında uygulanmış ikili atlayış için pist kullanım ücreti KDV dahil 61 TL’dir; 38,5 TL ücret 2018 yılında uygulanmıştır. 2020 yılında geçerli olacak ikili atlayış için pist kullanım ücreti KDV dahil 78 TL olarak belirlenmiştir. Bu durumda, 2019 yılına göre artış oranı yüzde 110 değil, yüzde 27,87 olmaktadır” denildi.

 

“UÇUŞLARIN KONTROLLÜ YÖNETİLMESİ ELZEMDİR”

Yazılı basın açıklamasında uçuşların yönetilmesinin elzem olduğunun altı çizilerek, “Babadağ’da yamaç paraşütü aktivitelerini yöneten acentelerin kendi içlerinde yaşadıkları düzensizlikler ve kuralsızlıklar artık sürdürülebilir değildir. Babadağ Mesire Yeri ve Hava Sporları Merkezinin, tarafımızdan yapılan yatırımların da etkisiyle, Uluslararası düzeyde tanınırlığı artmakta ve bunu sonucunda her geçen yıl uçuş sayılarında önemli artışlar yaşanmaktadır. Artık uçuşların daha kontrollü ve profesyonel yönetilmesi elzemdir. Aksi takdirde çok sayıda ölümcül kazanın yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Acenteler daha profesyonel bir yapıya bürünmeli, devletin tüm kurumlarıyla kanun ve kurallar çerçevesinde çalışmalıdır. Son günlerde, kendi içlerinde yaşadıkları bu sorunları gölgelemek adına kamuoyuna pist kullanım ücretleri hakkında kasıtlı olarak yalan ve yanlış açıklamalarda bulunulmaktadırlar. Kamuoyu önünde kasıtlı olarak toplumun yanlış bilgilendirilmesi firmamızın ticari itibarını olumsuz etkilemektedir. Firmamızın ticari itibarına zarar verenler hakkında hukuki işlemler en kısa sürede başlatılacaktır. Kaymakamlık ve acenteler arasında yapılan görüşmelerde 6 kişilik Uçuş Kontrol Heyetinin kurulması kararlaştırılmıştır. Heyeti oluşturan çalışanlar şirketimiz bünyesinde istihdam edilmiş, tüm giderlerinin karşılanması için toplantıda kararlaştırıldığı üzere pist kullanım ücretlerine 2019 yılında 2 TL, 2020 yılında 3 TL ilave edilmiştir” denildi.

 

“YIL YIL TABLO İLE AÇIKLANDI”

Kırtur Şirketi pist kullanım ücretleri ile ilgili olarak artışları yıl yıl tablo ile göstererek; sözleşmede tanımlanmış artış oranları esas alınarak belirlenmiş pist kullanım ücretleri aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

 

YIL TEKLİ ATLAYIŞ İÇİN PİST KULLANIM ÜCRETİ KDV DAHİL (TL) ARTIŞ ORANLARI İKİLİ ATLAYIŞ İÇİN PİST KULLANIM ÜCRETİ KDV DAHİL    (TL)  

ARTIŞ ORANLARI

2017 18 Sözleşmeye göre 20 TL olmalıydı, ancak 18 TL uygulandı. 32 Sözleşmeye göre 35 TL olmalıydı, ancak 32 TL uygulandı.
2018 21,5 Sadece %20 artış uygulandı, %15,47 ÜFE artış oranı uygulanmadı. 38,5 Sadece %20 artış uygulandı, %15,47 ÜFE artış oranı uygulanmadı.
2019 34 %20 artış ile %33,64 ÜFE artış oranı uygulandı. 61 %20 artış ile %33,64 ÜFE artış oranı uygulandı.
2020 44 %20 artış ile %7,36 ÜFE artış oranı uygulandı. 78 %20 artış ile %7,36 ÜFE artış oranı uygulandı.

 

Şirketimiz sözleşmede belirlenmiş olan 2017 yılında geçerli pist kullanım ücretlerini indirim yapmadan uygulamaya başlasaydı ve idari şartnamenin 45.2.3. ve 45.2.4. maddelerinde tarafımıza hak olarak verilen artış oranlarını esas alarak ücretleri belirleseydi, aşağıdaki tablodaki ücretler ortaya çıkacaktı. Örneğin, 2020 yılında geçerli olacak ikili atlayışlar için pist kullanım ücreti 78 TL yerine 100 TL olacaktı. Buradan da anlaşılacağı üzere, şirketimiz pist kullanım ücretlerini belirlerken, sadece yamaç paraşütü sporcularına sunduğu hizmetlerin maliyetini karşılamayı amaçlamaktadır.

YIL TEKLİ ATLAYIŞ İÇİN PİST KULLANIM ÜCRETİ KDV DAHİL (TL) ARTIŞ ORANLARI İKİLİ ATLAYIŞ İÇİN PİST KULLANIM ÜCRETİ KDV DAHİL    (TL)  

ARTIŞ ORANLARI

2017 20   35  
2018 27,71 %20 artış ile %15,47 ÜFE artış oranının uygulanması halinde. 48,5 %20 artış ile %15,47 ÜFE artış oranının uygulanması halinde.
2019 44,43 %20 artış ile %33,64 ÜFE artış oranının uygulanması halinde 77,77 %20 artış ile %33,64 ÜFE artış oranının  uygulanması halinde
2020 57,25 %20 artış ile %7,36 ÜFE artış oranının  uygulanması halinde. 100,20 %20 artış ile %7,36 ÜFE artış oranının  uygulanması halinde.

 

Kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla arz olunur” ifadeleri kullanıldı.

 

 

488 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8595
EURO 9,4143
BIST 10,4978
ALTIN 451,50

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle